Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

  8:59aktualizováno  8:59
Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí záchytné parkoviště v Jírovcově ulici s náměstím, navážou další dvě do Havlíčkovy kolonie a k nemocnici. Podle kritiků je novinka v rozporu s územním plánem.

Do Krajinské ulice autobusy už nesmí. | foto: Pavlína Kozáková

Nový provoz má začít fungovat od 1. listopadu. „Linka 23 kopíruje linku 24. Vyjíždí ze záchytného parkoviště Jírovcova, ale jede po ulici Na Sadech a ulicí Karla IV. na náměstí. Nová trasa nevyžaduje žádné nové dopravní značení,“ popisuje náměstek primátora František Konečný (ANO).

Zároveň uvádí, že trasa je sice o pár minut delší, ale pořád zajímavá pro obyvatele i návštěvníky města.

Na linku budou navazovat další dvě. Půjde o stejná vozidla, kterým se však na náměstí změní číslo. Linka 22 spojí náměstí s nádražím, nemocnicí a částí Papírenské ulice. Třetí nový spoj zamíří na nádraží, odtud ale pojede do Havlíčkovy kolonie a směrem k Malému jezu u Malše. Nahradí linku 12, jejíž zastávky bude využívat.

„Koncem září, nebo začátkem října dostaneme jedenáct midibusů na elektřinu. Provoz by mělo pokrýt devět z nich a dva budou sloužit jako náhradní,“ vysvětluje Konečný.

Jízda z Jírovcovy ulice na náměstí má být pro cestující zdarma. Zbytek už by měl podléhat běžnému cenovému tarifu. Rozhodnutí chce současné vedení města nechat na příštím politickém složení.

Podle Konečného se provoz prodraží ročně o 1,3 milionu korun. Zároveň zmínil, že linku 24 doposud využívalo měsíčně třicet tisíc pasažérů.

Linky dostanou nová čísla

S prvním listopadem musí cestující v budějovické MHD počítat i s dalšími novinkami.

„Dopravní podnik zároveň provede změnu, kterou chystal delší dobu. Při ní chce sjednotit čísla, aby páteřní linky byly jednociferné a midibusové byly od dvacítky. Proto se jednadvacítka změní na jedničku a stávající jednička bude mít čtyřku,“ naznačil Konečný.

Město přišlo s novou podobou poté, co musel být v srpnu kvůli rozhodnutí krajského soudu přerušen provoz linky číslo 24, která od loňského listopadu vedla na náměstí Krajinskou ulicí. Ale Konečný nevylučuje, že se sem vrátí. Město zažádalo o pozastavení rozhodnutí krajského soudu.

Podnikatel Martin Pražák, který se přidal k žalobě proti autobusům v Krajinské, napadá i nové trasy MHD v centru.

„Podle znaleckého posudku, který jsme si nechali udělat od soudních znalců, je to v rozporu s územním plánem. Materiál mají k dispozici odbory dopravy i územního plánování. Vyplývá z něj, že tento scénář není možný. Posudky jsme úřadům doručili a je to porušení zákona,“ uvádí.

Posudek soudního znalce společnosti PRO-PLANS má MF DNES k dispozici. V dokumentu je popsaná jedna možnost, kudy může vést městská hromadná doprava v centru. V posudku stojí, že podle platného územního plánu je možný jednosměrný provoz v ulicích Krajinská a Biskupská ve směru sever - jih, to znamená od Mariánského náměstí k zimnímu stadionu, a po ulicích Dr. Stejskala a U Černé věže ve směru jih - sever, tedy od Lidické třídy k ulici Na Sadech. To by ale znamenalo změnit systém jednosměrek v celém centru.

V takovém případě není jisté, že se k tomu podaří získat souhlas památkářů a Policie ČR. Podle Pražáka se dá očekávat, že část občanů a majitelů nemovitostí v ulici Dr. Stejskala začne protestovat stejně jako v Krajinské.

MF DNES proto kontaktovala vedoucího odboru dopravy Jaroslava Mráze, aby znalecký posudek okomentoval. „Máme posudek od ČVUT, ten se týká Krajinské a dopravy, která by šla ze záchytného parkoviště. K posudku společnosti PRO-PLANS se vyjadřovat nebudu,“ reagoval.

Podle Františka Konečného ulicí Karla IV. může vést městská hromadná doprava bez problémů.

Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Lišov chce postavit dům pro seniory, nabídne 105 lůžek

Nový domov pro seniory Anavita v Plzni

Zatímco dnes se musí senioři ze čtyřtisícového Lišova na Českobudějovicku stěhovat do zařízení v širokém okolí, v...

U zavražděného na Šumavě ležely utěrky, policie pátrá po jejich původu

Policie pátrá po původu utěrek, které ležely u zavražděného u Nové Pece.

Policisté pátrají po původu utěrek, které ležely u muže zavražděného u Nové Pece na Šumavě. Nahé tělo nalezli na konci...

Bosé děti v ulici i odsun Němců. Podívejte se na staré snímky Krumlova

Plešivec býval vždy chudý. Snímek pořídil v roce 1928 Josef Seidel.

Unikátní fotografie přináší nová kniha Krumlov – město pod věží. Na 300 stranách je 430 snímků, z nichž některé autoři...

Najdete na iDNES.cz