Ve čtvrtek večer 4. září v Táboře narazil řidič s bílou Škodou Roomster do...

Ve čtvrtek večer 4. září v Táboře narazil řidič s bílou Škodou Roomster do červeného Opelu Corsa. Starší žena v Opelu na místě zemřela. Viník od nehody utekl. | foto: Policie ČR

Bývalý politik si za nehodu odsedí 45 měsíců, pozůstalým má platit miliony

  • 16
Bývalý místopředseda táborského hnutí ANO Aleš Lachout skončí na téměř čtyři roky ve vězení. Poslal jej tam v úterý soud za to, že loni v září řídil opilý, boural a zabil ženu v protijedoucím voze. Aniž by jí poskytl první pomoc, z místa nehody utekl. Lachout se za tragédii omluvil všem pozůstalým se slzami v očích.

Pětatřicetiletý Aleš Lachout se loni 4. září pohádal se svým otcem v Chotovinách u Tábora, kde bydlel. Po rozepři odešel do místní hospody, kde si dal minimálně sedm panáků alkoholu a pak řídil opilý do Tábora.

Tam se šel bavit do barů a restaurací a při zpáteční cestě domů, kdy měl minimálně 1,76 promile alkoholu, na okraji Tábora přejel se svou Škodou Roomster do protisměru a srazil se s malým osobním automobilem Opel Corsa. V něm zemřela osmasedmdesátiletá žena.

„Nezvládl jsem životní situaci, kterou jsem řešil. Zlikvidoval jsem rodinu. Velice všeho lituji a pokud budu mít možnost, tak vše odčiním,“ pronesl v úterý u soudu s pláčem v očích Aleš Lachout.

Ačkoliv jeho obhájce požadoval, aby mu soud uložil podmíněný trest nebo trest domácího vězení, soudce Ondřej Kubů mu nevyhověl. Lachoutovi dal trest 45 měsíců a dohromady pozůstalým musí zaplatit 3,8 milionu korun jako odškodné. Ti přitom požadovali 7,5 milionu korun, což Lachoutův obhájce označil za astronomické, a nepodmíněný trest za zničující.

„Ukládat podmíněný trest nebo trest domácího vězení by byl výsměch pozůstalým. Jako polehčující okolnost považujeme to, že se omluvil z očí do očí všem pozůstalým, což nebývá obvyklé, a ne každý to zvládne. Avšak naproti tomu nemůžeme uvěřit například tomu, že se po nehodě snažil přivolat pomoc, ale vytočil přitom jiné číslo do firmy. Podle soudu po nehodě řešil pouze sám sebe a svou situaci, než aby pomohl druhému,“ zdůvodnil rozsudek soudce Kubů.

Připomněl také, že Lachout měl možnost tragédii zabránit, kdyby si nesedl za volant opilý. Už před hotelem v Táboře, odkud vyjel, při couvání z parkoviště naboural zaparkovaný Mercedes Benz. „To byl zvednutý varovný prst, přesto v jízdě pokračoval a za pár minut došlo k tragédii,“ dodal soudce a odmítl i to, že by částečnou vinu na střetu měla zemřelá řidička.

Lachouta usvědčil i kamerový záznam, podle kterého už několik metrů před střetem byla jeho Škoda Roomster v protisměru.

Rozsudek soud vynesl v duchu toho, co navrhovala státní zástupkyně Alena Pešková. „To, že on sám se snažil přivolat pomoc, vyloučily výpisy z mobilního telefonu, ač tvrdil, že si spletl číslo a místo záchranářům volal do firmy. To by mu jistě ten na opačném konci řekl, že se plete,“ uvedla státní zástupkyně Pešková. Po vynesení rozsudku se nevyjádřila, zda se proti němu odvolá, či nikoliv. Lachout si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Sumy, které soud přiřkl pozůstalým, jim vyplatí pojišťovna, a ta pak částky bude vymáhat po Lachoutovi. Nejvíce dostane manžel zemřelé ženy, a to milion korun, děti 700 tisíc korun a vnoučata pak od 50 do 150 tisíc korun. Ještě loni přitom soudy dávaly odškodné třetinové, letos už platí nový zákon, který výše odškodnění mění.

Aleš Lachout byl na kandidátce ANO do komunálních voleb v Táboře. Po tragédii jej hnutí vyloučilo a vyškrtlo ze seznamu kandidátů do městského zastupitelstva.