Alexandr Beň si v Masných krámech pochutnal na kroužkovaném ležáku. Říká, že

Alexandr Beň si v Masných krámech pochutnal na kroužkovaném ležáku. Říká, že dobré pivo dnes už pozná. | foto: František Panec, MAFRA

Šašek Rigoletto je nejmilejší role, říká držitel třinácti Thálií Beň

  • 0
Barytonista Alexandr Beň je hvězdou operního ansámblu Jihočeského divadla. Letos získal hned dvě Jihočeské Thálie. Jeho pojetí Rigoletta ocenili diváci i odborná porota. Za pár dní oslaví rodák z Ukrajiny padesátiny.

Když před necelými dvaceti lety stanul na budějovickém autobusovém nádraží, byl prý v šoku. Čekal moderní město rakouského střihu. Alespoň tak o tom slýchával v rodné Ukrajině.

Tehdy ho však přivítala stará budova nádraží a šedivá Rudolfovská třída, kde bydlel. Kouzlu Budějovic přičichl až po dvou dnech, kdy si prohlédl centrum.

I přes počáteční rozpaky si nakonec Alexandr Beň město na soutoku Vltavy a Malše zamiloval a stal se klíčovou osobností operního souboru Jihočeského divadla. Jeho výraznou pozici potvrzují diváci i odborníci. Od obou skupin získal za postavu Rigoletta před pár dny ocenění Jihočeská Thálie.

Alexandr Beň si nejvíce oblíbil roli šaška v opeře Rigoletto.

Dohromady má už třináct těchto cen. "Začínám je rozdávat. Jednu má bratr, poslední jsem daroval jedné dámě," líčí rodák z ukrajinského města Luck, který za pár dní oslaví padesáté narozeniny.

I když v dětství nechodil do hodin zpěvu, byl muzikou obklopený. Poslouchal dědečka, maminku i bratra a zkoušel také zpívat. Už v první třídě na základní škole vystoupil na besídce jako sólista a za zády měl stočlenný sbor.

"Dlouho jsem ale nevěděl, co budu studovat. Kdyby mě nenasměroval starší bratr na konzervatoř ve Lvově, možná bych skončil třeba jako učitel, v horším případě bych vyráběl výfuky u aut," usmívá se Beň.

Jeho vstup na velká jeviště byl úchvatný. Debutoval v roce 1991 jako Evžen Oněgin. Pro tuto charizmatickou postavu měl všechny předpoklady. Jistý projev, štíhlou postavu, poetickou duši, vizáž ruského aristokrata. "Byl jsem potom dlouho jako Evžen Oněgin žádaný. Vypadal jsem jako ruský intelektuál, i když takový doopravdy nejsem," přemýšlí.

Alexandr Beň

Narodil se v roce 12. dubna 1963 na západě Ukrajiny. Absolvoval státní konzervatoř ve Lvově. Jako student zvítězil v prestižní soutěži v Bělehradu. V roce 1991 debutoval ve lvovské opeře rolí Eugena Oněgina. V roce 1994 zakotvil v Jihočeském divadle. Patří ke klíčovým osobnostem operního ansámblu. Jako barytonista nastudoval více než 60 inscenací. Má 13 ocenění Jihočeská Thálie. Žije s přítelkyní v Zavadilce u Budějovic. Má 26letého syna, který pracuje v Pekingu.

Do Budějovic ho osud zavál díky letní škole mladých zpěváků v belgickém Gentu. Tam ho viděla tehdejší šéfka Národního divadla a pozvala ho do Čech na předzpívání. Pražské angažmá nakonec nevyšlo. Všiml si ho však režisér budějovického operního souboru Josef Průdek a Alexandr Beň nakonec zakotvil na jihu Čech.

"O Jihočeském divadle a Českých Budějovicích jsem skoro nic nevěděl. Pár základních věcí mi přiblížil v telefonu můj kamarád a budoucí kolega Jevhen Šokalo. Byl jsem mladý, tak jsem si řekl, že to zkusím, a už jsem tu zůstal," vypráví.

Vzpomíná, jak mu zpočátku režiséři říkali, že má smutný obličej a musí se víc usmívat. "Ještě nedávno na mě při zkouškách Jiří Menzel pořád signalizoval velký úsměv. Já měl přitom koutky snad až u uší," líčí Beň. Se smíchem přitom problém opravdu nemá. Několikrát to potvrdil i během rozhovoru, kdy Masné krámy rozezněl jeho sytý baryton.

Za téměř dvacet let na jihu Čech odzpíval okolo šedesáti inscenací z barytonového repertoáru. Několikrát si odskočil jako host do jiných měst. I když dodnes píší kritici o Evženu Oněginovi jako o jeho erbovní roli, Beň má nejraději šaška Rigoletta.

"Verdiho Rigoletto je pro barytonistu Mekkou. Je to těžká a zároveň vděčná role. Velké zhuštění emocí na diváky vždy zapůsobí. Navíc je to aktuální příběh," říká Beň. S Rigolettem slavil místní soubor úspěchy i na prestižním Festivalu opera, kde získal dvě ceny Libuška. Slavné Verdiho dílo uvede ansámbl letos opět před otáčivým hledištěm v Krumlově.

Dříve si prý občas zazpíval i ve sprše, ale dnes už se snaží doma práci vypustit. "Doma cvičím, jen když nestíhám. Raději si vyrazím na kole směrem na západ od Budějovic. V létě ujedu až šedesát kilometrů denně," líčí Beň, který žije s přítelkyní, profesorkou klavíru, v Zavadilce u Budějovic. Do rodné Ukrajiny se za příbuznými vypraví tak jednou za rok.

Na neděli 14. dubna chystá v Jihočeském divadle Večer Saši Beně a Lily Červené. "Bude to komorní vystoupení za doprovodu klavíru. Chci představit hlavně ukrajinské lidové písně. Vedle toho zazní jen pár operních árií," zve Beň na koncert dva dny po své padesátce.