Rozhledna na Poledníku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zakázané části Šumavy chce ministr Brabec otevřít turistům

  • 199
Okolí pramenů Vltavy, Modravy, hraniční pásmo u Poledníku, Polomu nebo údolí řeky Křemelné. To vše jsou místa, kam dnes na Šumavě lidé nesmějí. Ministerstvo životního prostředí však chystá revoluční krok, zjistila MF DNES. Chce tyto nejcennější části Národního parku Šumava zpřístupnit turistům, a to i takzvané první zóny, plochy s nejvyšší ochranou přírody.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chystá změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Novelu má již v paragrafovém znění a chce ji poslat do sněmovny v září jako alternativu k zákonu o národním parku, který schválil senát a posunul poslancům.

Brabcova novela počítá právě s tím, že by bylo možné vstoupit do míst dnes nepřístupných.

První zóny přitom nebyly přístupné pro turisty nikdy od vzniku národního parku v roce 1991. „Návrh je skutečně revoluční změnou,“ potvrdil listu Brabec.

Je správné zpřístupnit turistům větší část Šumavy včetně přísně chráněné první zóny národního parku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 2. července 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1209
NE
NE 882

„Chceme, aby divočina byla chráněna, ale nebyla spojována s tím, jestli tam lidé smějí či nesmějí vstupovat, ale naopak aby lidé za jasných podmínek do lokalit směli. Tato změna vychází z letitých zkušeností z národních parků,“ prohlásil  exkluzivně pro MF DNES šéf resortu životního prostředí Brabec při návštěvě Šumavy.

Plošný vstup do první zón - nejen po cestách

Na návrhu novely se podílí i nový ředitel šumavské rezervace Pavel Hubený. „Jednoznačně chceme první zónu divokou a kompaktní, ale chceme ji lidem ukazovat. Vstup i do prvních zón chceme umožnit plošně, nejen po cestách. Zároveň si ale uvědomujeme, že budou místa, kde bude nutné vstup vyloučit právě kvůli ochraně přírody, například ohroženého tetřeva hlušce,“ uvedl Hubený.

Ministr životního prostředí Richard Brabec

Starostové okolních obcí plánu ministra převážně tleskají. Ovšem nevěří, že by se Brabcovi povedlo plochy zpřístupnit přes námitky ekologů a aktivistů. „Kdyby tento návrh prošel, vláda by jen začala plnit, co slíbila v 90. letech před vyhlášením parku – neomezovat život a turistovi ukazovat, proč byl park vyhlášen,“ míní starosta Modravy a předseda Svazu šumavských obcí Antonín Schubert.

Ministerstvo chce novelu zákona předložit poslancům v září.

Zároveň už zhruba za měsíc začne správa parku jednotlivé lokality posuzovat, zda a za jakých podmínek tam vpustí turisty. Celkově budou ochranáři hodnotit 25 tisíc hektarů šumavského parku, tedy zhruba třetinu území. „Jde o lokality, kde nejsou téměř žádné turistické cesty, žádná sídla a minimum silnic. Ideální jsou tak tyto lokality pro výlety s průvodci a zážitkovou turistiku, kdy lidé nebudou rušeni stezkami a civilizací,“ dodal Hubený.

Průlet vrtulníkem nad Šumavou: