Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krumlov najal agenturu, aby pomohla zbavit parkoviště a centrum žebráků

  9:14aktualizováno  9:14
V minulosti zkrotila prostitutky u Českých Velenic. Teď má bezpečnostní agentura zbavit parkoviště a jiná místa v Českém Krumlově lidí, kteří obtěžují ostatní. Najala ji na to přímo českokrumlovská radnice.

Turisté se mohou na krumlovských parkovištích setkat s neodbytnými žebráky, kteří se jim za pár drobných snaží radit u automatů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Vypadá to vždy podobně. Turista se vrátí do auta a zpoza čelního skla vytáhne parkovací lístek. Přistoupí k terminálu a ve chvíli, kdy strčí kartičku do stroje, někdo k němu přistoupí. Chvíli radí, jak se přístroj obsluhuje, a poté natáhne ruku a mámí peníze.

Takový zážitek si z Českého Krumlova odvážejí tisíce lidí z celého světa a dobře je znají i místní. Loni něco podobného zažil i turista z americké Lousiany Kevin Wright. Nedal se nepříjemným zážitkem odradit a do Krumlova přicestoval i letos.

„Tentokrát bylo všechno v pořádku. Minule to ale nebyl moc příjemný zážitek, protože jsem pořádně nevěděl, co po mně ten člověk vlastně chce,“ líčil na parkovišti nedaleko Jelení lávky.

Že se letos nepříjemnému incidentu vyhnul, nemusí být jen náhoda. Krumlovští se totiž s lidmi, které místní i turisty obtěžují, pustili do boje. Radní povolali i bezpečnostní agenturu, která už pomohla obcím poblíž hranic s Rakouskem omezit pouliční prostituci a loni v Dolním Dvořišti kontrolovala i místa, kde by hranice mohli překonávat migranti.

Zaměstnanci agentury se v ulicích Krumlova pohybují od začátku prázdnin a zatím jsou domluveni, že jejich dozor na vytipovaných místech bude trvat minimálně do konce srpna.

„Nejsme v Krumlově každý den. Stává se, že se problémové osoby dokážou vrátit na lokality, ze kterých je vypudíme, když jsme v dosahu. Zatím město hlídáme jen tři týdny a doufáme, že to bude mít ještě větší efekt,“ říká koordinátor bezpečnostní agentury HG security Petr Remiáš.

Podle něj je práce podobná jako v Dolním Dvořišti nebo Českých Velenicích, kde se potýkají především s volným pohybem prostitutek. „I v tomto případě se jedná o porušování vyhlášky. Dohlížíme na její dodržování,“ říká Remiáš.

Podle něj se po městě pohybují dvě skupiny lidí, kteří si na živobytí vydělávají obtěžováním ostatních. Celkem jich je deset nebo dvanáct a městská policie je nestíhá hlídat. Navíc na ně neplatí ani pokuty, a když je z jednoho místa vyženou, vyberou si další, položené o kus dál. Hlavním cílem je dostat je co nejdál od centra, kde se jim žebrání méně vyplatí.

Stěžovali si místní i turisté

Krumlovští radní agenturu povolali po opakovaných a dlouhodobých stížnostech turistů i místních. Starosta města Dalibor Carda navíc něco podobného sám nedávno zažil na dovolené v jižní Francii.

Pracovníci agentury podle něj musí dodržovat všechny bezpečnostní pokyny a i s problémovými lidmi zacházet bez přílišné tvrdosti. Ti z nich ale mají respekt především kvůli jejich tělesným proporcím.

Přitom nemají větší pravomoci než běžný občan a problémy musí řešit domluvou. Teprve ve chvíli, kdy se konflikt zostřuje, přivolávají policii nebo strážníky, kteří mohou zasáhnout podle svých možností.

Právě se strážníky pracovníci agentury své postupy pravidelně koordinují. „Obec jim nemůže svěřit větší pravomoci, než ukládá zákon, takže působí spíše jako prevence. Hodnocení jejich činnosti by ale bylo zatím předčasné. Výsledky budou zřejmé až po vyhodnocení celé letní sezony,“ přiblížila zástupkyně velitele krumlovské městské policie Hana Dubeňová.

„Nemůžeme si dovolit, abychom najali agenturu, která bude jednat protiprávně a někdo proti ní podá trestní oznámení. I proto jsme sáhli po osvědčené společnosti, která má v obcích na Českokrumlovsku velmi dobré jméno a viditelné výsledky,“ podotkl krumlovský místostarosta Josef Hermann.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

V Kometě jako doma. Jsme jedna rodina, říká útočník Vincour

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Stala se z toho tak trochu fráze, s níž sportovci mnohdy idylicky popisují vztahy uvnitř kolektivu. A obdobná slova...

Když v Červeném Dvoře hráli Schwarzenbergové tenis a biliár na trávníku

Současnou podobu získal Červený Dvůr v polovině 18. století.

Zámek a park Červený Dvůr byl významným venkovským rodovým sídlem Schwarzenbergů, kteří tu pořádali společenské akce na...

Další z rubriky

Dům na náměstí v Krumlově, kde byla spořitelna, přestaví na luxusní hotel

Budova v centru Krumlova, kterou společnost CPI předělá na hotel, byla...

Historickou budovu spořitelny na českokrumlovském náměstí Svornosti přestaví společnost CPI za 100 milionů korun na...

Budějovickými growshopy se soudy zabývají šest let. Kauza dál pokračuje

Otevření pracoviště pro výzkum léčebného konopí v Meclově na Domažlicku. (23....

Kolem provozu takzvaných growshopů na území krajského města, které nabízely potřeby pro pěstování konopí i dalších...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz