Bývalou pilu v Kvildě na Šumavě by měl do dvou let nahradit nový hotel.

Bývalou pilu v Kvildě na Šumavě by měl do dvou let nahradit nový hotel. | foto: Radek Štěpánek, 5plus2.cz

Zdevastovanou pilu na šumavské Kvildě chce podnikatel změnit na hotel

  • 3
Ostuda Kvildy. Tak označují místní areál více než dvacet let opuštěné a zdevastované pily stojící při západní straně obce na břehu Teplé Vltavy. Do dvou let se má proměnit na hotel s hernou, bazénem a společenským sálem.

Přestavbu oznámila pražská společnost Gnosis jménem podnikatele Františka Taliána, který vlastní na Šumavě rozlehlé pozemky a několik hotelů a penzionů. Mimo jiné hotel Alpská vyhlídka na nedaleké Bučině.

„Nenazval bych to přímo hotelem. Budou tam hlavně lázeňské a léčebné služby, například rašelinové koupele. Ty v okolí chybí,“ doplnil Talián.

Ke stavebnímu řízení se budou ještě vyjadřovat okolní obce a instituce jako správa šumavského parku. Projekt zatím nemá odpůrce. Podle zástupce šéfa parku Jiřího Dolejšího není v konfliktu s jejich předpisy.

„O přestavbě víme, naši zastupitelé s ní souhlasí. Projekt je v souladu s naším lokálním regulačním plánem. Budeme jen rádi, když se pila opraví, je to dlouho ostuda naší obce,“ míní starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Nový hotel bude v intencích původní stavby

Podle projektantů bude mít Hotel Kvilda, jak se stavba pracovně nazývá, kapacitu 45 lůžek, restauraci, velký společenský sál. Nabídne takové služby, jako třeba balneo, bazén pro 40 lidí, masérnu, saunu i hernu na bowling. Všechny provozy budou otevřené veřejnosti, což místní chválí. Investor navíc slibuje nabídku pracovních míst. „Moc tak zajímavých nabídek nemáme,“ připomněl Vostradovský.

Regulační plán, kterým zastupitelé upřesnili územní plán Kvildy, například nedovoluje mohutnou a živelnou zástavbu nebo vysoké budovy. Nový hotel bude v intencích původní stavby, vylepšený pouze o dřevěnou přístavbu. Nemá podle projektu, který zveřejnil na úřední desce Jihočeský kraj, nároky na další zábory půdy mimo stávající areál.

Pila je přitom jednou z místních památek se zajímavou historií. Původně se jmenovala Strunzova, a zpracovávala rezonanční dřevo ze šumavských lesů. Padla po privatizaci začátkem devadesátých let, kdy se potýkala s nedostatkem surovin. Její noví majitelé nedokázali uzavřít smlouvu o dodávkách dřeva se šumavským parkem. Objevila se dokonce v dobrodružném filmu Na pytlácké stezce natočeném v roce 1979. Hlavním hrdinou v něm byl dětský herec Tomáš Holý.