Bagry mohou bahno ze dna odvážet, jen pokud je suché.

Bagry mohou bahno ze dna odvážet, jen pokud je suché.

Odbahnění táborského Jordánu se opět zbrzdilo, voda stoupla

  • 1
Tání sněhu a déšť znovu zkomplikovaly odbahnění Jordánu v Táboře. Práce zastavila voda přitékající do spodní části nádrže. Rybník Košín, který je nad Jordánem, se opět naplnil a voda přetéká přes jeho bezpečnostní přeliv.

"Přítok do Jordánu je zhruba tři až čtyři kubíky za vteřinu, odtok zhruba dva kubíky. Při obdobném počasí, jako bylo v těchto dnech, je Košín naplněný za tři dny," popsal manažer odbahnění nádrže a vedoucí odboru investic táborské radnice Karel Hotový.

Voda v dolní polovině Jordánu proto začala stoupat, což zastavilo práce bagrů. Bahno lze totiž odvážet jen tehdy, když je vyschlé.

Největší komplikace s odbahněním způsobilo na konci loňského roku protržení provizorní hráze předělující nádrž na dvě poloviny. Dolní, už suchou polovinu, zaplavila voda a spolu s bahnem se dostala přes budovanou výpusť rybníka až do Tismenického potoka a dále do Lužnice.

Právě tento incident nyní začala vyšetřovat Česká inspekce životního prostředí, která si nechává zpracovat odborný posudek, co bylo příčinou havárie a zároveň i jaké by měla mít štola zabezpečení proti podobnému úniku bahna do potoka.

Posudek bude hotový zhruba do měsíce. "V případě, že pak posudek dostaneme, zveřejníme jej," dodal Hotový.

Voda protéká přes provizorní sypanou hráz rozdělující Jordán.

Táborská radnice tvrdí, že k úniku bahna vůbec nemělo dojít a štola, kterou firma v rámci odbahnění staví, měla být uzavíratelná právě v případě podobné havárie. Stavaři z uskupení Daich, Metrostav a Zvánovec to odmítají.

Právě posudek má určit, proč k protržení hráze došlo, zda byla správně nasypána a zda se dalo zabránit tomu, že bahno zadusilo stovky ryb.