Při nehodě na Jindřichohradecku utrpěli čtyři lidé těžká zranění. Devatenáctiletý řidič nadýchal 1,6 promile.

Při nehodě na Jindřichohradecku utrpěli čtyři lidé těžká zranění. Devatenáctiletý řidič nadýchal 1,6 promile. | foto: Policie ČR

Silně opilých řidičů přibývá, mnozí si před jízdou dají i tvrdý alkohol

  • 1
V roce 2004 evidovali policisté na jihočeských silnicích přes 700 opilých řidičů, kteří způsobili dopravní nehodu. Loni jich byla už jen necelá polovina, jenže stále častěji usedají za volat lidé, kteří si dali i několik panáků tvrdého alkoholu.

Na konci srpna zastavili policisté při běžné kontrole u Vodňan řidiče, který vezl dvacetiletou ženu a kojence. Když šoféra na jedné z nejfrekventovanějších jihočeských silnic podrobili zkoušce na alkohol, nestačili se divit. Nadýchal skoro tři promile.

Případ muže, který záhy skončil bez řidičského průkazu a teď mu hrozí vězení, ale není zdaleka jediným, při němž museli policisté o letošních prázdninách řešit alkohol za volantem.

A i když podle dlouhodobých statistik od roku 2002 opilých řidičů ubývá, meziročně naopak roste počet silně opilých lidí, kteří za volantem způsobí dopravní nehodu.

Nehody pod vlivem alkoholu v Jihočeském kraji

Policisté letos evidují zatím 150 dopravních nehod, které řidiči způsobili pod vlivem alkoholu. Ve 122 případech nadýchali více než 1,5 promile. Loni bylo takových nehod za celý rok 321. Do 0,24 promile alkoholu způsobili řidiči 21 nehod, do 0,5 20 nehod, od 0,6 do 0,8 také 20 nehod, od 1,0 do 1,5 55 nehod a při 1,5 a více promile alkoholu v dechu pak 189 nehod.

„Loni jsme zaznamenali celkem 321 nehod, které způsobili řidiči pod vlivem alkoholu. Z toho pak bylo 189 řidičů, kteří nadýchali více než 1,5 promile. Letos už pod vlivem alkoholu bouralo 150 řidičů, u 122 z nich pak bylo zjištěno víc než 1,5 promile alkoholu v dechu,“ popisuje jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podle něj se počet silně opilých řidičů zvyšuje - 1,5 promile je už tak velké množství alkoholu, že je velmi pravděpodobné, že řidič pod takovým vlivem akoholu nehodu způsobí.

„Reakční doba je za takových podmínek velmi zkreslená, všechny prahy jsou velmi nízko. Když takhle opilý člověk zkrátka za volant sedne, má už opravdu velkou pravděpodobnost, že nabourá, auto není schopný ovládat a velmi riskuje,“ upozorňuje Matzner.

Jihočeské statistiky se podle mluvčího Policejního prezidia České republiky Petra Habenichta shodují s celorepublikovým průměrem.

„Je jasné, že nejvíc nehod způsobí silně podnapilí řidiči. Ve srovnání s loňským rokem ale ve všech krajích od ledna do konce srpna počet nehod způsobených opilými řidiči poklesl, výjimkou jsou jen kraje Olomoucký, Pardubický a Liberecký. V jižních Čechách za stejné období evidujeme o 35 dopravních nehod méně,“ podotýká Habenicht.

Alkohol za volantem je na jihočeských silnicích mnohem větším problémem než třeba řízení pod vlivem drog. Takových případů loni policisté zaznamenali jen 14. Kombinaci drog s alkoholem pak zjistili jen ve třech případech.

Nejklidnějším byl z pohledu statistik rok 2012, kdy počet opilých havarujících řidičů klesl na 240. „Od té doby počet takových lidí znovu zvolna stoupá. Nejvíc jich ale bylo v roce 2004, a to 774,“ říká Jiří Matzner.

Policisté se na silnicích setkávají se třemi skupinami opilých řidičů. Do první patří ti, kteří vyrazí ráno se zbytkovým alkoholem. Takové šoféry sice čeká postih, ve většině případů je ale množství alkoholu velmi malé.

Při nočních akcích se pak setkávají s lidmi, kteří jedou z hospod a restaurací bezprostředně po požití větších dávek alkoholu. „O tom, kolik lidí v podnapilém stavu jsme kontrolovali, si ale statistiky nevedeme. Vycházet proto můžeme pouze z dat o dopravních nehodách. Ty, kteří je způsobili v opilosti, řadíme do třetí skupiny,“ vysvětluje Matzner. Podle celorepublikových statistik za letošní rok počet opilých řidičů nijak nevybočuje.

Na jihočeských silnicích letos při nehodách zahynulo už 36 lidí, 14 z nich v prázdninových měsících. „V loňském roce to bylo za stejné období o dva méně. Nedá se tak říci, že by letošní rok z pohledu statistiky nějak vybočil. V loňském roce přes prázdniny zemřeli na jihočeských silnicích při dopravních nehodách způsobených pod vlivem alkoholu čtyři lidé, letos jeden člověk,“ dodává Matzner.

Ne každá smrtelná nehoda je ale v souvislosti s alkoholem u řidiče prošetřována. Vždy záleží na okolnostech daného případu a rozhodnutí vyšetřovatele. Kromě smrtelných nehod mají ale na svědomí řidiči pod vlivem alkoholu či drog i řadu těžkých zranění.