Miloše Zemana vítá starosta Větřní Antonín Krák.

Miloše Zemana vítá starosta Větřní Antonín Krák. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Příspěvek na bydlení inkasuje takzvaná bílá mafie, řekl Zeman ve Větřní

  • 247
Ve Větřní na Českokrumlovsku je jedno z ghett v Jihočeském kraji. V tamních ubytovnách žijí sociálně slabí. Do obce zavítal prezident Miloš Zeman během své třídenní návštěvy jižních Čech. „Měli bychom snížit sociální dávky těm, kteří odmítnou práci,“ prohlásil.

Větřní začalo proti ubytovnám pro sociálně slabé bojovat. Radní odmítli vyplatit žadatelům příspěvky na bydlení, které používají pro placení drahého nájmu v ubytovnách. Ty jsou v obci čtyři - dvě legální a dvě pololegální.

Na situaci si stěžovali zastupitelé Větřní i prezidentu Miloši Zemanovi, který do jejich obce přijel během své třídenní návštěvy Jihočeského kraje.

Fotogalerie

Města a obce mají od května možnost bojovat proti byznysu s ubytováváním sociálně slabých tím, že sami rozhodnou, zda vyplatí dávku na bydlení pro lidi, kteří žijí na ubytovnách v katastru dané obce.

Radní Větřní, kde je jedno z nejznámějších ghett se sociálně slabými v kraji, se rozhodli, že novinky využijí.

„Měli jsme sedmnáct žádostí a rozhodli jsme se, že nedáme zelenou příspěvkům na bydlení. Nechceme na našem území ubytovny. Souhlas s vyplacením příspěvku jsme nedali už proto, že se těžko můžeme vyjadřovat k osobám, o kterým nic nevíme, nemáme k dispozici přestupkový registr a nevíme, jestli pracují,“ uvedl starosta Větřní Antonín Krák.

Zeman k tomu dodal, že je odpůrce zákona o příspěvku na bydlení.

„Protože právě on generoval tyto ubytovny. Domnívám se, že to demotivuje ty, kteří v těchto ubytovnách bydlí, protože nemusí platit nájemné. Na druhé straně státní příspěvek na bydlení inkasuje takzvaná bílá mafie, která obchoduje s chudobou,“ prohlásil prezident.

Úplné zrušení zákona o příspěvku na bydlení?

Dodal, že situaci může zlepšit jen výrazná legislativní změna, nebo úplné zrušení zákona o příspěvku na bydlení.

Ve Větřní žije 4 100 obyvatel, zhruba 500 z nich v sociálně vyloučené lokalitě v domech u silnice k Lipnu. V obci jsou dvě ubytovny, kde dříve bydleli zaměstnanci dnes krachujících papíren. Patří soukromým majitelům a ti v nich pronajímají byty.

Obce na jejich obyvatele nemohou a to přináší další a další problémy. Stěhují se tam lidé, kteří například nepracují a žijí jen ze sociálních dávek.

„Ačkoliv je v Jihočeském kraji malá nezaměstnanost, třeba v Českých Budějovicích jen okolo šesti až sedmi procent, ve Větřní je to patnáct procent,“ srovnal ředitel českobudějovického úřadu práce Ivan Loukota.

Většina lidí pracovala až dosud v místních papírnách. Ty nyní řídí insolvenční správce a podnik má dluhy. Dnes už zaměstnává jen tři sta lidí, v době své největší slávy to bylo desetkrát víc. Ředitel papíren Dušan Grmolec míní, že se situace ale nezlepší, dokud se nezmění podstata jejich života.

„Tato komunita potřebuje osvětu, že cílem není život na sociálních dávkách,“ řekl Grmolec.

Právě vyplácení sociálních dávek je problém i podle prezidenta Zemana. „Měli bychom snížit sociální dávky těm, kteří odmítnou práci. Vím, je to tvrdé stanovisko,“ uvedl v úterý ve Větřní a poslouchal, jak mu místní radní popisují boj proti ubytovnám.

Ve Větřní je v běžném bytě průměrný nájem 12 tisíc korun. „Ve Varnsdorfu se za garsonku platí devět tisíc,“ připomněl Zeman podobnou situaci na severu Čech.