Nepokoje na sídlišti Máj. Léto 2013.

Nepokoje na sídlišti Máj. Léto 2013. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Úředníci zakázali pochod na sídliště Máj. Ústavní soud jim dal za pravdu

  • 5
Nepokoje na českobudějovickém sídlišti Máj, od kterých uplynuly už více než dva roky, mají stále ještě dohru. Ústavní soud před několika dny rozhodl, že úředníci na konci léta 2013 nechybovali, když zakázali jedno ze shromáždění a pochod v krajském městě.

Soud tak zamítl stížnost svolavatele této akce Pavla Matějného, který rozhodnutí magistrátu napadl.

Letním událostem předcházela potyčka na dětském hřišti na sídlišti. V souvislosti s ní se však začaly šířit také různé dezinformace, které o několik dní později přešly v uspořádání setkání na náměstí Přemysla Otakara II., odkud se pak stovky lidí vydaly na Máj.

Důvodem byla i dlouhodobá nespokojenost tamních obyvatel s bezpečnostní situací na sídlišti. Tam se schylovalo k ostrému střetu demonstrantů proti romským obyvatelům, které od sebe nakonec rozdělila policie.

Další masivní demonstrace a pochod se pak uskutečnily o týden později, kdy na místě zasahovali i policisté na koních a také v civilu. Na Máji mimo jiné hořely kontejnery s odpadem, vzduchem létaly kameny a policie použila slzný plyn. Vše skončilo desítkami zatčených.

Situace se začala postupně uklidňovat a další demonstrace už nebyly tak silné. Tu, která měla být v září 2013 celkem pátou v pořadí, pak úřad zakázal. Podle magistrátu existovalo značné riziko, že se akce prezentovaná jako protest proti kriminalitě a za práva slušných občanů obrátí proti Romům.

Pořádek pomáhají hlídat asistenti prevence kriminality

Žalobu svolavatele zamítl Krajský soud v Českých Budějovicích, poté neuspěl ani s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. V následné ústavní stížnosti poukazoval na zásah do práva na spravedlivý proces a také kritizoval nedostatečné odůvodnění soudních rozhodnutí. Už dříve si stěžoval na domnělé porušení shromažďovacího práva.

Ústavní soudci však ponechali soudní rozhodnutí beze změn. „Stěžovateli se existenci zásahu do ústavně zaručených základních práv nebo svobod doložit nezdařilo,“ stojí v usnesení.

Akce se měla uskutečnit 14. září 2013. Krajně pravicové uskupení Čeští lvi ji na svém webu prezentovalo jako součást Czech Lions Tour, série průvodů na různých místech v Česku.

Pavel Matějný figuroval jako organizátor také na některých dalších místech. V žalobě proti zákazu se dovolával rovnosti občanů před zákonem. Státní orgány podle něj nesmí omezovat politická práva lidí jen kvůli jejich názorům.

Na druhé straně magistrát ve vyjádření k žalobě uvedl, že akci nezakázal pro „kádrovou charakteristiku svolavatele“, ale po vyhodnocení všech dostupných informací. Matějnému také úřad navrhl změnu trasy, aby se pochod vyhnul sídlišti Máj, svolavatel ovšem tuto nabídku nevyslyšel.

Letní nepokoje měly přes vše negativní v konečném důsledku i několik pozitivních dopadů. Policisté i strážníci se začali více zajímat o bezpečnost na sídlišti a posílili tam své hlídky. Zároveň tam začali fungovat asistenti prevence kriminality, kteří se velmi osvědčili, a město jejich působení rozšířilo i do dalších problematických lokalit, třeba na Lannovu třídu, Palackého náměstí a jejich okolí.

,