Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Začala Země živitelka. Zemana vítali jeho příznivci i demonstranti

  9:04aktualizováno  11:20
Obří traktory vedle historických strojů, dětská farma, přehlídka výstavního skotu i koní a krajové speciality. Ale také prezident Miloš Zeman a dvě ženy, které hlasitě vyjadřovaly nesouhlas s jeho názory. Tak začal v Českých Budějovicích 45. ročník agrosalonu Země živitelka.

Prezident Miloš Zeman se po delší době ukázal na veřejnosti, zavítal na zahájení mezinárodní výstavy Země živitelka.

V Českých Budějovicích ho ale kromě davu příznivců přivítaly i dvě ženy, které pouštěly přes megafon skladbu Modlitba pro Martu, na prezidenta křičely „Hanba“ a nad hlavou držely rudé trenýrky a také transparent s nápisem „Plody naší země? Zeman zasel zášť a můj strach o děti. Bureš sklidil kolektivní ztrátu paměti.“

Několik žen protestovalo na agrosalonu Země živitelka proti prezidentu Miloši...

Několik žen protestovalo na agrosalonu Země živitelka proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Zeman na úvod Země živitelky vystoupil na pódiu po boku bývalého prezidenta Václava Klause, předsedy Senátu Milana Štěcha nebo ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Prezident na oblíbeném agrosalonu uvedl, že bývalému československému premiérovi Antonínu Švehlovi udělí nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva.

Země živitelka - 100 let českého zemědělství

Největší a nejoblíbenější jihočeská výstava se letos ponese v duchu podtitulu 100 let českého zemědělství. „Připomeneme návštěvníkům, jak se v minulosti vařilo, s jakými stroji naši předkové obhospodařovali pole, jaké návnady používali rybáři či jaké technologie měli chovatelé dobytka,“ řekla obchodní ředitelka Výstaviště Eva Jílková.

Na to navážou současní vystavovatelé s nejmodernější technikou a příchozí uvidí i nabídku blízké budoucnosti. Poprvé se na šestidenním agrosalonu představí nejlepší česká vína, nebývale velký prostor věnují pořadatelé rodinám s dětmi.

Kromě moderních strojů uvidí návštěvníci i historickou techniku, jako jsou motorové pluhy Praga K a Exelsior, dobové traktory a kombajny. „Na výstavišti přistane i legendární práškovací letadlo Zlín Z-37 Čmelák, které si tu mohou lidé prohlédnout zblízka,“ uvedla mluvčí Výstaviště Michaela Čeňková. Zemědělské technice bude patřit největší část areálu, zejména hlavní trasy Země živitelky a pavilon Z.

Samořiditelné traktory i drony s kamerou

Poprvé se na agrosalonu představí ve speciální expozici IOT neboli chytré zemědělství. Do nabídky blízké budoucnosti patří samořiditelné traktory s vestavenou GPS, drony s kamerou, které umožňují rychlou kontrolu celého pole ze vzduchu, nebo IOT čidla pro kontrolu vhkosti půdy. V českém chovu zvířat se chytré zemědělství dosud nejvýrazněji prosazuje v chovech dojnic, kdy se elektronická a online komunikace využívá například ke sledování například říje dojnic a kontrole užitkovosti.

Fotogalerie

Letošní ročník Země živitelky je nachystán i pro rodiny s dětmi a má program pro malé i velké zemědělce. Ti nejmenší mohou navštívit Velký dětský zemědělský svět, který je na začátku areálu u hlavní brány. Představí se tu například lesní škola, skákací kombajn, malé modely zemědělských strojů i dětská farma.

Malí farmáři si tu vyzkoušejí téměř vše, co k zemědělství a farmaření patří, a za splnění úkolů mohou „nakupovat“ ve farmářském krámku. Atraktivní program slibuje i lesní pedagogika.

Děti si mohou vyzkoušet práci těžaře a historické plavení dříví s vlastnoručně vyrobeným vorem. Seznámí se i s lesními bylinami, které jsou vhodné pro výrobu osvěžujícího nápoje.

Chovatelé předvedou skot, koně a k vidění budou i poníci

I letos se mohou příchozí těšit na spoustu zvířat. Český svaz chovatelů masného skotu a jeho evropští partneři připravili unikátní prezentaci. V pátek se uskuteční evropská soutěž plemene Angus, v sobotu plemene Limousine. V pondělí se koná soutěž juniorů.

Na Zemi živitelce se tak představí rekordních zhruba sto kotců masných plemen. Skot vystřídají také koně, poníci, osli a další lichokopytníci. Národní hřebčín Kladruby nad Labem se pochlubí nejstarším českým plemenem a českým chovatelským unikátem Starokladrubským koněm, Svaz ovcí a koz zase národním šampionátem plemene Zwartbles.

Novinkou na Zemi živitelce bude Pavilon nejlepších vín České republiky. „Vinaři se návštěvníkům představí v pavilonu C1,“ zve Čeňková. Pavilon nejlepších vín připravili pořadatelé ve spolupráci s časopisem Wine & Degustation a jeho šéfredaktorem, fotografem, publicistou a sommeliérem Michalem Šetkou.

Všechna vína, která budou prezentována na budějovickém agrosalonu, jsou zároveň součástí posledního vydání Průvodce nejlepšími víny ČR.

Lidé je mohou v pavilonu nejen ochutnávat, ale zároveň si vybraná vína koupit.

„Nejvíc kvalitních českých potravin najdou návštěvníci tradičně v pavilonu T1. Zpestřením jsou soutěže v pojídání párků, přípravě bramborového salátu, pití mléka a přípravě českých minutek od známých českých kuchařů,“ podotkla Eva Jílková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Najdete na iDNES.cz