Žižkova kasárna v Písku.

Žižkova kasárna v Písku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Izraelce, který slíbil oživení kasáren v Písku, obvinili z podvodů

  • 1
Izraelský podnikatel David Moshe Wieder, jednatel společnosti Terabet, s níž se město Písek soudí o vlastnictví jižní části Žižkových kasáren, je ve vazbě. Kriminalisté z Královéhradeckého kraje ho viní z podvodů s platebními příkazy. Spor v Písku, který míří 15. dubna k soudu, to podle právníka firmy neovlivní.

Izraelští developeři tvrdili, že chátrající Žižkova kasárna v Písku promění v lukrativní čtvrť s bytovými domy a obchody. Místo toho se budovy v areálu dál rozpadají. Následovala dlouhá vyjednávání mezi radnicí a společností Terabet, která území blokovala.

Po několika letech došla městu trpělivost a loni podalo na společnost žalobu o vlastnictví Žižkových kasáren. V případě jižní části uzavřelo tehdejší vedení radnice v roce 2010 se společností Terabet kupní smlouvu, která je podle Písku neplatná. Záměr prodat nemovitosti v kasárnách totiž nebyl řádně vyvěšený na úřední desce, jak určuje zákon.

Okresní soud v Písku dal loni městu za pravdu. Společnost Terabet se proti rozsudku odvolala ke Krajskému soudu v Budějovicích.

Podle právního zástupce společnosti Terabet Karla Volfa nebude mít vzetí jednatele firmy Wiedera do vazby na průběh sporu s Pískem vliv. „Soudní spor bude pokračovat, 15. dubna bude jednání u odvolacího soudu v Budějovicích. Věřím, že vyhrajeme,“ prohlásil Volf.

Město se dříve snažilo se společností mimosoudně vyrovnat. „Nároky developerů se ale stupňovaly. Z původních 15 milionů se dostali na 60 milionů. Na takovou výši nepředložili věrohodný doklad. Nabízí se tedy otázka, zda šlo jen o spekulativní investici, nebo se chtěli opravdu zasloužit o rozvoj města,“ podotkl místostarosta Písku Josef Knot.

Podpisy byly napodobené podle sbírky listin

Na zatčení Davida Moshe Wiedera se podílela zásahová jednotka. Policie získala informaci, že vlastní zbraně a mohl by je použít. Kriminalisté v těchto dnech obvinili Izraelce a 35letou Češku z padělání a pozměnění platebního prostředku a pokusu o podvod.

Wieder podle policie zřídil na konci listopadu 2014 v jedné bance za pomoci padělaných dokladů totožnosti účet pro svého údajného známého z Holandska. Žena je pak obviněná z toho, že postupně vlastnoručně vyplnila bezmála 500 platebních příkazů a kromě povinných údajů napodobila i podpisový vzor příkazce operace.

„K tomu využila předlohy podpisů statutárních orgánů právnických osob, které jsou dostupné na veřejně dostupných listinách založených ve sbírce listin v obchodním rejstříku firem,“ popsala policejní mluvčí Královéhradeckého kraje Ivana Ježková.

Firmy, které byly tímto způsobem poškozené, si podle ní dvojice vybírala náhodně na internetu. Všechny platební příkazy byly maximálně do výše 10 tisíc korun.

„Obvinění se totiž spoléhali na to, že odchozí částku v řádech tisíců korun banky proplatí bez zvýšené kontroly jako běžnou platbu nízké hodnoty a poškozené společnosti ji nebudou dohledávat,“ vysvětlila Ivana Ježková.

Podle policie chtěla dvojice získat 3,5 milionu korun

Platební příkazy putovaly do regionálních poboček bank po celé republice, mimo jiné i do Českých Budějovic.

„Díky obezřetnosti pracovníků byly vyplaceny pouze dva, všechny další byly předány policii s podezřením, že by se mohlo jednat o falzifikáty. Vyšetřovatel nařídil i znalecké zkoumání, které jednoznačně prokázalo, že se muž i žena dopustili uvedených trestných činů,“ informovala Ježková.

Ke zřízenému účtu neexistujícího holandského přítele si dvojice podle zjištění vyšetřovatelů nakoupila takzvané Blesk peněženky, na které chtěla přeposílat z účtu podvodně získané peníze. Podle policie chtěli získat 3,5 milionu korun.

Při domovních prohlídkách u cizince zajistili kriminalisté i pistoli, automatickou pušku a náboje.

„Ke zbraním má obviněný povolení a je držitelem zbrojního průkazu. Ten mu ale bude vzhledem k zahájenému trestnímu stíhání s největší pravděpodobností odebrán,“ podotkla policejní mluvčí Ježková. Dvojici hrozí za podvody 10 let vězení.