Medvěd Petr Vok si spolu s Kateřinou a Marií Terezií každý rok o Vánocích...

Medvěd Petr Vok si spolu s Kateřinou a Marií Terezií každý rok o Vánocích pochutnával na sladkostech. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zemřel medvěd Vok, symbol zámku v Krumlově a otec medvíďat z večerníčku

  • 20
Po jednatřiceti letech přišel českokrumlovský zámek o jeden ze svých symbolů. Zemřel medvěd Petr Vok, kterého turisté i místní obdivovali v hradním příkopu u prvního nádvoří.

„V neděli jsme se po zasedání lékařského konsilia rozhodli, že Voka uspíme. Byl starý a byl už také nemocný. Třicet jedna let je pro medvěda neuvěřitelný věk, Vok vlastně přesluhoval už skoro pět let,“ uvedl zámecký medvědář Jan Černý.

Doplnil, že jakmile to bude možné, tak si budou moci turisté prohlédnout v hradním příkopu nového medvěda. Nyní jsou tam jen medvědice Marie Terezie a Kateřina.

Právě Vokovi a Kateřině se v lednu 2000 narodila trojčata Vojta, Kuba a Matěj, která si zamilovaly děti ve večerníčku Méďové. Nejslabší Vojta však letos v lednu zemřel na selhání srdce v berounském medvědáriu (psali jsme o tom zde).

Chovali medvědy od roku 1707

Na českokrumlovském zámku mají huňáči tradici několik století. Schwarzenbergové je tam podle pramenů chovali už od roku 1707. „Petr Vok byl jeden z největších a nejmohutnějších medvědů, který kdy na zámku pobýval,“ upozornil kastelán Pavel Slavko.

U hradního příkopu se každý den zastavují davy českých i zahraničních turistů. Medvědi je baví svým dováděním ve vodě.

Každý rok pořádá na Štědrý den zámek Medvědí Vánoce. Vedle šunkových i sladkých dortů dostávají zvířata nejrůznější pamlsky zavěšené na vánočních stromech přímo ve výběhu.

Pro návštěvníky bývá připravený tradiční medvědí punč, čaj s medem a cukroví, k tomu hraje kapela Kapka a děti dostávají drobné medvědí dárky. Lidé nosí zvířatům například med, ovoce, buráky, zeleninu, chleba, pečivo, piškoty nebo mléko.

Medvěd Petr Vok nesl jméno po slavném velmožovi a posledním Rožmberkovi, který vlastnil Český Krumlov. Zámek definitivně opustil v dubnu 1602 poté, co celé panství prodal císaři Rudolfu II.

,