Takhle to vypadalo v Kuklově před položením dlažby.

Takhle to vypadalo v Kuklově před položením dlažby. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zříceninu Kuklov změnili filmaři na středověkou tvrz z Údolí včel

  • 1
Na rozehřátý trávník dopadají skrz torzo zdí sluneční paprsky. Ticho občas přeruší jen zpěv ptáků. Při vstupu do areálu zříceniny kláštera v Kuklově se mnohým návštěvníkům může vybavit drsná scéna z filmu Údolí včel, při které malého Ondřeje hodí jeho otec přímo na jednu ze zdí.

Dnes je malá osada na Krumlovsku častým cílem turistů, i když podle místních sem nejezdí jen díky filmu. Pořádají se tu i svatby. Příběh černobílého snímku, který vznikl v roce 1967 podle knihy Vladimíra Körnera, se odehrává v drsném období 13. století. V hlavní rolích září Petr Čepek, Jan Kačer, Věra Galatíková, Miroslav Macháček či Josef Somr.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

V současné době už snímek místní neřeší. Václav Stanko, který si v něm zahrál, si natáčení vybavuje jen matně. „Byl jsem tam jen jeden den, hrál jsem svatebčana. Posadili mě a řekli, ať se tvářím, jako kdybych vypil spoustu vína. To nebyl problém,“ líčí se smíchem 72letý Stanko.

Přidává vzpomínku na příchod do kláštera před natáčením. „Povídám kamarádovi, že tu jsou pořádné kameny. Na jeden jsem klepl a nic se nestalo. Pak jsem popošel, klepl na další a ten byl umělý, z novoduru, což je něco jako fólie. Bylo to dobře zamaskované,“ vzpomíná obyvatel Brloha, pod který Kuklov spadá.

Klášter filmaři změnili k nepoznání. Průběh přestavby zaznamenala bývalá místní kronikářka a učitelka Anna Vejvarová.

„Několik měsíců před natáčením pracovaly skupiny místních tesařů a pomocných dělníků na Kuklově, aby proměnili zříceninu bývalého kláštera v zemanskou středověkou tvrz. Za odborného dozoru projektanta z Prahy přeměnili tesaři chrámový prostor v rozlehlou hradní síň. I přilehlé objekty byly změněny, opatřeny schodišti, zábradlími, takže po skončení prací se zaskvěla v klínu dvou zalesněných kopců nádherná stará tvrz,“ stojí v kronice.

Historie

Klášter v Kuklově Klášter vznikl nedaleko zříceniny královského hradu Kuglvaid, který byl založen okolo roku 1357. Hrad se stal příčinou konfliktů a nakonec byl zbořen vojskem Jindřicha z Rožmberka. Výstavba kláštera se datuje do roku 1495. Petr IV. z Rožmberka sem povolal mnichy řádu sv. Františka. Paulánský klášter s jednolodním kostelem sv. Ondřeje nebyl nikdy dokončen a v první polovině 16. století měl být opuštěn. Během třicetileté války pak byla stavba pobořena švédským vojskem, které přítomné mnichy a řeholníky vyvraždilo. Podle pověstí bloudí v podzemních klášterních chodbách duše popravených a upálených mnichů.

Klášter byl dostavěn pomocí sádry a novoduru. Pouze klenba a střecha byly dělány původními postupy a vše se poté obtáhlo igelitem. Účelem bylo dosáhnout efektu zvláštně rozptýleného denního světla.

I když člověk stojí na místě, má problém poznat, jaké scény se na jednotlivých místech odehrávaly.

„Myslím, že lidé ani neví, že se některé scény točily tady. Místa byla velmi dobře zamaskována. Z filmu se to nedá lehce poznat,“ poznamenal starosta Brloha Martin Toman.

Kronika nabízí i pohled na to, jak natáčení místní obyvatelé vnímali.

„Ještě nikdy neměli obyvatelé našeho kraje příležitost sledovat postup přípravných prací před natáčením i vlastní natáčení samo. Mnoho našich spoluobčanů se podílelo jak na pracích řemeslných, tak i při natáčení davových scén. Československý film dobře platil, a tak všichni byli spokojeni. Mezi naším lidem našel režisér Vláčil některé postavy tak typické pro natáčení filmu, že si lepší ani nemohl přát,“ píše se v ní.

Místní dívky měly moc krátké vlasy

Místní dívky si ve filmu nezahrály, neměly dlouhé vlasy „Byl kupříkladu nadšen shrbenou tetou Bolovou, hustě zarostlými tvářemi Josefa Bola a Jana Podroužka, typickou postavou kováře V. Záruby a i jinými našimi sousedy,“ sepsala bývalá kronikářka.

Ve filmu si mohly zahrát i místní mladé dívky, ale chyběly jim dlouhé vlasy, a tak je režisér našel v nedalekých Lhenicích. V současné době je možné uspořádat v prostorách kláštera svatbu. „Máme jich tu zhruba 20 do roka. Snažíme se mít maximálně dvě svatby v jeden den a termínově máme dohodu, že se budou pořádat jednou za 14 dní,“ uvedl starosta Brloha, který si pochvaluje spolupráci s místními. Obec se o místo nemusí starat, protože rodina, která zde žije, o areál pečuje.

I když je na jihu Čech řada známějších míst spojených s natáčením oblíbených filmů, stojí klášter Kuklov za návštěvu. „A tak snad nikdy nedostavěný klášter řádu pauliánů, odnože to řádu cisterciáků, se na čas tohoto památného roku 1967 změnil pomocí filmových kouzelníků v pohádkové sídlo středověkých velmožů,“ dodává kronikářka ve svých vzpomínkách. V takové podobě mohou prostory kláštera lidé vidět pouze ve filmu.

Kuklov na Krumlovsku

Kuklov na Krumlovsku

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,