Jiří Seidl dostal sedm let za opilství.

Jiří Seidl dostal sedm let za opilství. | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

Zdrogovaný muž škrtil a bodal důchodkyni. Dostal sedm let za opilství

  • 5
Kombinace marihuany a lysohlávek dostala před soud čtyřiatřicetiletého Jiřího Seidla. Pod jejím livem napadl loni v­ chatové osadě u rybníka Dehtář tři chatařky, z nichž jedné způsobil vážná zranění. Senát krajského soudu jeho amok ohodnotil sedmi lety vězení za opilství.

Jiří Seidl přespával ve vypůjčené chatě. U­ Dehtáře na Českobudějovicku si podle soudců pěstoval konopí a vyráběl drogy. Dávky ale 19. října loňského roku přehnal. Potuloval se po cizích pozemcích a z jedné chaty ukradl boty. Když ho přistihla majitelka, nadával jí a vyhrožoval zabitím.

Její sousedku dokonce fyzicky napadl, takže skončil na policii. Po vyšetření a toxikologickém testu ho policisté pustili a muž v řádění mezi chatami pokračoval dál. Vrcholem bylo napadení třiasedmdesátileté ženy. Kromě podlitin jí způsobil čtyři bodnořezná zranění na hlavě a na hrudníku a pohmoždění levého oka s trvalými následky.

Žena vypověděla, že 21. října v poledne uviděla plameny šlehající z­ protější chaty. „V tu chvíli se ten pán objevil u nás. Byl nahý a špinavý,“ vypověděla žena.

Zjevně zmatenému muži dala šaty, uvařila mu čaj a nechala ho umýt. Nabídla, že se s ním vypraví k místu požáru. Při cestě se s ní však začal hádat a udeřil ji zezadu do hlavy. Nakonec ji povalil na zem, škrtil ji a několikrát bodnul neznámým předmětem.

Seidl tvrdí, že na napadení žen si nepamatuje. Jen na to, že ho po tři dny provázely halucinace a neznámé hlasy volaly, aby skočil hlavou do kamení. Popsal, že v minulosti zkusil snad všechny druhy drog, pracoval jen nahodile a život bral jako pohodovou jízdu. Rodiče nepoznal, vyrůstal u pěstounů.

„Činu lituji, ale na jednání si nepamatuju,“ řekl na svou obhajobu.

K vraždě nechybělo mnoho

Podle předsedy senátu Michala Kubánka jen pud sebezáchovy zachránil napadené důchodkyni život a Seidla od zločinu vraždy. Žena se intenzivně bránila, když na ní seděl a zezadu jí škrtil. Mnohem silnějšího útočníka kousla do ruky. Když chataři přivolali k incidentu policii, napadl muž i hlídku a rozbil sklo na jejím autě.

Znalec z oboru lékařství Zdeněk Šenkýř posoudil jako nejvážnější zranění napadené částečné ochrnutí očního svalu levého oka způsobené tlačením prstů. Delší škrcení by podle znalce mohlo ohrozit ženu na životě.

Seidlovi prošlo částečně tvrzení, že byl nepříčetný. „Jeho vědomí ale částečně probleskovalo, když si pamatuje, že byl po prvním útoku ambulantně vyšetřovaný na toxikologii,“ připomněl Kubánek.

Soudce zdůraznil, že případ je příkladem toho, kde končí svoboda jedince užívajícího drogy a rozsudek zase ukázkou, jak se může společnost bránit. „Vaše dlouhodobé užívání drog směřovalo k excesu. Neomlouvá vás ani to, že jste nepoznal rodinnou výchovu. Věděl jste, co drogy dokážou,“ dodal Kubánek.

Seidl, kterému hrozilo až deset let vězení, se bude muset podle rozsudku podrobit ústavní toxikologické léčbě. Pro odvolání si ponechal lhůtu. Žalobce Petr Žižka verdikt přijal. Odvolávat se však zřejmě bude rodina zraněné ženy. Její členové proces sledovali a rozsudek jim připadal nízký. Podle nich má napadená stále psychické trauma. Má strach ze samoty, jezdit na chatu se bojí.