VIDEO: Začala Země živitelka. Zemana vítali jeho příznivci i demonstranti

  9:04aktualizováno  11:20
Obří traktory vedle historických strojů, dětská farma, přehlídka výstavního skotu i koní a krajové speciality. Ale také prezident Miloš Zeman a dvě ženy, které hlasitě vyjadřovaly nesouhlas s jeho názory. Tak začal v Českých Budějovicích 45. ročník agrosalonu Země živitelka.

Prezident Miloš Zeman se po delší době ukázal na veřejnosti, zavítal na zahájení mezinárodní výstavy Země živitelka.

V Českých Budějovicích ho ale kromě davu příznivců přivítaly i dvě ženy, které pouštěly přes megafon skladbu Modlitba pro Martu, na prezidenta křičely „Hanba“ a nad hlavou držely rudé trenýrky a také transparent s nápisem „Plody naší země? Zeman zasel zášť a můj strach o děti. Bureš sklidil kolektivní ztrátu paměti.“

Několik žen protestovalo na agrosalonu Země živitelka proti prezidentu Miloši...

Několik žen protestovalo na agrosalonu Země živitelka proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Zeman na úvod Země živitelky vystoupil na pódiu po boku bývalého prezidenta Václava Klause, předsedy Senátu Milana Štěcha nebo ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Prezident na oblíbeném agrosalonu uvedl, že bývalému československému premiérovi Antonínu Švehlovi udělí nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva.

Země živitelka - 100 let českého zemědělství

Největší a nejoblíbenější jihočeská výstava se letos ponese v duchu podtitulu 100 let českého zemědělství. „Připomeneme návštěvníkům, jak se v minulosti vařilo, s jakými stroji naši předkové obhospodařovali pole, jaké návnady používali rybáři či jaké technologie měli chovatelé dobytka,“ řekla obchodní ředitelka Výstaviště Eva Jílková.

Na to navážou současní vystavovatelé s nejmodernější technikou a příchozí uvidí i nabídku blízké budoucnosti. Poprvé se na šestidenním agrosalonu představí nejlepší česká vína, nebývale velký prostor věnují pořadatelé rodinám s dětmi.

Kromě moderních strojů uvidí návštěvníci i historickou techniku, jako jsou motorové pluhy Praga K a Exelsior, dobové traktory a kombajny. „Na výstavišti přistane i legendární práškovací letadlo Zlín Z-37 Čmelák, které si tu mohou lidé prohlédnout zblízka,“ uvedla mluvčí Výstaviště Michaela Čeňková. Zemědělské technice bude patřit největší část areálu, zejména hlavní trasy Země živitelky a pavilon Z.

Samořiditelné traktory i drony s kamerou

Poprvé se na agrosalonu představí ve speciální expozici IOT neboli chytré zemědělství. Do nabídky blízké budoucnosti patří samořiditelné traktory s vestavenou GPS, drony s kamerou, které umožňují rychlou kontrolu celého pole ze vzduchu, nebo IOT čidla pro kontrolu vhkosti půdy. V českém chovu zvířat se chytré zemědělství dosud nejvýrazněji prosazuje v chovech dojnic, kdy se elektronická a online komunikace využívá například ke sledování například říje dojnic a kontrole užitkovosti.

Fotogalerie

Letošní ročník Země živitelky je nachystán i pro rodiny s dětmi a má program pro malé i velké zemědělce. Ti nejmenší mohou navštívit Velký dětský zemědělský svět, který je na začátku areálu u hlavní brány. Představí se tu například lesní škola, skákací kombajn, malé modely zemědělských strojů i dětská farma.

Malí farmáři si tu vyzkoušejí téměř vše, co k zemědělství a farmaření patří, a za splnění úkolů mohou „nakupovat“ ve farmářském krámku. Atraktivní program slibuje i lesní pedagogika.

Děti si mohou vyzkoušet práci těžaře a historické plavení dříví s vlastnoručně vyrobeným vorem. Seznámí se i s lesními bylinami, které jsou vhodné pro výrobu osvěžujícího nápoje.

Chovatelé předvedou skot, koně a k vidění budou i poníci

I letos se mohou příchozí těšit na spoustu zvířat. Český svaz chovatelů masného skotu a jeho evropští partneři připravili unikátní prezentaci. V pátek se uskuteční evropská soutěž plemene Angus, v sobotu plemene Limousine. V pondělí se koná soutěž juniorů.

Na Zemi živitelce se tak představí rekordních zhruba sto kotců masných plemen. Skot vystřídají také koně, poníci, osli a další lichokopytníci. Národní hřebčín Kladruby nad Labem se pochlubí nejstarším českým plemenem a českým chovatelským unikátem Starokladrubským koněm, Svaz ovcí a koz zase národním šampionátem plemene Zwartbles.

Novinkou na Zemi živitelce bude Pavilon nejlepších vín České republiky. „Vinaři se návštěvníkům představí v pavilonu C1,“ zve Čeňková. Pavilon nejlepších vín připravili pořadatelé ve spolupráci s časopisem Wine & Degustation a jeho šéfredaktorem, fotografem, publicistou a sommeliérem Michalem Šetkou.

Všechna vína, která budou prezentována na budějovickém agrosalonu, jsou zároveň součástí posledního vydání Průvodce nejlepšími víny ČR.

Lidé je mohou v pavilonu nejen ochutnávat, ale zároveň si vybraná vína koupit.

„Nejvíc kvalitních českých potravin najdou návštěvníci tradičně v pavilonu T1. Zpestřením jsou soutěže v pojídání párků, přípravě bramborového salátu, pití mléka a přípravě českých minutek od známých českých kuchařů,“ podotkla Eva Jílková.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

Poražení chtějí zrušit volby ve Strakonicích, vítěz prý blokoval plakáty

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

Krajský soud v Českých Budějovicích začal projednávat žalobu na komunální volby ve Strakonicích. Podle spisu se volební...

Stát odvezl z Milevska 18 tisíc tun odpadu, teď jsou na řadě Lhenice

Ve Lhenicích likvidují toxický odpad z tehdejšího agropodniku, kde se vyráběla...

Téměř šest tisíc tun kontaminované zeminy čeká na vyvezení z bývalého zemědělského areálu ve Lhenicích na Prachaticku....

Primátorem Budějovic je opět Svoboda. Prioritou zůstává doprava, řekl

Primátorem Českých Budějovic byl zvolen Jiří Svoboda (ANO).

Primátorem Českých Budějovic bude i nadále Jiří Svoboda z hnutí ANO. Rozhodli o tom zastupitelé. Dostal 32 hlasů ze 45,...

RD 6+1/garáž/vnitřní bazén Svojsíkova,…
RD 6+1/garáž/vnitřní bazén Svojsíkova,…

Svojsíkova, Veselí nad Lužnicí - Veselí nad Lužnicí II, okres Tábor
8 950 000 Kč

Najdete na iDNES.cz