Miroslav Blahout z Nadačního fondu Karla Klostermanna v kapli  sv. Antonína Paduánského. V rukou drží dřevěnou sošku Panny Marie.

Miroslav Blahout z Nadačního fondu Karla Klostermanna v kapli sv. Antonína Paduánského. V rukou drží dřevěnou sošku Panny Marie. | foto: Ladislav Němec

Známá rotunda na Javorníku je opravena a čeká na první návštěvníky

  • 2
Známá rotundová kaple sv. Antonína Paduánského v Javorníku na Šumavě se po mnoha letech chátrání zaskvěla v celé své kráse. Památku, která před 60 lety nechyběla na žádné dobové pohlednici, nechal opravit Nadační fond Karla Klostermanna. Veřejnosti se otevře v sobotu v 10 hodin.

Zchátralou památku ve výšce 1 009 metrů nad mořem se rozhodl opravit Nadační fond Karla Klostermanna, který ji koupil a na rekonstrukci získal dotaci. Opravy, na které přispěli i sponzoři, vyšly na 700 tisíc korun. 

"Opravili jsme šindelovou střechu, doplnili sochy světců a obnovili studánku s pramenitou vodou," uvedl předseda správní rady nadačního fondu Miroslav Blahout. Kaple je i nově osvětlena. 

Kaple sv. Antonína Paduánského v Javorníku na Prachaticku. Foto: Ladislav Němec, MF DNES

"Věřím, že místo si budou vybírat i novomanželé pro obřady," přeje si Blahout. Od rotundy, vysvěcené v roce 1940, je pěkný výhled na Javorník, Stašsko a Vimpersko. Motivy na oknech kaple zobrazují patrony českých zemí a Pannu Marii. Kapli zdobí i dvě nové dřevěné sošky, jedou z nich je zmíněná Panna Marie a druhou sv. Antonín.

Kaple v oblasti, o níž psal spisovatel Karel Klostermann, nese jméno portugalského mnicha a teologa Antonína Paduánského, který žil přelomu 12. a 13. století. Podle některých historických pramenů může stát za názvem kaple, svěcené v době německé okupace, i křestní jméno Antonín. Vlastenci si tak skrytě připomínali jméno Antonína Švehly, významného politika, předsedu tří československých vlád.

Rotunda je nejsnáze dostupná z Javorníka od hotelu Vyhlídka v centru obce, odkud je třeba vydat se po modré turistické značce asi 200 metrů a dál pak 400 metrů podél okraje lesa.

,