Poslanec Václav Baštýř, zakladatel firmy Garnea, která má potíže kvůli podezřelé soutěži.

Poslanec Václav Baštýř, zakladatel firmy Garnea, která má potíže kvůli podezřelé soutěži. | foto: ČTK

Firmu napojenou na jihočeského poslance vyšetřuje antimonopolní úřad

  • 6
Antimonopolní úřad se zajímá o společnost Garnea, kterou založil jihočeský poslanec za ODS Václav Baštýř. Firmu z Neplachova na Českobudějovicku úřad podezírá, že chtěla zmanipulovat veřejnou zakázku na zahradnickou a stavební techniku pro Národní památkový ústav za sedm milionů korun.

Jihočeský poslanec Václav Baštýř společnost Garnea založil a velmi pravděpodobně ji i stále ovládá. Úřad podezírá Garneu, která je dodavatelem zemědělské a stavební techniky, že se kvůli výběrovému řízení tajně domluvila s brněnskou firmou Garden studio. Pokud antimonopolní úřad dohodu s další firmou prokáže, hrozí společnosti Garnea až několikamilionová pokuta.

Antimonopolní úřad už zabavoval v sídlech obou firem důkazy. "Možné porušení zákona spatřujeme v koordinaci a vzájemně dohodnutém postupu při podání nabídek do výběrového řízení tak, aby se vítězem stal předem určený uchazeč," prohlásil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.

Podle zadání zakázky, které má MF DNES k dispozici, to měl být obchod za téměř sedm milionů korun. Památkový ústav veřejnou zakázku vypsal na vertikutátory neboli provzdušňovače trávy, ořezávače trávníků, válce, sekačku, nakladače i nůžky na větve. Dohromady šlo o 26 strojů a nářadí pro park a zahradu státního zámku v Kroměříži.

Podmínky do posledních detailů

U některých položek byly parametry nastaveny do nejmenších detailů, třeba počty nožů u vertikutátorů. Vítězná firma musela za uplynulé tři roky dodat každý rok minimálně tři podobné zakázky alespoň za 900 tisíc korun bez daně. Soutěž byla nakonec zrušena právě pro podezření, že je zmanipulovaná.

Baštýř se na dotaz MF DNES ohledně vyšetřování Garney tvářil překvapeně. "Nevím, jak jste přišel na to, že firmu ovládám. Nevím o žádném komplotu a předseda představenstva mi také nic takového neříkal," komentoval.

Z firmy Baštýř oficiálně odešel v roce 2009, kdy se zároveň Garnea změnila v akciovou společnost s akciemi na majitele, tedy s utajenou akcionářskou strukturou. Baštýřova rodina je však s firmou stále spjata - předsedkyní dozorčí rady je jeho manželka Jiřina, členem dozorčí rady je od loňského července syn Václav. Poslanec Baštýř vlastní podle výpisu z katastru nemovitost, v níž firma sídlí.

Poslanec hlasoval proti zákonu, který měl omezit podvody

Papírovým šéfem je však předseda představenstva firmy Jiří Hrůša. Ten potvrdil, že si antimonopolní úřad do firmy pro dokumenty přijel. "Jsem naprosto přesvědčen, že všechna podezření vyvrátíme," tvrdí Hrůša. Proč se tedy antimonopolní úřad o Garneu zajímá, spekulovat nechtěl.

Poslanec Baštýř na sebe strhnul pozornost například když měla sněmovna na stole vládní novelu zákona o veřejných zakázkách. Podle ní se nemohou ucházet o veřejné zakázky firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou a společnosti musí zveřejňovat subdodavatele. Baštýř se postavil proti.

Zdůvodňoval to tím, že změna byla připravena narychlo a přinese vyšší administrativu. Právě tato novela přitom měla zamezit i tomu, z čeho nyní firmy Garnea a Garden studio podezírá antimonopolní úřad - aby zakázka byla ušita na míru předem vybranému uchazeči.