Wortnerův dům v Českých Budějovicích.

Wortnerův dům v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Oprava Sparty a Wortnerova domu začíná. Alšova galerie získala 50 milionů

  • 1
Alšova jihočeská galerie se může pustit do přestavby Wortnerova domu a Sparty v Českých Budějovicích. Získala více než 50 milionů korun z dotačního programu IROP. Expozice, depozitáře a ateliéry chce otevřít ve druhé polovině příštího roku.

Nové místo, kam zajít s dětmi na kurzy kreslení nebo modelování, vznikne už brzy v Českých Budějovicích. Bývalá restaurace Sparta poblíž IGY se promění v kulturní centrum Alšovy jihočeské galerie. Ta chátrající budovu získala od Jihočeského kraje.

„Sparta se stane novým velkým depozitářem pro uložení sbírkových předmětů galerie, kterých se tam vejde kolem 15 tisíc. Kromě toho tam vznikne restaurátorské pracoviště se zaměřením na papír. A nejdůležitější částí bude lektorské centrum s výtvarným ateliérem. Bude fungovat především v odpoledních a podvečerních hodinách. Pro návštěvníky od dětí až po seniory tam budou výtvarné kurzy, přednášky a workshopy,“ přiblížil Aleš Seifert, ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Spartu využívala do roku 2010 hotelová škola. Nyní tam dělníci v prvním podlaží vybourají prostor nefunkční restaurace, skladů a kuchyně a vznikne tam depozitář a paspartovací dílna. Původní učebny a šatny nahradí kanceláře a sociální zázemí.

Wortnerův dům bude bezbariérový

„Práce začnou letos 1. července. Převzetí stavby je naplánované na 1. září 2018. Wortnerův dům uzavřeme v neděli 3. září. Zkolaudováno má být k 31. srpnu 2018. Potom tam začneme stěhovat sbírky, vybavíme prostor a do konce podzimu ho chceme znovu uvést v provoz. Na rok tak bude naším jediným výstavním prostorem zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou,“ podotkl Seifert.

Wortnerův dům se po dostavbě prodlouží o pět metrů do dvorku a vznikne tam prostor pro zabudování výtahu pro handicapované. „Zároveň počítáme s kompletní rekonstrukcí a rozšířením sociálního zázemí pro návštěvníky a obnovou všech výstavních prostor. Kromě toho tam vznikne depozitární prostor a otevřené sochařské atrium, kde budou sochy ze sbírky galerie,“ dodal Seifert.

V prvním patře bude díky přístavbě víceúčelový sál, jeho část bude galerie využívat jako výukové centrum pro děti a seniory.

Mezinárodním muzeum keramiky čeká stěhování

Alšova jihočeská galerie v současnosti také řeší, co bude se sbírkou moderní keramiky a porcelánu v Bechyni. Kvůli vysokému nájmu, který Jihočeský kraj jako zřizovatel galerie platí Panství Bechyně, se však bude Mezinárodní muzeum keramiky stěhovat z tamního zámku. Podle posledních jednání je ve hře obnova bývalého domu služeb.

„Alšova jihočeská galerie nám předložila studii přestavby domu služeb. Se zahájením prací letos ještě počítat nemůžeme, v rozpočtu města na to, bohužel, peníze nejsou. Zkusili bychom žádost ve druhém kole IROPu,“ řekl místostarosta Bechyně Jiří Rejlek.

Galerie má s Panstvím Bechyně smlouvu o pronájmu do konce letošní sezony. Nyní se vyjednává o jejím prodloužení. Ročně platí kraj nájem, který činí necelý milion korun. Část sbírek už galerie přestěhovala do svých depozitářů.

„Nechceme sbírky keramiky nikam vláčet a přesouvat. S městem Bechyně aktivně pracujeme na tom, aby tam muzeum zůstalo. Kdyby však nedošlo k dohodě, tak by se sbírky musely přesunout,“ uvedl krajský radní pro kulturu Pavel Hroch.

Mezinárodní muzeum keramiky vzniklo v roce 1967. Více než dva a půl tisíce děl pochází převážně z mezinárodních sympozií. Zhruba polovina prací od každého autora zůstává po sympoziu v Bechyni, čtvrtina míří do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a část si nechává umělec.