Ambit je čtyřhektarový areál u Vltavy v Českém Krumlově. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Plány na oživení krumlovského Ambitu jsou. Firma, jíž areál patří, mlčí

  • 0
Zanedbaný Ambit na pravém břehu Vltavy je největší ostudou Českého Krumlova. Čtyřhektarový areál je klíčovým místem pro rozvoj města, jeho soukromý vlastník ho však nechává chátrat.

Moderní bydlení, hotely s kongresovým a relaxačním zázemím a podzemním parkováním i obchody, ale žádné velké nákupní centrum. Tak se měl proměnit nynější zanedbaný areál krumlovského Ambitu na pravém břehu Vltavy podle renomovaného českobudějovického Atelieru 8000. U něho si studii objednal vlastník areálu, firma Golden Krumlov Development.

Studii dostal a spolu s architekty ji na jaře roku 2008 představil českokrumlovským radním a správcům městského majetku. Ti byli z nového projektu nadšení, jenže to bylo všechno. Vlastník Ambitu od té doby přestal komunikovat s městem i architekty.

V jeho areálu se od začátku 90. let nic zásadního nezměnilo, pokud nepočítáme ničivé povodně v roce 2002, které zaplavily třetinu tohoto čtyřhektarového území metrem vody a chátrajícím objektům na kráse nepřidaly. V současnosti je využívaný pouze částečně, jsou tu obchody se stavební chemií, barvy, laky, prodejny nářadí a staviv i kanceláře.

„Celkově je však v neutěšeném stavu. V této podobě je Ambit na dožití. Od privatizace stavebního podniku, který tam sídlil za socialismu, se v něm neinvestovalo,“ popsal Miroslav Reitinger, šéf Českokrumlovského rozvojového fondu, který se stará o městský majetek.

Podle Reitingera je město ochotné se s vlastníkem Ambitu bavit i o jeho odkoupení, případně o nějaké formě spoluúčasti v tomto areálu. Není to nic nového, město se zúčastnilo už první dražby na přelomu let 2000, 2001. V ní tehdy získalo Porákův dům, což je jediná část Ambitu, která je dnes opravená.

„A brali jsme tento nákup jako vstup do tohoto území, v němž budeme postupně pokračovat. Jenže při dalším pro město nepříznivém vývoji v tomto areálu jsme Porákův dům nakonec prodali s tím, že jsme si ve smlouvě vymínili podmínky jeho opravy a využití,“ sdělil Reitinger. V Porákově domě jsou dnes kadeřnictví, stavební firma, obchody a podkrovní byty.

Město o Ambit v minulosti přišlo proto, že v následné aukci jejich nabídku přeplatila soukromá firma, která za areál zaplatila zhruba 30 milionů korun.

Golden Krumlov Development se stala vlastníkem areálu v roce 2002 a po šesti letech zabodovala u vedení města svým projektem na jeho proměnu v moderní součást Krumlova pro místní i turisty. Jenže od té doby se odmlčela a s nikým nekomunikuje. Ani redakci MF DNES se nepodařilo získat žádné vyjádření jejích šéfů.

„Klient si u nás objednal studii a tu dostal. Od té doby se nám neozval, ale my jsme s ním ani neměli smlouvu na další práce,“ řekl architekt Martin Krupauer z Atelieru 8000, který stojí například za Marínou v Lipně nad Vltavou nebo Mercury Centrem v Budějovicích.

Podle architekta je nedostatečně využité území Ambitu pro Krumlov škoda. „Pro město je to klíčové území, jeho využití by prospělo domácím a zvedlo atraktivitu města. Dneska tam vystoupíte na autobusovém nádraží, projdete tři ulice a za dvě hodiny jste s prohlídkou města hotovi,“ popsal Krupauer.

Jenže v současné době jde ještě o víc. Obnova Ambitu by mohla přispět především k řešení napjaté dopravní situace v Krumlově. Zanedbané území u Vltavy, které zůstává po většinu roku schované od přetížené silnice ve směru z Budějovic na Lipno za hradbou listnatých stromů, by mohlo po modernizaci odvést aspoň pěší a cyklisty od nebezpečného hlavního tahu.

„Došlo by minimálně k pěšímu propojení silně osídleného severovýchodního předměstí, což je Mír a Nádraží, s ostatními částmi města. To je dneska jedna z našich bolístek, protože chodník vedle velmi frekventované silnice, který pojímá jak cyklistu, tak maminku s kočárkem a v turistické sezoně i spoustu vodáků, je nevyhovující,“ upřesnil Reitinger.