Letošní Anifilm připomene i Jiřího Šalamouna, autora Maxipsa Fíka.

Letošní Anifilm připomene i Jiřího Šalamouna, autora Maxipsa Fíka. | foto: Česká televize

Na Anifilm přijede oscarový režisér. Festival připomene i Maxipsa Fíka

  • 1
Třeboň obsadí od 2. do 7. května mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm. Náměstí ožije projekcemi, děti si užijí dílny, fajnšmekři zase jihokorejskou tvorbu, hlavní hvězdou je australský režisér Adam Elliot.

Do šesti soutěžních kategorií festivalu vybrala letos porota 132 filmů z celého světa. Diváci se seznámí s dvojicí Ethel a Ernest, snímek Nerdland jim zase ukáže poněkud drsnější tvář současné Ameriky. V sekci celovečerní filmy pro děti budou o ocenění usilovat i čeští Lichožrouti od Galiny Miklínové.

Poslední ohlášenou peckou je příjezd oscarového režiséra Adama Elliota, který na Anifilmu stráví celý týden. Australský tvůrce se proslavil hlavně filmem Mary a Max.

Elliot se do Třeboně těší, k české animaci má silný vztah. „Vždy mě lákaly především temnější příběhy. Vzhledem k tomu asi nepřekvapí, že mým nejoblíbenějším stop-motion animátorem byl odjakživa Jan Švankmajer. To, že ve svých dílech zkoumá složitá a náročná témata, mi v mnoha směrech dodalo sebevědomí, odvahu a odhodlání zaměřit svou tvorbu na filmy, které jsou, jednoduše řečeno, jiné,“ říká 45letý režisér.

O nevšedních osudech zvláštních Elliotových hrdinů si s ním diváci festivalu mohou popovídat nejen v diskusích po projekcích filmů, ale i příští sobotu v divadle na neformálním moderovaném setkání.

Jak oživit jídlo?

Krátké soutěžní filmy jsou podle organizátorů letos vážnější. „Kolekci charakterizuje větší orientace na současný svět a jeho problémy. A i když se často vyjadřují spíše v náznacích, jsou ve svém náhledu temnější. Někteří tvůrci ale zase naopak své téma podávají zcela otevřeně,“ dodává mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

Vedle videoklipů a abstraktních animací budou letos vůbec poprvé soutěžit i počítačové hry.

Doprovodnému programu tentokrát dominuje téma zaměřené na oživování nezvyklých materiálů. Diváci tak vstoupí do animačního světa plného kuriozit, v němž je třeba plátno s několika tisíci špendlíky, animované sklo nebo oživlé jídlo.

Organizátoři také vzdají poctu výtvarníkovi Jiřímu Šalamounovi, který vytvořil postavičku Maxipsa Fíka. „Anifilm promítne všechny jeho filmy a na výstavě připomene také Šalamounovy výrazné zásahy do hraných filmů v podobě titulků, sekvencí i plakátů k nim,“ podotýká Zajícová.

Letošní ročník přichystal také exkurzi do italské tvorby. Tu charakterizuje propracovaná výtvarná stránka vycházející z tradičních technik ruční animace. Fanoušci asijské produkce zase ocení pásmo krátkých filmů z Jižní Koreje. Bude ale čas i na oprášení klasiky. Anifilm promítne například zrestaurovaný film režiséra Karla Zemana Baron Prášil.

Po celou dobu festivalu mohou rodiče s dětmi zajít do Dílen animace v Roháči. Pod vedením lektorů tam budou vytvářet vlastní animované filmy nejrůznějšími technikami – od ručních po počítačové.

Dílny animace jsou zdarma, stejně jako projekce v Roháči, divadelní představení v zámeckém parku, projekce na Masarykově náměstí nebo setkání s tvůrci.

Akreditace na celý festival stojí 700 korun, na jeden den pak 200 korun. Ta zahrnuje denně čtyři vstupenky na různá představení a další výhody. Vstupné na jednotlivé filmové projekce je 80 korun.