Betonová socha připomíná místo, kde byl černý pasažér Jára Cimrman vyhozen z

Betonová socha připomíná místo, kde byl černý pasažér Jára Cimrman vyhozen z vlaku. | foto: Stanislav JelenCreative Commons

Zastávka, kde vyhodili Járu Cimrmana z vlaku, získala zvláštní cenu

  • 1
Vlaková zastávka Kaproun u Kunžaku na Jindřichohradecku získala zvláštní cenu v soutěži o Nejkrásnější nádraží České republiky 2011. Porota ocenila vtip a eleganci stanice, kterou si oblíbili zejména cimrmanologové. Přesně před 111 lety tu totiž z vlaku vyhodili všeuměla Járu Cimrmana, který cestoval bez jízdenky.

Na první pohled to je obyčejná zastávka zapadlá v lesích České Kanady, kde staví jindřichohradecká úzkokolejka. Ve skutečnosti však platí za legendární místo nejen pro příznivce Járy Cimrmana.

Nejkrásnější nádraží

Soutěž o Nejkrásnější nádraží České republiky pořádá už pět let  sdružení Asociace Entente Florale CZ – Souznění. Letos se na prvním místě v celostátní anketě umístilo Uherské Hradiště se 762 hlasy z celkového počtu 2 358. Soutěž motivuje  vlastníky, správce,  zaměstnance a obce k péči o svěřený majetek. Také oceňuje dobrou práci lidí, kterým na jejich nádraží či stanici opravdu záleží.

"V jakoukoli roční dobu na ní někoho najdete, dostala se do soutěží i průvodců," uvedl ředitel Jindřichohradeckých místních drah Jan Šatava.

Historie stanice sahá do roku 1930, největšího věhlasu se dočkala v roce 2000. Tehdy na ní zastavili členové Divadla Járy Cimrmana a odhalili pamětní desku.

O rok později na stanici přibyl i betonový odlitek Cimrmanova těla od sochaře Krtílka. "Od té doby na zastávce přibývají i další artefakty od veřejnosti, mystifikace pokračuje," řekl Šatava.

Malebná stanice na trase mezi Hradcem a Novou Bystřicí může podle Šatavy sloužit jako výchozí bod k výletům na Landštejn nebo na kopec Vysoký kámen. Jízdní řád úzkokolejky je na www.jhmd.cz.

Vlaková zastávka Kaproun.

Vlaková zastávka Kaproun.