Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krumlov najal agenturu, aby pomohla zbavit parkoviště a centrum žebráků

  9:14aktualizováno  9:14
V minulosti zkrotila prostitutky u Českých Velenic. Teď má bezpečnostní agentura zbavit parkoviště a jiná místa v Českém Krumlově lidí, kteří obtěžují ostatní. Najala ji na to přímo českokrumlovská radnice.

Turisté se mohou na krumlovských parkovištích setkat s neodbytnými žebráky, kteří se jim za pár drobných snaží radit u automatů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Vypadá to vždy podobně. Turista se vrátí do auta a zpoza čelního skla vytáhne parkovací lístek. Přistoupí k terminálu a ve chvíli, kdy strčí kartičku do stroje, někdo k němu přistoupí. Chvíli radí, jak se přístroj obsluhuje, a poté natáhne ruku a mámí peníze.

Takový zážitek si z Českého Krumlova odvážejí tisíce lidí z celého světa a dobře je znají i místní. Loni něco podobného zažil i turista z americké Lousiany Kevin Wright. Nedal se nepříjemným zážitkem odradit a do Krumlova přicestoval i letos.

„Tentokrát bylo všechno v pořádku. Minule to ale nebyl moc příjemný zážitek, protože jsem pořádně nevěděl, co po mně ten člověk vlastně chce,“ líčil na parkovišti nedaleko Jelení lávky.

Že se letos nepříjemnému incidentu vyhnul, nemusí být jen náhoda. Krumlovští se totiž s lidmi, které místní i turisty obtěžují, pustili do boje. Radní povolali i bezpečnostní agenturu, která už pomohla obcím poblíž hranic s Rakouskem omezit pouliční prostituci a loni v Dolním Dvořišti kontrolovala i místa, kde by hranice mohli překonávat migranti.

Zaměstnanci agentury se v ulicích Krumlova pohybují od začátku prázdnin a zatím jsou domluveni, že jejich dozor na vytipovaných místech bude trvat minimálně do konce srpna.

„Nejsme v Krumlově každý den. Stává se, že se problémové osoby dokážou vrátit na lokality, ze kterých je vypudíme, když jsme v dosahu. Zatím město hlídáme jen tři týdny a doufáme, že to bude mít ještě větší efekt,“ říká koordinátor bezpečnostní agentury HG security Petr Remiáš.

Podle něj je práce podobná jako v Dolním Dvořišti nebo Českých Velenicích, kde se potýkají především s volným pohybem prostitutek. „I v tomto případě se jedná o porušování vyhlášky. Dohlížíme na její dodržování,“ říká Remiáš.

Podle něj se po městě pohybují dvě skupiny lidí, kteří si na živobytí vydělávají obtěžováním ostatních. Celkem jich je deset nebo dvanáct a městská policie je nestíhá hlídat. Navíc na ně neplatí ani pokuty, a když je z jednoho místa vyženou, vyberou si další, položené o kus dál. Hlavním cílem je dostat je co nejdál od centra, kde se jim žebrání méně vyplatí.

Stěžovali si místní i turisté

Krumlovští radní agenturu povolali po opakovaných a dlouhodobých stížnostech turistů i místních. Starosta města Dalibor Carda navíc něco podobného sám nedávno zažil na dovolené v jižní Francii.

Pracovníci agentury podle něj musí dodržovat všechny bezpečnostní pokyny a i s problémovými lidmi zacházet bez přílišné tvrdosti. Ti z nich ale mají respekt především kvůli jejich tělesným proporcím.

Přitom nemají větší pravomoci než běžný občan a problémy musí řešit domluvou. Teprve ve chvíli, kdy se konflikt zostřuje, přivolávají policii nebo strážníky, kteří mohou zasáhnout podle svých možností.

Právě se strážníky pracovníci agentury své postupy pravidelně koordinují. „Obec jim nemůže svěřit větší pravomoci, než ukládá zákon, takže působí spíše jako prevence. Hodnocení jejich činnosti by ale bylo zatím předčasné. Výsledky budou zřejmé až po vyhodnocení celé letní sezony,“ přiblížila zástupkyně velitele krumlovské městské policie Hana Dubeňová.

„Nemůžeme si dovolit, abychom najali agenturu, která bude jednat protiprávně a někdo proti ní podá trestní oznámení. I proto jsme sáhli po osvědčené společnosti, která má v obcích na Českokrumlovsku velmi dobré jméno a viditelné výsledky,“ podotkl krumlovský místostarosta Josef Hermann.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Najdete na iDNES.cz