Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumavský park za Mánka utratil zbytečně 11 milionů, zjistily audity

  15:38aktualizováno  15:38
Bývalé vedení šumavského národního parku neúčelně utratilo 11 milionů a kvůli nevýhodným pronájmům přichází správa rezervace o 1,2 milionu ročně. Tvrdí to audity hospodaření, které si nechal udělat nový šéf parku Pavel Hubený. Jeho odvolaný předchůdce Jiří Mánek oponuje, že čísla jsou nesmyslná.

Jiří Mánek byl v čele Správy Národního parku Šumava od 1. července 2012 do 30. dubna 2014. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ředitel šumavského parku Pavel Hubený si nechal udělat audity desítek smluv a projektů nastartovaných za bývalého ředitele Mánka, který skončil ve funkci v dubnu. Zároveň nechal udělat i obří inventuru majetku a dřeva, činností v lese nebo nájemních smluv.

Podle Hubeného byly bez problémů pouze inventury dřeva a majetku. Naopak chyby odhalil u upgradu účetního systému, nákupu uvítacích a označovacích cedulí, pronájmu hájenky Březník, dřevoskladu v Nové Peci, garáží v Kyselově či fotopointů nebo v projektu návratu chladnokrevných koní na Šumavu.

Všechny projekty teď správa parku zreviduje, pokusí se předělat nájemní smlouvy a některé, u kterých nebude náprava možná, skončí. "Právníci správy šumavského parku i ministerstva životního prostředí teď na základě auditů zvažují další kroky," řekl Hubený. Nevyloučil ani možnost podání trestního oznámení.

„Někteří lidé se nemohou smířit s mou kandidaturou do Senátu“

Mánek se proti jeho slovům ohradil, jde podle něj o snahu o dehonestaci bývalého vedení. "Někteří lidé se nemohou smířit s mou kandidaturou do Senátu. Když jsem správu parku přebíral, bylo na účtě jedenáct milionů korun. Předával jsem ji se 180 miliony korun," řekl Mánek, který kandiduje do Senátu za ODS.

Audit kritizuje několik projektů. Za všechny například kompletní rekonstrukci hájenky na Březníku u Modravy, kterou bývalé vedení opravilo a předělalo na restauraci - takzvaný Parkrestaurant - za více než pět milionů korun. Pak ji pronajalo Modravě, která k ní v zimě udržuje běžkařské stopy.

Nově zrekonstruovaný interiér hájenky na Březníku. První hosty tu přivítají do...

Audit kritizuje i rekonstrukci hájenky na Březníku.

"Nájemné je stanoveno na osm tisíc korun měsíčně. Ovšem výše, která by pokryla investované náklady a do budoucna by připravila rezervu na případné opravy, by měla být zhruba 41 tisíc korun. Prostředky tak nemají návratnost a generují roční ztrátu zhruba 400 tisíc korun," komentoval Hubený s tím, že není dořešeno ani napojení restaurace na elektřinu, kterou dnes vyrábí dieselový agregát a odpadní vody jsou svedeny do septiku. Naproti tomu vybavení kuchyně je podle auditu zbytečně honosné a předimenzované.

Jiří Mánek takovou kritiku odmítá. Tvrdí, že projekt připravovalo bývalé vedení spolu s odborníkem na gastronomii a zároveň jej posvětilo i ministerstvo životního prostředí, které na stavbu přispělo třímilionovou dotací.

"Od začátku jsme říkali, že nelze počítat s návratností investice. Jde o službu veřejnosti a propagaci národního parku. Kdyby tam byly potíže s odpadními vodami, nikdy by dům nebyl zkolaudován," prohlásil Mánek.

Bývalý ekonomický náměstek Jiří Kvapil pak dodal, že ministerstvo dopředu vědělo, o jaký projekt se jedná a jak se Březník přebuduje. "Ministerstvo uvolňovalo peníze na přesně dané práce a přesný projekt. To nebylo tak, že bychom dostali tři miliony a stavěli si, co se nám zlíbí," doplnil Kvapil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Najdete na iDNES.cz