Na zámku Hluboká připravují trasu nazvanou Hostinské pokoje, která se pro...

Na zámku Hluboká připravují trasu nazvanou Hostinské pokoje, která se pro návštěvníky otevře letos na podzim. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Obnovené pokoje i nové trasy. Hrady a zámky odstartují hlavní sezonu

  • 0
Je to rok plný novinek. Zámek Jindřichův Hradec otevře Zelené pokoje, Červená Lhota má proměněnou hlavní trasu, na Hluboké finišují s obnovou apartmánů ve druhém patře. Jihočeské hrady a zámky zahájí 1. dubna hlavní sezonu.

Každý rok na podzim pořádali Schwarzenbergové vyhlášené lovecké slavnosti. Sjížděli se ně nejvýznamnější představitelé šlechtických rodů. Pro ně měli majitelé Hluboké připravené speciální hostinské pokoje ve druhém patře zámku.

Jak to v nich vypadalo v 19. a na počátku 20. století, poznají už brzy i turisté. Památkáři dokončují obnovu interiérů a na podzim do nich pustí první návštěvníky.

Nová prohlídková trasa na Hluboké je hlavní novinkou letošní sezony na jihočeských hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu. Odstartuje v sobotu a během dubna nabídne speciální program. Zbytek roku pak bude ve znamení renesance.

„Od června začneme hostinské pokoje vybavovat dobovým mobiliářem včetně obrazů a rámů. Máme také zachované originální toalety. Apartmány se jmenují podle rodů, které na Hluboké nejčastěji pobývaly, například Černínové či Paarové. Pokoje jsou po celém obvodu druhého patra zámku, rozdělili jsme je na tři bloky,“ líčí památkářka Mája Havlová.

Nová trasa skončí v zámecké kapli. Turisté navštíví i stříbrnici, kde si prohlédnou ty nejcennější exponáty, které se na zámku dochovaly. Obnova pokojů vyjde na 24 milionů. Celkem letos památkáři investují do oprav na jihu 33 milionů.

Na konci května zpřístupní v Jindřichově Hradci takzvané Zelené pokoje v Adamově stavení, které byly od roku 1982 nepřístupné. Památkáři tam obnovili renesanční výmalby, a lidé tak poznají interiéry šlechtického apartmá posledních pánů z Hradce z konce 16. století.

„V místnostech, které jsou součástí hlavní prohlídkové trasy, jsme pozměnili i expozici. Nově se soustředí na osudy i každodennost obyvatel zámku v první třetině 17. století. Návštěvníci se dozvědí více o fungování hradecké rezidence nebo o dvorním ceremoniálu,“ popisuje hradecký kastelán Jan Mikeš.

Interiéry prvního patra Červené Lhoty dostaly podobu jako v roce 1920, kdy zde pobývala rodina prince Johanna Schönburg-Hartensteina. Hlavní trasa prošla zásadní obnovou. Díky replikám původních tapet se tak do místností mohlo vrátit dobové vybavení. Lidé tak spatří spoustu pozoruhodných předmětů nejen z mobiliáře zámku, ale i ty, které odtud byly po roce 1948 odvezeny.

„Zajímavý je především zlacený relikviářový domácí oltářík, kavkazská kopí, orientální dýky, ručně malované vějíře, livrej zdejšího lokaje a uniforma prince Johanna,“ říká kastelán Tomáš Horyna.

Červená Lhota navíc jako první jihočeská památka nabídne od letošní sezony elektronické průvodce pro neslyšící návštěvníky.

Vstupné někde mírně podraží

Letohrádek Kratochvíle otevře na konci května po restaurátorské obnově výstavní pavilon Markéta, kde bude k vidění výstava ilustrací Matěje Formana. Po 10 letech se také do zahrady vrací Kratochvílení. Představení na hladině vodního příkopu byla dříve oceněná jako nejlepší divadelní projekt v Česku. Herci oživí areál od 3. do 14. srpna.

Na hradě a zámku Český Krumlov budou po celý rok průběžně doplňovat konírnu a sedlovnu. Hrad Landštejn nově nabízí expozici ve sklepě donjonu s vystavenými kamennými artefakty.

Pomocí historických metod a tradičních řemeslných postupů pokračuje také obnova věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou. Zámecké interiéry v Dačicích oživí od jara pokřikování páru papoušků.

„Podle historických pramenů víme, že ve druhé polovině 19. století byla na zámku klec s papouškem,“ dodává kastelánka Kristýna Dvořáková.

Duben je ve znamení velikonočních akcí. Do Hradce se po roční odmlce vrací výstava Splašená vejce. Interiéry oživí tisíc vyfouknutých vajec různých barev a velikostí. Třeboň hostí výstavu květinových vazeb s názvem Amarylis ve společnosti květin renesance a poklady italské keramiky. V Nových Hradech se návštěvníci během Velikonoc seznámí se zvyky a tradicemi Buquoyů.

Polovina jihočeských památek bude mít v dubnu otevřeno každý den kromě pondělí. Výjimkou jsou Dačice, Červená Lhota, Kratochvíle, Vimperk, Landštejn a Zvíkov, kam se zatím zájemci dostanou jen o víkendech. Památkáři také někde mírně pozměnili vstupné. Zdraží však maximálně o deset korun.