Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor, autobus. MHD jezdí ve Strakonicích jednosměrkou v protisměru

  8:59aktualizováno  8:59
Nepříjemné překvapení může ve Strakonicích potkat řidiče, kteří přijíždějí od Katovické ulice jednosměrkou na Velké náměstí. V protisměru mohou potkat autobus městské hromadné dopravy. Linka, která zastavuje na náměstí před radnicí, začala jezdit s novým jízdním řádem.

„Je to trochu neobvyklé, ale vyhlášce to neodporuje. Výjimka může být udělena pro cyklisty a právě pro MHD,“ uvedl předseda dopravní komise Rudolf Oberfalcer.

Novinka začala platit od 1. července. Město se totiž rozhodlo vyhovět požadavkům obyvatel sídliště 1. máje a v novém jízdním řádu přibyla trasa linky číslo 4 vedoucí právě přes Velké náměstí do ulice Mírová pod kulturním domem a pak na zastávku Mír.

To si ale vyžádalo, aby autobusy na Velkém náměstí jely právě jednosměrkou v protisměru.

Oslovení lidé ani po týdnu o novince většinou nevědí. „To jsem netušila. Je to ale divné. Když je to jednosměrka, měla by platit pravidla pro všechny. Kdybych najednou proti sobě v protisměru potkala autobus, lekla bych se, není to malé vozidlo,“ komentovala situaci jedna z řidiček Irena Procházková.

Vyšli jsme vstříc obyvatelům, říká Oberfalcer

Podle Oberfalcera členové komise o změně diskutovali delší dobu. „Nakonec převážilo to, abychom eliminovali nespokojenost cestujících. Obyvatelé sídliště 1. máje chtěli, aby autobusy jezdící přes Máj zajížděly také na Mír ke Kauflandu. Dnes už především důchodce nezajímá tolik cesta na nádraží nebo k lékaři jako do marketu,“ prohlásil Oberfalcer a dodal, že na radnici dokonce dorazila i petice.

Po rekonstrukci před čtyřmi lety bylo náměstí vyřazeno z trasy MHD, protože kruhový objezd znemožňuje průjezd klasickým autobusům, projedou tam jen malé.

„Chtěli jsme sem autobusy vrátit. V podmínkách rekonstrukce části náměstí ale bylo, že v této ulici bude jednosměrka, která tu historicky nikdy nebyla. Bylo tedy obtížné druhým směrem vést městskou hromadnou dopravu. Proto jsme nakonec přistoupili k tomuto řešení,“ dodal Oberfalcer.

Starosta přemýšlí o využití taxi

Město by chtělo v budoucnu změnit současnou jednosměrku u radnice na obousměrnou. Nejdřív to bude možné v příštím roce. V únoru totiž skončí pětiletá udržitelnost dotace rekonstrukce náměstí.

„Byla ve výši desítek milionů korun, a tak teď nemůžeme riskovat postih za nedodržení projektu. Z obavy, že budou lidé protestovat, jsem v komisi navrhoval, abychom počkali s MHD na skončení dotace za tři čtvrtě roku. Osobně pak budu trvat i na tom, aby byla na začátku náměstí ve směru od Písku zrušena také značka průjezd zakázán,“ podotkl Oberfalcer.

Tato značka zamezuje tomu, aby si řidiči zkracovali cestu přes náměstí. Ti, ktěří tam chtějí zastavit a jít nakoupit nebo na úřady, tudy vjet mohou. Ale řada lidí může tápat a hledá cestu k náměstí přes okolní ulice.

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička naopak uvažuje nad tím, že by stejná značka průjezd zakázán mohla přibýt i v současné jednosměrce u radnice.

„Budeme teď přemýšlet o obousměrném provozu i pro automobily, protože se mi to zdá trochu nedotažené. Na zářijovém zasedání zastupitelstva navrhnu, abychom ulici udělali obousměrnou se zakázaným průjezdem na obě strany. Kdo chce, ať si u radnice zastaví, ale ne aby tudy auta jen tak projížděla a zkracovala si cestu,“ naznačil Hrdlička.

Trasy městské hromadné dopravy se ve Strakonicích budou nejspíš podle požadavků cestujících měnit i nadále.

„Budeme vycházet ze žádostí lidí. Když to bude v našich silách, změníme trasy podle jejich požadavků. Zkusíme na podzim oslovit vysokou školu dopravní, jestli by nebylo možné navrhnout řešení třeba v rámci prací studentů. Soukromě jsem začal přemýšlet o taxislužbě. Mohla by se nějakým způsobem včlenit do městské dopravy a trochu ji změnit,“ nastínil starosta Hrdlička.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Grafton Recruitment Praha
Inženýr kvality - zákaznická kvalita

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz