Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumavský park za Mánka utratil zbytečně 11 milionů, zjistily audity

  15:38aktualizováno  15:38
Bývalé vedení šumavského národního parku neúčelně utratilo 11 milionů a kvůli nevýhodným pronájmům přichází správa rezervace o 1,2 milionu ročně. Tvrdí to audity hospodaření, které si nechal udělat nový šéf parku Pavel Hubený. Jeho odvolaný předchůdce Jiří Mánek oponuje, že čísla jsou nesmyslná.

Jiří Mánek byl v čele Správy Národního parku Šumava od 1. července 2012 do 30. dubna 2014. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ředitel šumavského parku Pavel Hubený si nechal udělat audity desítek smluv a projektů nastartovaných za bývalého ředitele Mánka, který skončil ve funkci v dubnu. Zároveň nechal udělat i obří inventuru majetku a dřeva, činností v lese nebo nájemních smluv.

Podle Hubeného byly bez problémů pouze inventury dřeva a majetku. Naopak chyby odhalil u upgradu účetního systému, nákupu uvítacích a označovacích cedulí, pronájmu hájenky Březník, dřevoskladu v Nové Peci, garáží v Kyselově či fotopointů nebo v projektu návratu chladnokrevných koní na Šumavu.

Všechny projekty teď správa parku zreviduje, pokusí se předělat nájemní smlouvy a některé, u kterých nebude náprava možná, skončí. "Právníci správy šumavského parku i ministerstva životního prostředí teď na základě auditů zvažují další kroky," řekl Hubený. Nevyloučil ani možnost podání trestního oznámení.

„Někteří lidé se nemohou smířit s mou kandidaturou do Senátu“

Mánek se proti jeho slovům ohradil, jde podle něj o snahu o dehonestaci bývalého vedení. "Někteří lidé se nemohou smířit s mou kandidaturou do Senátu. Když jsem správu parku přebíral, bylo na účtě jedenáct milionů korun. Předával jsem ji se 180 miliony korun," řekl Mánek, který kandiduje do Senátu za ODS.

Audit kritizuje několik projektů. Za všechny například kompletní rekonstrukci hájenky na Březníku u Modravy, kterou bývalé vedení opravilo a předělalo na restauraci - takzvaný Parkrestaurant - za více než pět milionů korun. Pak ji pronajalo Modravě, která k ní v zimě udržuje běžkařské stopy.

Nově zrekonstruovaný interiér hájenky na Březníku. První hosty tu přivítají do...

Audit kritizuje i rekonstrukci hájenky na Březníku.

"Nájemné je stanoveno na osm tisíc korun měsíčně. Ovšem výše, která by pokryla investované náklady a do budoucna by připravila rezervu na případné opravy, by měla být zhruba 41 tisíc korun. Prostředky tak nemají návratnost a generují roční ztrátu zhruba 400 tisíc korun," komentoval Hubený s tím, že není dořešeno ani napojení restaurace na elektřinu, kterou dnes vyrábí dieselový agregát a odpadní vody jsou svedeny do septiku. Naproti tomu vybavení kuchyně je podle auditu zbytečně honosné a předimenzované.

Jiří Mánek takovou kritiku odmítá. Tvrdí, že projekt připravovalo bývalé vedení spolu s odborníkem na gastronomii a zároveň jej posvětilo i ministerstvo životního prostředí, které na stavbu přispělo třímilionovou dotací.

"Od začátku jsme říkali, že nelze počítat s návratností investice. Jde o službu veřejnosti a propagaci národního parku. Kdyby tam byly potíže s odpadními vodami, nikdy by dům nebyl zkolaudován," prohlásil Mánek.

Bývalý ekonomický náměstek Jiří Kvapil pak dodal, že ministerstvo dopředu vědělo, o jaký projekt se jedná a jak se Březník přebuduje. "Ministerstvo uvolňovalo peníze na přesně dané práce a přesný projekt. To nebylo tak, že bychom dostali tři miliony a stavěli si, co se nám zlíbí," doplnil Kvapil.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Obchvat Českých Budějovic má stavební povolení, stavět se začne v září

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Obchvat Českých Budějovic získal stavební povolení. Zhruba sedm kilometrů dlouhý úsek dálnice D3 od severního okraje...

Zápach a zavřeno. Veřejná WC jsou ostudou Českých Budějovic

Obyvatelé Českých Budějovic si stěžují na špínu na veřejných toaletách na...

Toalety na Sokolském ostrově v centru Českých Budějovic jsou kvůli špíně pro mnoho obyvatel nepoužitelné. V okolí...

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Najdete na iDNES.cz