Vydry řádí ve vodě i ve sněhu. Jejich hrátky patří mezi zajímavé atrakce v Zoo

Vydry řádí ve vodě i ve sněhu. Jejich hrátky patří mezi zajímavé atrakce v Zoo Ohrada. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vydry řádí v ledové vodě, mráz jim nevadí. Zoo je zábavná i v zimě

  • 1
Ani čerstvě napadaný sníh s nástupem celodenních mrazů život v hlubocké Zoo Ohrada neomezuje. Návštěvníci tu uvidí všechny savce s hustou srstí. V nové části zoologické zahrady intenzivně pracují stavbaři na nových expozicích, které se lidem otevřou už v červnu.

"I v zimě stojí za to jít do zoo. Hlavně proto, že je jiná než v létě. Uvidíte tu skoro všechna zvířata. Většina jich zimu normálně snáší, takže chodí ven. Především šelmy jsou v zimním kožichu hezčí, huňatější," zve zoolog Ivan Kubát.

Medvědům, rysům, vlkům, vydrám, lišce ani divokým kočkám mrazivé počasí nevadí. Živo je i ve výběhu klokanů, všechny tři klokaní samičky navíc nosí ve svých vacích mláďata.

"Když jsou klokani dobře nakrmení a mají si kam zalézt ohřát se, je jim dobře a chodí ven. Mláďata však začnou z vaků vystrkovat hlavičky teprve na jaře, až se oteplí," objasňuje zoolog.

Zima v Zoo Ohrada

Schované v zázemí tráví zimu především některé druhy teplomilných ptáků. Početné hejno plameňáků však mohou lidé vidět v temperovaném skleníku. Navíc i tyto velké vodní ptáky chovatelé pouštějí každý den na chvíli ven.

Na rybníku návštěvníci uvidí spoustu kachen, ve druhé půlce zimy se začnou nádherně vybarvovat jejich samečci. "Březňačky jsou už v březnu v plném toku, takže předtím se na to musí kačeři připravit," podotkl Kubát.

Skalní návštěvníci hlubocké zoo, kteří dnes litují urostlého losího samečka Brutuse, že je ve svém výběhu osamělý, se brzy dočkají změny. Chovatelé už pro něj mají slíbené dvě roční losí slečny z mnichovské zoo a počítají s tím, že je přivezou koncem jara.

V zoo letos otevřou čtyři nové expozice

To už budou v zoo finišovat práce na dokončení nových expozic v prostoru před restaurací a dětským hřištěm. Už nyní je téměř hotová vysoká kruhová voliéra pro orly skalní, v jejím sousedství vyrůstají umělé skály a kamenitý svah pro výběhy kamzíků a svišťů.

"Přibudou tu čtyři expozice - jedna je horské fauny se třemi výběhy: největší dostanou kamzíci, nejvyšší orli skalní a třetí stavíme pro sviště horské," říká zástupce ředitele hlubocké zoo Roman Kössl.

Druhou expozici připravují stavbaři pro velké šelmy palearktu, do níž zoo nastěhuje medvědy, sibiřské tygry a rosomáky. Třetí je stepní expozice a zabydlí se v ní zvířata žijící ve stepích celé Euroasie. Dominantní výběh tu dostanou gazely džejran, mají tam žít třeba sysli, korzaci, dropi velcí a také supi mrchožraví. Další expozicí je terárium, které bude druhým krytým pavilonem hlubocké zoo.

"Je to největší stavba v historii této zoo po jejím založení tehdejším majitelem hlubockého panství Adolfem Schwarzenbergem. Celou investici za zhruba 40 milionů korun zaplatíme zejména díky dotaci z Unie," upřesnil Kössl.

Vše má být dostaveno do června, už na jeho konci začnou chovatelé obsazovat expozice prvními zvířaty. Některé z nich, třeba supy, orly i část obyvatel terária, stačí přemístit v rámci areálu zoo z jednoho místa na druhé. Většinu však musí Hlubočtí přivézt ze zahraničních zoologických zahrad.

"Přivezeme i nové medvědy. Našim dvěma chlupáčům je už skoro 25 let, takže by pro ně mohlo být stěhování traumatizující. Necháme je v klidu dožít v jejich výběhu a do nového zřejmě přivezeme středoasijské medvědy plavé. Jsou o něco menší než medvěd hnědý, a protože žijí v horských oblastech, mají velmi dlouhou zvláštní srst," plánuje Kössl.