Zámek v Oltyni na Táborsku jde do dražby.

Zámek v Oltyni na Táborsku jde do dražby. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zámek v Oltyni jde do dražby. Prodává se za téměř 30 milionů

  • 0
Novorenesanční zámek v Oltyni na Táborsku je na prodej. Sídlo spjaté s rodem vynálezce Františka Křižíka, jde 11. května do dražby. Vyvolávací cena je 29,9 milionu korun.

"Je to dobrovolná dražba, donutil nás k ní život. Zámek je pro nás srdeční záležitost, je tu ráj na zemi," potvrdila majitelka zámku Hana Herčíková.

Spolu s manželem se k prodeji zámku odhodlávali jen těžko. Rodině se podařilo v historické budově dokončit obnovu a udělat z ní společenské centrum s wellness zázemím i ubytováním.

"Život se nezajímá o vaše představy, bohužel, všechno je jinak. Jedna dcera se vdala do zahraničí, druhá má své zázemí v Praze a na zámek jsme zůstali s manželem sami. Oba jsme pětapadesátníci a v našem věku už nestojíme o budování majetku, o který děti nemají zájem," objasnila majitelka.

Zámecký areál se rozkládá na pozemcích o rozloze 76 855 metrů čtverečních. V letech 2000 až 2006 byl rekonstruován na reprezentativní sídlo a honosný penzion vhodný pro pořádání svateb, oslav nebo firemních akcí. Je obklopen anglickým parkem, v němž se nachází bývalá myslivna přebudovaná na restauraci a bývalá sýpka.

Vznik vesnice je spojený s legendou o ztraceném vladykovi

"Je to svým způsobem unikátní transakce. Historické nemovitosti totiž zpravidla nejsou provozovány jako výdělečný byznys. Investuje do nich většinou někdo, kdo má dost peněz z jiných činností. Zámek je pak pro něj spíše srdeční záležitostí a věnuje se mu s nadšením," podotkl obchodní ředitel dražební společnosti Libor Nevšímal.

Vznik vesnice Oltyně je spojen s legendou, podle níž družina českého knížete a krále Přemysla Otakara I. byla na lovu a jeden z jejích členů, vladyka Olt, při pronásledování jelena v lese zabloudil. Z mladých stromů si tam postavil přístřešek, ve kterém vyčkal, než ho zachránci objevili. Na místě pak založil osadu, která se stala základem Oltovy vsi a později Oltyně. Příběh se odehrál zhruba na počátku 13. století.

Současný novorenesanční zámek postavil v polovině 19. století Josef Fellner z Feldeggu. Po sňatku Anny Fellnerové se synem vynálezce Františka Křižíka zámek dlouhou dobu patřil rodu Křižíků. Na přelomu 30. let 20. století byla v objektu anglická dívčí kolej. 

V roce 2000 se po vyřízení restitucí stal majitelem oltyňského zámku prapravnuk vynálezce Křižíka, Čechoameričan Jiří Bárta. Na podzim roku 2006 se manželé Bártovi rozhodli zrekonstruovaný zámek opustit a prodali ho Haně Herčíkové, která ho předělala do dnešní podoby.