Archeologové zkoumají hrobky v kostele sv. Mikuláše v Českých Budějovicích.

Archeologové zkoumají hrobky v kostele sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. Stomatoložka Blanka Tichavová a molekulární biolog Patrik Kilian dokumentují a odebírají zuby z lebek koster k dalšímu genetickému výzkumu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Archeologové otevřeli v kostele sv. Mikuláše v Budějovicích tři hrobky

  • 0
Odborníci našli při archeologickém výzkumu v kostele sv. Mikuláše v Českých Budějovicích tři neoznačené hrobky. Teď se snaží zjistit, proč zde pohřbení lidé zemřeli a kým byli. Zatím ale není jasné ani to, kolik lidí tu přesně leží. Některými kryptami se totiž prohnala v roce 2002 povodeň, která kosterní pozůstatky a části rakví poničila a promíchala.

V kostele bádá tým archeologů v čele se Zuzanou Thomovou z Jihočeského muzea. K výzkumu se nyní připojili i přírodovědci a lékařka.

Snaží se odhalit, nač mohly zemřít světské osoby, které leží obrácené pohledem na východ, a jakými nemocemi trpěli čtyři duchovní hledící posmrtně na západ. Zatím se podle Thomové ukazuje, že uvnitř kostela byli pohřbíváni bohatí a vlivní měšťané.

Archeologové zkoumají v současnosti tři důležitá místa - centrální pod kněžištěm a další dvě nalevo a napravo od něj. Podlaha, na níž bývají lavice pro věřící, zůstává nedotčena.

Kamery odhalily, že nejzajímavější je hrobka pod presbytářem. "Má rozměry pět krát tři metry a vysoká je 170 až 180 centimetrů. Obvodové zdivo je kamenné. Krypta, v níž je přibližně 25 kosterních pozůstatků, je cihlově a barokně zaklenuta. Další ostatky byly nalezeny rozházené v důsledku povodně v roce 2002 a částečně poškozené pracemi v roce 1970," upřesňuje Thomová s tím, že chybí jakékoli cedulky, jež by pomohly identifikovat jména nebožtíků.

Odborníci už odebrali vzorky kostí a zubů

Díky detektoru kovu se našly osobní předměty pohřbených - svátostky, medailonky, zbytky růženců či kování rakví a hřebů do nich, křížky s Kristem, knoflíky z oděvu. Nalezené věci ukazují na to, že lidé tu byli pohřbení v raném baroku. Předměty jsou totiž podobné těm, které archeologové objevili na hřbitově vně kostela.

Prostor pod severní kaplí má asi dva krát čtyři metry. "Je to hrobka, kterou nejvíce podemlela povodeň před devíti lety. Ostatky a části rakví tu byly dost rozházené v v prostoru o rozměrech 2,8 krát čtyři metry. Změti ostatků a dřevěných rakví se promíchaly navzájem. Teď tu byla vytvořena minikostnice rozdělena příčkou na dvě části," popisuje Thomová.

Odborníci z Jihočeské univerzity v kostele minulý týden odebírali vzorky kostí nebo zubů. Pozůstatky prozkoumají i za přispění brněnských antropologů.