Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Obžalovaní z krádeží aut si před soudem stěžovali na diskriminaci

  • 2
Před českobudějovickým krajským soudem opět stanulo deset mužů obžalovaných z krádeží vozidel. Případ nemá ve svém objemu na jihu Čech obdoby. Na policii se v průběhu roku 2014 obrátilo na 80 okradených majitelů. Škodu vyčíslili na více než šest milionů korun.

Otázku, kdo je oběť a kdo zločinec, opět otevřelo jednání českobudějovického krajského soudu v kauze krádeží desítek aut. Zatímco při prvním líčení se před jednací síní mísili rozhořčení okradení spolu s deseti obžalovanými, ve finále skoro rok trvajícího procesu si vyslechl senát stížnosti na to, že policisté podezřelé omezovali na jejich právech.

Podle obhájců sháněli policisté důkazy nezákonným způsobem a nátlakem. „Vyslýchali je v prvních dnech v noci a bez přítomnosti obhájců. Nezákonným způsobem dělali domovní prohlídky. Důkazy si opatřovali nátlakem. To jsou praktiky, které odmítá Evropský soud pro lidská práva,“ zdůraznil v závěrečné řeči obhájce jednoho z obžalovaných Daniel Prouza.

Obhájci navíc požadovali nové posudky k výši škody, protože znalec ji podle nich přecenil. V tom ale diskriminaci cítí i okradení a naopak tvrdí, že znalci hodnotu jejich vozidel podhodnotili. Ukradené věci přitom nenávratně zmizely ze světa, při domovních prohlídkách se našla jen torza.

Většinou kradli ojeté škodovky octavie

Kauza se odvíjí od konce roku 2015, kdy kriminalisté pozatýkali skupinu deseti mužů z jižních Čech a obvinili je z krádeží vozidel. Většinou je zajímaly ojeté škodovky octavie, i když nechyběly ani motocykly a traktory.

Podezřelí měli podle policistů jako členové organizované skupiny při krádežích různou specializaci. Někteří vozy tipovali, další je kradli a odváželi na místo, kde jiní z aut odstraňovali identifikační znaky a rozebírali je na náhradní díly. Části nakonec končily na autovrakovišti v Dasném u Budějovic.

Podle žalobce Romana Tibitanzla se všechny skutky během několikaměsíčního procesu prokázaly. Kromě výpovědí obžalovaných, kteří často sváděli vinu jeden na druhého, je usvědčily stopy a domovní prohlídky. Policisté při nich našli nejen část registračních značek vozidel, ale také některé náhradní díly.

Hlavou gangu je podle policistů několikrát soudně trestaný David Hájek, který tvrdil, že auta dováží na náhradní díly z Rakouska jako vyřazená.

Nové posudky senát ve středu odmítl. Jeho předseda Michal Kubánek navíc zamítl propuštění z vazby Davida Hájka. Dalšímu ze dvou vazebně stíhaných, čtrnáctkrát trestanému Jiřímu Kulčákovi, propuštění za dobré chování potvrdil. Ale státní zástupce proti tomu podal stížnost. Jeho vazbu bude řešit Vrchní soud v Praze.

Rozsudek krajského soudu si obžalovaní vyslechnou v srpnu.