Provoz na železnici museli řídit výpravčí. ilustrační snímek

Provoz na železnici museli řídit výpravčí. ilustrační snímek | foto: MAFRA

Zloděj poškodil kabel na nádraží. Provoz na trati museli řídit výpravčí

  • 16
Na nádraží ve Veselí nad Lužnicí museli několik hodin řídit provoz postaru. Na jednom z nejvýznamnějších železničních uzlů v kraji totiž řádil zloděj. Přišel si pro kabely, ve kterých jsou drahé kovy, ale poškodil kabel kontrolního systému a ohrozil tím provoz.

Se zloději kovů bojují na drahách dlouhé roky a krádeže jsou tam na denním pořádku. V Jihočeském kraji to bylo naposledy v pondělí ve Veselí nad Lužnicí.

"Pachatel v prostoru vlakového nádraží poškodil přeříznutím telekomunikační kabel. Nestačil jej odcizit, ale způsobil větší škodu, než zřejmě tušil. Kabel byl totiž součástí komunikačního a kontrolního systému, který tím vyřadil z provozu," informoval táborský policejní mluvčí Miroslav Doubek.

Provoz museli okamžitě začít řídit výpravčí. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš upozornil, že jsou na takové situace připraveni. "V podobných případech přejdeme do režimu mezistaniční jízdy. Strojvedoucí musí zastavit v každé stanici a dál ho pouští výpravčí. Je to nastavené tak, aby byl na kolejích mezi stanicemi vždy jen jeden vlak a nehrozila tak nehoda," vysvětlil Illiaš.

Mezitím začnou další zaměstnanci SŽDC opravovat poškozené kabely, což většinou trvá několik hodin. Nejdříve musí najít poškozené místo a pak ho přemostit. Zmíněné problémy se podle mluvčího SŽDC neustále opakují.

"Jen na materiálu jsme loni měli za celou republiku škodu 30 milionů korun. Do toho ještě není započítaná práce navíc, zpoždění vlaků či nasazování náhradní autobusové dopravy," zdůraznil Illiaš.

Zloději kovů berou vše, od železa až po měď. Zaměřují se na okapy, parapety, kovové konstrukce, strojní součástky, kanálové poklopy a elektrické kabely.

"Pokud se dostane i na zmíněné odcizení kabelů, není to jen krádež, ale zákoník takové jednání kvalifikuje jako trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení," doplnil Doubek. Pachateli pak hrozí trest odnětí svobody na dobu až šesti let.