Lva pustinného si lidé prohlédnout nemohou. Zoo Tábor-Větrovy je zavřená.

Lva pustinného si lidé prohlédnout nemohou. Zoo Tábor-Větrovy je zavřená. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zavřenou táborskou zoo chce koupit majitel hotelu Palcát

  • 2
Krachující Zoo Tábor-Větrovy se 400 zvířaty dlouho nikdo nechtěl. Najednou jsou zájemci dva - po developerovi z Prahy se ozval byznysmen a hoteliér z Tábora. Oba slibují, že areál zachrání.

Ještě před měsícem nevypadala budoucnost táborské zoologické zahrady vůbec dobře. Je zavřená, v konkurzu, má desítky milionů korun dluhů a ředitel je obviněný z podvodu.

Předminulý týden ale MF DNES upozornila, že by ji chtěl zachránit pražský developer Evžen Korec. A teď je na scéně další zájemce - táborský byznysmen, finančník, developer a majitel hotelu Palcát Jiří Jeníček. Zoologickou zahradu chce koupit a nabídnout v ní nový druh zážitkové turistiky zejména pro rodiny s dětmi.

Sedmatřicetiletý Jeníček stojí v Táboře za některými stavbami bytů, opravami historických domů nebo plány na přeměnu kasáren na okraji města na rezidentní čtvrť. Před třemi lety koupil krachující hotel Palcát a udělal z něj fungující podnik nabízející i wellness.

Mezi táborským hotelem Palcát a zoo by jezdila kyvadlová linka

Původně měl sloužit jako místo pro kongresy, ale nyní Jeníčka napadlo, že by jej propojil se zoologickou zahradou a tu zachránil. V zoo v táborské části Větrovy by nabízel zážitkovou turistiku pro děti, pobyty, letní tábory nebo vzdělávací centrum.

„Náš cíl je nastavit ekonomiku zoologické zahrady tak, aby ztráty, které tu jsou, byly co nejmenší a zároveň to ‚ohřálo‘ náš další byznys. Logickým vyústěním by tak bylo dostavět ubytovací kapacity, nabídnout příměstské letní tábory s ubytováním, semináře pro děti, aby si samy vybraly, co je zajímá, a trávily čas mezi zvířaty a budovaly si k nim vztah. Městské dítě zná zvířata jen z učebnic nebo z televize,“ vysvětluje Jeníček.

Podnikatel si uvědomuje, že provoz zoologické zahrady jako takové je ztrátový, proto podle něj musí nabídnout přidanou hodnotu, čímž by byla právě „rodinná turistika“.

Svůj plán má pečlivě promyšlený. S nabídkou oslovil největšího věřitele - společnost Omnipol a správkyni konkurzní podstaty. Plánuje, že by zvířata, administrativní budovu a pozemky odkoupil zhruba za 20 milionů korun a následně by investoval desítky milionů korun do zoo. Například místo šesti pokojů v hlavní budově by vzniklo kolem osmdesáti lůžek.

Opravil by oplocení, postavil zážitkové lávky nad výběhy a různé atrakce pro děti. Z klasické restaurace by udělal fastfood. Mezi táborským hotelem Palcát a zoo by jezdila kyvadlová linka. „Výborné je, že zoologická zahrada stojí na deseti hektarech, což umožňuje její rozvoj. Převzetí areálu by mělo několik etap, po odkupu by přišly na řadu zásadnější investice,“ říká Jeníček.

Zatím nejsou jasné ani podmínky prodeje

Druhým zájemcem o zoologickou zahradu je pražský developer Evžen Korec, generální ředitel firmy Ekospol. Devětapadesátiletý milovník zvířat chce zoo zachránit a provozovat. Je připraven ji dotovat. Měsíční provoz je drahý. Jen krmení pro zvířata stojí zhruba čtyři sta tisíc korun.

„Snažíme se nyní najít cestu, aby její fungování mohlo pokračovat. Moc dobře si uvědomuji, že zoo není ziskový projekt, a jsem připraven ji dotovat. Sám chovám zvířata, tak bych ji chtěl zachránit. Zatím jsme na začátku jednání o tom, jak bych zahradu mohl převzít,“ uvedl pro MF DNES Evžen Korec, který je v Česku největším chovatelem koi kaprů a na své zahradě u domu má i kotce pro psy, voliéry s papoušky, pávy nebo bažanty. (více čtěte zde)

O tom, kdo zahradu získá, bude rozhodovat správkyně konkurzní podstaty Eva Procházková a věřitelský výbor. Zatím nejsou jasné ani podmínky prodeje, podle kterých se bude rozhodovat.