Expozice s podtitulem Zlatá šedesátá přináší až do konce září známé portréty...

Expozice s podtitulem Zlatá šedesátá přináší až do konce září známé portréty Marilyn Monroe, Mao Ce-tunga, obaly hudebních alb i zmenšeninu The Factory. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Marilyn i Mao Ce-tung. Díla Andyho Warhola zaplnila jízdárnu v Hluboké

  • 0
Zhruba 90 velkoformátových portrétů, obaly desek, předměty z umělcova života i zmenšenina The Factory. Zámecká jízdárna Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou se oblékla do 60. let minulého století. V sobotu tam začíná výstava Andy Warhol - Zlatá šedesátá.

Autoři výstavy vsadili hlavně na rozmanitost a doprovodný interaktivní program. Návštěvníci uvidí nejznámější portréty Marilyn Monroe, Mao Ce-tunga, kolekci nejslavnějších Židů 20. století nebo Campbellovy polévky.

Andy Warhol v Hluboké

Vystavená díla jsou sítotisky. Warhol je začal ve velkém množství vyrábět po roce 1960. Organizátoři chystali výstavu od loňského září. Část exponátů je ze soukromých sbírek z Čech, Slovenska a Německa. Zbytek ze slovenského Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborcích.

Múzeum v Medzilaborcích poskytlo také několik kuriozit z Warholova života, jako je umělcovo sako, fotoaparát nebo brýle.

"Lákadlem je sbírka slavných obalů hudebních alb. Andy Warhol jich za svou kariéru navrhl 51. My jich máme na výstavě třicet. Některé z nich jsou první vydání desek. Například Sticky Fingers od Rolling Stones i se zipem na kalhotech," přibližuje kurátor výstavy Miroslav Houška.

Do studia a umělecké dílny The Factory zavede návštěvníky instalace v rohu jízdárny. Tam si každý může vyzkoušet metodu sítotisku a na tričko nebo plakát si sám nanést například banán známý z první desky Velvet Underground.

Novogotická jízdárna hlubockého zámku prošla před výstavou výraznou proměnou. Kvůli lepšímu světlu jsou zakrytá okna, sloupy jsou stříbrné v duchu The Factory.

"Nutné bylo zatemnění prostoru. Především pro přiblížení atmosféry 60. let, ale i kvůli obrazům samotným, které by mohl silný sluneční svit v letních měsících poškodit," podotkl autor projektu Daniel Hovorka, který očekává, že výstavu navštíví 10 až 12 tisíc lidí.

Náklady na expozici se pohybují kolem milionu korun. Přesná čísla ani výši pojištění děl však organizátoři nesdělili. Na projekt přispěli převážně soukromí sponzoři. Výstava potrvá do konce září.

Není to první expozice Andyho Warhola na jihu Čech. V roce 1999 uspořádalo krumlovské Egon Schiele Art Centrum projekt na tisíci metrech čtverečních.

"Měli jsme kompletní sbírku z Medzilaborců i unikáty z USA včetně Double Elvise, který byl v Evropě vůbec poprvé," podotkla Hana Jirmusová Lazarowitz, ředitelka Egon Schiele Art Centra.