Mariánské náměstí.

Mariánské náměstí. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zakleté Mariánské náměstí. Na změnu čeká půl století

  • 12
Jako zakleté může někomu připadat Mariánské náměstí v Českých Budějovicích. Už přes půl století čeká na to, až někdo vyřeší jeho podobu. I současné vedení radnice se chce tohoto úkolu zhostit a podniklo první krok, ale zároveň mu chybí vize.

Současný vzhled s parkovištěm je provizorní, i když tak dlouhé provizorium existuje zřejmě jen málokde. Radní před několika dny schválili bod, který by měl náměstí nacházející se v centru města vyjmout z takzvaného regulačního plánu. Lokalita by pak reagovala pouze na územní plán, který není tak podrobný a nabízel by širší možnosti řešení nové podoby.

„Tento krok se nestává úplně často, ale schválili jsme námitku města pro připravovaný regulační plán, který se týká Pražské čtvrti a Lannovy třídy. V námitce jde jen o náměstí. Chceme konkrétní část vyjmout,“ potvrdil náměstek primátora Petr Podhola.

Dnešní stav podle jeho slov dává konkrétní rozměry pro celý prostor. „Je to sice technická záležitost, ale pro rozvoj lokality zásadní,“ dodal Podhola. Očekává dlouhou diskusi o budoucí podobě i s ohledem na historický vývoj, kdy s Mariánským náměstím předchozí generace nijak nepohnuly.

Následovat by mělo zpracování územní studie, tu chce mít náměstek František Konečný hotovou dokonce volebního období, tedy nejpozději do dvou let.

„Loni jsem zadal hlavnímu architektovi, aby udělal průzkum, jak by se dalo náměstí využít. Město ani kraj například nemají vhodnou budovu pro filharmonii. Mariánské náměstí se k tomu nabízí. Budu se to snažit tlačit vpřed,“ konstatoval Konečný, který by chtěl v této otázce spolupracovat i s Jihočeským krajem.

Myšlenek a vizí je mnohem více. V minulosti se v místě počítalo především s výstavbou divadla a existuje i celá řada návrhů architektů, ovšem už ze začátku 60. let minulého století. Mluvilo se také o vybudování podzemního parkoviště, nad kterým by byl park.

Místo toho se před časem na náměstí objevily doslova obludné tabule, které měly sloužit jako kolostavy, přitom však více připomínaly billboardy. Město pak okamžitě rozhodlo o jejich odstranění. „Chtěli jsme vyhovět častým požadavkům lidí na chybějící místa pro parkování kol, ale asi nikdo nečekal, že tam žadatel umístí něco takového,“ doplnil Konečný.

Před časem náměstek primátora Jaromír Talíř připustil, že České Budějovice potřebují vizi a koncept. „Nevíme, jestli by si vůbec společnost přála novou budovu divadla či nějaký multifunkční prostor. Od šedesátých let minulého století tady máme vybrané místo na Mariánském náměstí, ale za celou dobu tuto otázku nikdo nevyjasnil,“ konstatoval.

Více než divadlo je podle něj v kurzu sport, především hokej, a tak město upřednostnilo spíše otázku stavby sportovní haly. Na druhé straně je pravda, že si v nedávné minulosti radnice nechala zpracovat řadu průzkumů o tom, jak se lidem v Českých Budějovicích žije a co si přejí. Dál už však s výsledky příliš nepracovala.

„Přes 50 let se sice počítá se stavbou divadla na Mariánském náměstí, ale nemáme žádnou aktuální analýzu, zda by tam bylo vhodné,“ upozornil nedávno hlavní architekt města Jan Němec. Debatou je podle něj třeba zjistit, co vlastně město chce.

Podobně nevyřešená je třeba i plánovaná proměna Senovážného náměstí rovněž v centru Českých Budějovic, kde mělo být parkoviště původně také jen provizorní. I zde existuje řada studií, jak ho změnit, například v odpočinkovou zónu s prostorem pro pořádání kulturních akcí pod širým nebem. Někteří autoři vizí odkrývají Mlýnskou stoku, která tudy pod zemí protéká, a právě u ní navrhují veřejný prostor pro setkávání lidí.

Jak by mělo podle vás vypadat Mariánské náměstí v Budějovicích? Pište na lukas.marek@mfdnes.cz