Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovičtí radní chtějí dostat sedm procent řidičů na kola a do MHD

  16:52aktualizováno  16:52
Motoristů má v krajském městě po stovkách ubýt na úkor cyklistů, chodců i cestujících v MHD. Celkem to má být o sedm procent méně jízd autem než dnes. Strategii už schválili radní. Hodně vozidel v první vlně zmizí na obchvat.

Cyklisté v Českých Budějovicích. ilustrační snímek | foto: MAFRA

Místo za volant by raději pravidelně naskočil na sedlo a do Budějovic dorazil na kole. Má však obavy z velkého provozu, a tak raději čas od času přetrpí zdržení na ucpaných silnicích. Pokud ale jednou povede bezpečná trasa pro kola směrem na východ, stane se z něj městský cyklista.

Tak přemýšlí 26letý Filip z Rudolfova nedaleko Budějovic a podle některých průzkumů podobně uvažují stovky dalších obyvatel. Pro krajské město to znamená obrovskou příležitost, jak snížit počet vozidel na úkor kol.

BUS pruh bude prodloužený až k zastávce Na Sadech.

BUS pruh bude prodloužený až k zastávce Na Sadech.

Vyplývá to i z nového plánu udržitelné městské mobility (SUMP). Radní na červencovém jednání schválili nejen vize, ale i procentuální představu, jak by se měla doprava v Budějovicích vyvíjet.

„V roce 2016 vykonali v českobudějovické aglomeraci, tedy i včetně okolních satelitních obcí, lidé 31 procent všech cest autem. Cílem je, a rozhodně není nereálný, dostat se na 24 procent,“ oznámil náměstek primátora František Konečný.

Posilovat mají především jízdy na kole, a to ze šesti na deset procent, veřejná doprava z 29 na 31 a pěší z 34 na 35 procent. Na SUMP pracuje společnost AF-Cityplan a její zástupce Petr Košan zdůraznil, že se Budějovice vyznačují nadprůměrnými podmínkami i podílem cyklistické dopravy, v níž patří k republikové špičce.

„Současně je pro město charakteristický i nebývale vysoký počet osobních aut na počet obyvatel. Tento ukazatel je srovnatelný například s Prahou,“ doplnil Košan.

BUS pruh bude delší

Budějovicím chybí stejně jako řadě dalších měst základní systém hlavních komunikací, který by zejména tranzitní dopravu vedl mimo obytné části. „Navíc přes Budějovice vede významná mezinárodní silnice spojující sever a jih Evropy,“ zdůraznil Košan.

Obrovským impulzem pro omezení aut tak bude vybudování obchvatu a jeho sjezdů. Tranzitní doprava pak zmizí na dálnici, to však bude až přibližně za čtyři roky. Pak bude možné přistoupit k některým razantnějším krokům, jež povedou ke zklidnění provozu. Jaké budou, záleží na vůli a odvaze politiků. Podklady, jak změny docílit, budou mít k dispozici.

„Na konci listopadu dostaneme návrhovou část a v červenci příštího roku bude dokončený i akční plán. Tam budou navržené konkrétní věci,“ upřesnil Konečný.

Jeho kolega, náměstek Petr Podhola, upozornil, že už v minulosti i nyní město dělá taková opatření, aby se situace zlepšovala. Vyjmenoval například vyhrazené pruhy pro autobusy a trolejbusy či parkovací zóny, které mají na Pražském předměstí začít fungovat od listopadu.

Pokud budou fungovat, měla by část dojíždějících řidičů zastavit už na záchytném parkovišti v Jírovcově ulici a dál pokračovat pěšky nebo MHD. Právě podobné kroky mají měnit počty vykonaných jízd ve městě. A letos má přibýt také další BUS pruh, přesněji, prodlouží se již existující v Husově třídě kolem Krajinské do zastávky Na Sadech.

Konečný například zmínil i možnost zavedení nízkoemisních zón pro vjezd do centra. Ale dodal, že v současné době se v radě na podobné věci názory hodně liší a určitě to není na pořadu dne.

Zpracovatelská společnost AF-Cityplan pak vyzdvihla fungování MHD. „Aby bylo možné podíl veřejné hromadné dopravy dále zvyšovat, je nutné podporovat soudobé trendy ve zlepšení služeb obyvatelům. K tomu přispívá zejména vysoká kvalita a komfort vozidel hromadné dopravy pro cestující, spolehlivost a provázanost spojů a tarifní integrace spádové oblasti,“ vysvětlil Košan.

Ze dvou tarifů se od 1. srpna stane jeden

A právě tyto věci zatím nefungují optimálně. Integrovaný dopravní systém (IDS) je zatím v plenkách a na Českobudějovicku ve velkém rozsahu funguje prvním rokem. MHD v Budějovicích a okolních obcích, kam vozy dopravního podniku zajíždějí, může nyní hodně pomoci sjednocení tarifních zón ze dvou na jednu. Lidé dojíždějící ze Srubce, Litvínovic a dalších míst mohou ročně ušetřit až dva tisíce korun. Novinka začne platit 1. srpna.

„Cílem je nejen zjednodušení systému přepravy, ale také věříme, že díky sníženým nákladům budou naše služby využívat i cestující, kteří doposud preferovali individuální dopravu,“ sdělil ředitel Dopravního podniku města České Budějovice Slavoj Dolejš.

Z hlediska veškeré veřejné hromadné dopravy pak zástupci AF-Cityplan upozornili, že postrádají oproti jiným městům větší zapojení železniční dopravy do obsluhy krajského města i okolních sídel.

Autor:Nejčtenější

V návštěvnickém centru Šumavy napadl muže jelen. Vůdce stáda zastřelí

Nové návštěvnické centrum v Kvildě na Šumavě. Lidé tu uvidí jeleny a divoká...

V areálu návštěvnického centra národního parku Šumava na Kvildě napadl jednoho z návštěvníků jelen. Výběh, ve kterém...

Dary nás těší, ale závist nechápu, říká žena po tragickém požáru hájenky

Věra Kupková žije se dvěma syny ve vypůjčeném bytě v Choustníku. Jejich dům na...

Věra Kupková, která je po požáru hájenky v Kajetíně bez střechy nad hlavou, teď žije se dvěma dětmi ve vypůjčeném bytě...Útočného jelena brání tisíce lidí. Park ho místo zastřelení nabídne jinam

Stádo vysoké zvěře ve výběhu návštěvnického centra u Kvildy vyfocené 14. ledna.

Velký obrat nastal v případu jelena, který na začátku února napadl jednoho z hostů návštěvnického centra národního...

Kladno vyhrálo i bez zraněného Jágra, první ligu vedou Karlovy Vary

Jaromír Jágr utkání proti Havířovu nedohrál, zápas pro něj skončil už ve 3....

Hokejisté Kladna v 50. kole první ligy porazili Havířov 3:1, přestože se po většinu zápasu museli obejít bez Jaromíra...

Policie uzavřela kauzu Zimolovy chalupy na Lipně. Nikoho stíhat nebude

Jeden z kandidátů na post předsedy ČSSD Jiří Zimola v Rozstřelu (14. února 2018)

Policie uzavřela případ stavby rekreačního domu exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) na Lipně. Šlo o nejasné financování...

Další z rubriky

Firma zavážející odkaliště u Mydlovar chce přestěhovat provoz

V Mydlovarech na Českobudějovicku si lidé stěžují na velký sirovodíkový zápach,...

Firma, která se zabývá sanací areálu u Mydlovar na Českobudějovicku, chce přesunout provoz pro navážení a výrobu...

Dary nás těší, ale závist nechápu, říká žena po tragickém požáru hájenky

Věra Kupková žije se dvěma syny ve vypůjčeném bytě v Choustníku. Jejich dům na...

Věra Kupková, která je po požáru hájenky v Kajetíně bez střechy nad hlavou, teď žije se dvěma dětmi ve vypůjčeném bytě...

Sedm přejezdů v kraji bude bezpečnějších. Dostanou závory

Traktor zůstal stát na přejezdu u Střelských Hoštic. Nedokázal odjet a vrazil...

Správa železniční dopravní cesty letos doplní závory na čtyřech tratích v Jihočeském kraji. Úpravy vyjdou na 57 milionů...

Najdete na iDNES.cz