Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na výletě Pošumavím odhalíte tajemství jeskyně i Lamberkova lože

Komerční sdělení   8:24aktualizováno  8:24
Znáte Strašínskou jeskyni s tajemným jezírkem nebo kamenné odpočívadlo, kterému se říká Lamberkovo lože? Jedná se o méně známá, ale zajímavá místa v Žihobcích u Sušice v Pošumaví.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Strašínská jeskyně se otevřela letos v létě po deseti letech. Návštěvníky láká na jezírko i pozoruhodné hrncovité prohlubně. | foto: www.zihobce.eu

V Žihobcích vás přivítají místní dominanty, kostel Proměnění Páně a zámek ze 17. století, který vlastnila rodina Lamberků. Obě památky jsou nově opraveny díky finanční pomoci Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad.

Zámek vlastnili Lamberkové od 18. století. Dlouho byl také neobydlený a sloužil jako sklad obilí. Dnes je v části zámku základní škola, v další části se nachází muzeum Lamberská stezka.

Žihobce mají dvě dominanty, kromě zámku je to i kostel Proměnění Páně.

Kostel Proměnění Páně

Oblíbená vyhlídka u zámku inspirovala jednoho z Lamberských knížat, Gustava Joachima, k založení parku a výstavbě kamenného odpočívadla - takzvaného Lamberkova lože. Dnes můžete i vy spočinout na vyhlídkovém lehátku na nejhezčím místě parku a pokochat se vrcholky Javorník, Ždánov a Sedlo.

Asi pět kilometrů od Žihobcí naleznete Strašínskou jeskyni s jezírkem a pozoruhodnými mísovitými a hrncovitými prohlubněmi. Jezírko najdete v nejhlubším místě jeskyně, která je třiadvacet metrů dlouhá. Hladina vody v jezírku stoupá a klesá v závislosti na výši srážek.

Dodnes je záhadou, odkud voda do jezírka přitéká. Všechny pokusy dozvědět se to, skončily nezdarem.

Zdolejte schody a kochejte se výhledy na Šumavu i Kašperk

Obří "hrnce" v jeskyni

Mísovité a hrncovité prohlubně ve stropu má na svědomí srážející se voda v jeskyni. Kdy hladina jezírka stoupne, voda zatopí spodní část jeskyně. V prohlubních se pak uzavřou vzduchové kapsy a odpařovaná voda se sráží na stěnách prohlubní. Tam koroduje a celý útvar se tak prohlubuje.

Z podzemí můžete vystoupat za vyhlídkou na blízké rozhledny na Sedle nebo Javorníku. Vrchol Sedlo je deset kilometrů od Žihobec a vyhlídka inspirovaná keltskými vzory se zde tyčí od roku 2009. Dohlédnete odtud na panorama Šumavy, hrad Kašperk, vrch Svatobor a českou kotlinu. Rozhledna vznikla na místě staré vojenské hlásky.

Na vrchol Javorníku musíte zdolat ještě další čtyři kilometry. Rozhledna je symbolickou obrannou věží postavenou již v roce 1938, od roku 2003 má nástavbu. Díky kruhovému výhledu se pokocháte šumavským hřebenem s Pancířem, dvouvrcholovým Ostrým, Velkým Javorem, ale i Churáňovem, Libínem či částí Českobudějovické pánve.

Více informací o řadě dalších zajímavostí v okolí naleznete na stránkách www.zihobce.eu.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Moderní a atraktivní expozice skla vznikla v rekonstruovaných prostorách...
Letní cestovatelská soutěž Kompas se blíží do finále

Letní soutěž, kterou již čtvrtým rokem pořádá Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, se pomalu blíží ke konci. V pondělí 31. srpna máte poslední...  celý článek

Regionální muzeum v Českém Krumlově – sídlo se nachází v dominantní budově...
Český Krumlov láká návštěvníky nejen svou historií

Regionální muzeum v Českém Krumlově, nástupnická organizace bývalého Okresního vlastivědného muzea, sídlí v dominantní budově bývalého jezuitského semináře v...  celý článek

Park 4 Dvory najdete na místě bývalých kasáren a vojenského cvičiště Čtyři...
Z kasáren je nový park, přijďte zrelaxovat do Parku Čtyři Dvory

Park 4 Dvory najdete na místě bývalých kasáren a vojenského cvičiště Čtyři Dvory mezi dvěma největšími českobudějovickými sídlišti Vltava a Máj. V parku mohou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.