Na českobudějovickém sídlišti Máj postaví nové hřiště a přestěhují lavičky.

Na českobudějovickém sídlišti Máj postaví nové hřiště a přestěhují lavičky. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Budějovice chystají na sídlišti Máj nová hřiště, přestěhují lavičky

  • 17
V pracovně českobudějovického primátora Juraje Thomy leží štos papírů. Je na nich asi čtyřicet podnětů a návrhů od obyvatel Českých Budějovic na řešení problémů na sídlišti Máj. Vedení města je dostalo na setkání s občany ve sportovní hale.

Teď je na tahu radnice, aby udělala takové změny, které lidem skutečně pomohou. Ze dne na den bylo možné posílit hlídky kvůli většímu bezpečí a klidu v ulicích.

Obyvatele sídliště Máj však stále více zajímá, co se bude dít dál. Velká část z nich už nechce sledovat pouze sobotní protesty a policejní zásahy, čekají na konkrétní řešení.

Vývoj nepokojů na sídlišti Máj

21. června: Na hřišti na sídlišti Máj se začaly prát dvě děti. Do sporu se vložily jejich matky a hádka přerostla v potyčku osmi lidí. Případ policie stále vyšetřuje. Incident vedl k protiromským protestům.

29. června: Na náměstí Přemysla Otakara II. se sešlo asi 800 lidí na protestním shromáždění. Poté vyrazili na Máj, kde se střetli s policií.

6. července: Protiromské protesty pokračují. Policie zatýká 136 lidí.

9. července: Vedení Českých Budějovic pořádá ve sportovní hale veřejnou debatu o soužití na sídlišti Máj, které se účastní zhruba 800 lidí.

11. července: Vedení města slibuje trvalé posílení hlídek na Máji a třeba i stavbu dětského hřiště.

12. července: Na Piaristickém náměstí se scházejí lidé odmítající násilné protesty. Poklidné akce se účastní 100 lidí.

13. července: Zhruba 300 demonstrantů se chtělo dostat do ulic sídliště Máj, kde žijí Romové. Policie byla v převaze a zabránila jim v tom, při zásahu zatkla asi 60 osob.

Zástupci města mohou ovlivnit hned několik věcí. Už je jisté, že rozšíří počet strážníků o dalších deset členů, postaví v ulici V. Volfa nové hřiště a v ulicích J. Bendy a opět V. Volfa zruší, respektive, přesunou některé lavičky.

"Musím zdůraznit, že to samozřejmě nezařídíme ze dne na den. Než dostaneme nové strážníky městské policie do uniforem, je to proces na šest měsíců. Vypíšeme výběrové řízení, vybraní uchazeči pak musí zvládnout fyzické testy a projít přes psychologa," vysvětlil další postup primátor Juraj Thoma.

Následuje povinné minimálně dvouměsíční školení, zkouška a teprve potom se stávají strážníky.

Thoma ujistil, že na Máji zůstává nadále na směnu 12 strážníků a na radnici jednají se státní policií, aby přidala své hlídky do ostatních částí města, kde by mohli strážníci chybět, nebo případně posílila obvodní oddělení ve Čtyrech Dvorech, pod které spadá i Máj.

"Především je však musíme vidět, jak prochází ulice, kde žijeme. Z auta nebo kanceláře nikomu nepomohou," upozornila jedna z obyvatelek sídliště Helena Martínková.

V souvislosti s tím Thoma upozornil, že v pátek ve 22 hodin byl na sídlišti na kontrole a sám zjistil, že některé hlídky jsou skutečně pouze v autech. To už by nyní mělo být jinak.

Celkem má nyní v Českých Budějovicích městská policie přes 110 zaměstnanců, z toho je v ulicích necelých 90, kteří jsou rozděleni na čtyři směny, plus psovodi a lidé, kteří slouží pouze ranní.

V mnoha podnětech od obyvatel se opakovalo, že chtějí na Máji více hřišť pro děti.

"Jenže podobný počet lidí požaduje zrušení již existujících sportovišť," spočítal Thoma. Přesto dodal, že nyní je situace taková, že se hřiště bude stavět, a to v ulici V. Volfa.

"V minulosti tady bylo. Jenže se tam scházeli Romové a byli přes léto hluboko do noci hodně hluční. Když hřiště odstranili, byl klid," konstatovala domovnice z paneláku v ulici V. Volfa.

Aby se to neopakovalo, měla by mít hřiště svého správce, který na nich zjedná pořádek. Také na nové hřiště však bude nutné počkat několik měsíců. Peníze podle primátora nebudou až takový problém, ale trvá získání stavebního povolení.

Dalším opatřením má být přesouvání laviček. Některé, jež mají být odstraněny, už jsou vytipované v ulicích V. Volfa a J. Bendy. Často se kolem nich shlukují skupiny především Romů, kteří jsou hluční, a to přímo pod okny ostatních obyvatel.