Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jako kluk měl sluchátko místo mikrofonu. Pak v rozhlase prožil 41 let

  12:14aktualizováno  12:14
Ludvík Mühlstein pozoruje ptáky a umí o nich krásně vyprávět. Ačkoliv v polovině června oslaví už dvaaosmdesáté narozeniny, vyráží do terénu se stejným nadšením jako před mnoha lety.

"Zahlédnout nějakého ptáka není tak složité, ale slyšet ho na vlastní uši je přece něco jiného. Radím všem, aby si takový zážitek nedali ujít," říká amatérský ornitolog Ludvík Mühlstein. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Stačí vzít na jaře do ruky dalekohled, postavit se k oknu na dohled stromu, kam létají ptáci, a člověk se ocitne uprostřed jiného světa. Ludvík Mühlstein by o tom mohl vyprávět hodiny. Teď například pozoruje dlasky.

"Na zahradě školky jsou stromy a v jejich korunách tak deset dlasků se zobáky, které by dokázaly přeštípnout i kost v prstu, jak si jednou vyzkoušel můj známý," líčí jednu z tisíce příhod, které zažil při svém toulání jižními Čechami. Však také své zážitky popsal v osmi knihách.

Ludvík Mühlstein (81 let)

Žije od svého narození stále poblíž centra Českých Budějovic. Už jako malý kluk vyrážel na dobrodružné výpravy za ptáky. Jeho prvním velkým "úlovkem" bylo pozorování ledňáčka na Stropnici u Borovanského mlýna. Jako devatenáctiletý absolvent Reformního reálného gymnázia v České ulici nastoupil do tehdy Československého rozhlasu v ulici U Tří lvů a spolupracuje s ním dodnes. Svá putování za ptačími hlasy popsal v 8 knihách, devátou věnoval hokejistům, jejichž hvězdy začaly zářit na jihočeských rybnících. Část své rozhlasové kariéry totiž pracoval jako sportovní reportér. Je ženatý, s manželkou Eliškou mají dcery Michaelu (60) a Elišku (50) a syna Ludvíka (58), šest vnoučat a dvě pravnoučata.

Věta, kterou začíná poslední z nich, Od ledňáčka k orlům, má téměř stovku slov a dozvíte se v ní, že se mu nejen poštěstilo být svědkem na ledňáččí svatbě, ale i nalézt dudka podle mapky zapálené turistky či držet palce rodince skorce vodního nad peřejemi Malše.

"Vyprávím příběhy z našich stezek, okřídlených mnohdy vzácnými a obdivuhodnými ptáky, kteří žijí dosud na počátku třetího tisíciletí v krajině kolem nás," vysvětluje Mühlstein. Ačkoliv v polovině června oslaví už dvaaosmdesáté narozeniny, vyráží do terénu se stejným nadšením jako před mnoha lety. Jen do korun stromů nechává šplhat s fotoaparátem a mikrofonem mladší.

"Bydleli jsme jen kousek od parku Na Sadech, ten býval ještě oplocený a tam poletovala hejna ptáků. Když jsem se vracel večer domů, zastavil jsem se vždycky u krámku, kde měli vycpaného ledňáčka a brkoslava. Fascinovali mě," vzpomíná s tím, že jednou otec, známý budějovický lékař, sehnal nějakého uhynulého ledňáčka a nechal mu ho preparovat.

Ty živé pak pozoroval s partou vesnických kluků na Stropnici u Borovanského mlýna, kam rodina jezdívala každoročně na letní byt. "Dodnes do té oblasti vyrážíme a všechny velké rodinné oslavy se odehrávají rovněž tam," říká s úsměvem.

Dveře do rozhlasu mu otevřely dopisy ze skautského tábora

Zavzpomínáme na jeho tatínka, jenž napsal v roce 1935 knihu Vláďa hlásí finále o klukovi, který reportuje fotbalové mistrovství v Anglii. Právě ta výrazně ovlivnila životní kariéru Ludvíka Mühlsteina.

"Když k nám přijeli tátovi známí, což bývali většinou umělci, mrkl na mě, já popadl sluchátko telefonu jako mikrofon a začal jsem reportovat. A docela mi to šlo," poznamenává bývalý rozhlasový režisér a sportovní reportér.

Dveře do rozhlasu mu otevřely jeho dopisy, které psal ze skautského tábora na francouzském ostrově Oleron a glosoval různé příhody. Táta je půjčil svým známým v rádiu a výsledkem byla nabídka nastoupit jako inspicient.

"Zval jsem nejprve herce k rozhlasovým rolím a postupoval po tom žebříčku pořád nahoru až do režisérské židle. Strávil jsem tady 41 let. A spolupracoval i nadále po odchodu do důchodu. Dnes tam zajdu na hodinku týdně do Rozhlasové školičky. První lásky člověk opouští velmi nesnadno."

Jeho kolegy byli Zdeněk Pražák, Ivo Fischer, František Pavlíček. "Tvořili jsme skvělou partu, která zprostředkovala posluchačům skutečné literární zážitky," míní.

Mezitím ale stíhal od roku 1958 vyjíždět na hokejové zápasy po celé republice a vysílat odtud. Potkával se s reportéry slavných jmen.

"Gabo Zelenay, Standa Zikmund, to byly opravdu celebrity, od nichž jsme se učili. Já pak zase předával zkušenosti těm, kteří nově přicházeli k mikrofonu. Olda Unger, Ruda Erhart, Pavel Kroneisl, Kamil Jáša. Je to nádherná práce popsat dobře slovy to, co posluchač nevidí. Náš hlas byl vlastně jejich oči," připomíná Ludvík Mühlstein.

Stále ho baví učit lidi mluvit

S rozhlasem souvisí i jeho další dávná láska - umělecký přednes. Jeho souborem prošla třeba folková zpěvačka Pavlína Jíšová nebo moderátorka Ivana Šimánková.

"Čeština je nádherný jazyk, vytvořil jsem tedy nejprve kroužek, kde jsme se učili dobře mluvit. Od toho už byl krůček k recitačnímu souboru. Třikrát za sebou jsme vyhráli Wolkrův Prostějov, což bylo vlastně takové recitační mistrovství republiky," vysvětluje.

Stále ho baví učit lidi mluvit. I proto spolupracuje na Rozhlasové školičce, kde vedle sebe sedí seniorka s dvanáctiletou školačkou, čtou stejný text a správně vyslovují. "Vadí mi, jak se někdy v rozhlasových stanicích drmolí nebo šumluje, tedy polykají hlásky. Na to si stále nemohu zvyknout," přiznává.

To jeho ptáci zpívají stále stejně dobře. S technikem Karlem Kubátem kdysi vyráželi do terénu a magnetofon s mikrofonem vážily pár kilogramů. "Třeba ze Šumavy jsme přivezli ptačí hlasy, které nemá nikdo v Evropě. Část mé zvukové sbírky se vysílala nedávno jako Volání jara. Ono vůbec hledání těch ptáků je samo o sobě detektivní pátrání," říká s úsměvem a vzpomíná na stavění úkrytů, plížení se trávou i dvouhodinové čekání na tetřeva, který se mezitím dostal za jejich záda a pozoroval je sám.

"Ještě bych rád natočil kulíška. To je sovička velká jako vrabec a píská jako hýl, tak vodorovně," zkouší Mühlstein napodobit zvuk a přehlušit restaurační šum v Masných krámech.

Věří, že právě ptačí hlasy jsou další dimenzí pozorování přírody a zážitku, který si člověk může odnést. "Ono zahlédnout nějakého ptáka není tak složité, ale slyšet ho na vlastní uši je přece něco jiného. Radím všem, aby si takový zážitek nedali ujít."
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Odběr kostní dřeně není nic, co by se nedalo zvládnout, říká dárce

Stanislav Blecha loni daroval vzácnou kostní dřeň.

Kdyby se nechystal na pozvání Českého národního registru dárců dřeně na setkání do Prahy, asi by si na dárcovství...

Bez tunelu pod nádražím hrozí v Českých Budějovicích kolaps dopravy

U Mánesovy ulice je naplánovaná patrová křižovatka. Pod zemí má mít silnice...

Více než miliarda korun je cena za podjezd pod nákladovým nádražím v Českých Budějovicích. Má být hotový stejně s...

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

Grafton Recruitment Praha
TECHNIK VSTŘIKOVÁNÍ PLASTŮ, Písek

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz