Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor, autobus. MHD jezdí ve Strakonicích jednosměrkou v protisměru

  8:59aktualizováno  8:59
Nepříjemné překvapení může ve Strakonicích potkat řidiče, kteří přijíždějí od Katovické ulice jednosměrkou na Velké náměstí. V protisměru mohou potkat autobus městské hromadné dopravy. Linka, která zastavuje na náměstí před radnicí, začala jezdit s novým jízdním řádem.

„Je to trochu neobvyklé, ale vyhlášce to neodporuje. Výjimka může být udělena pro cyklisty a právě pro MHD,“ uvedl předseda dopravní komise Rudolf Oberfalcer.

Novinka začala platit od 1. července. Město se totiž rozhodlo vyhovět požadavkům obyvatel sídliště 1. máje a v novém jízdním řádu přibyla trasa linky číslo 4 vedoucí právě přes Velké náměstí do ulice Mírová pod kulturním domem a pak na zastávku Mír.

To si ale vyžádalo, aby autobusy na Velkém náměstí jely právě jednosměrkou v protisměru.

Oslovení lidé ani po týdnu o novince většinou nevědí. „To jsem netušila. Je to ale divné. Když je to jednosměrka, měla by platit pravidla pro všechny. Kdybych najednou proti sobě v protisměru potkala autobus, lekla bych se, není to malé vozidlo,“ komentovala situaci jedna z řidiček Irena Procházková.

Vyšli jsme vstříc obyvatelům, říká Oberfalcer

Podle Oberfalcera členové komise o změně diskutovali delší dobu. „Nakonec převážilo to, abychom eliminovali nespokojenost cestujících. Obyvatelé sídliště 1. máje chtěli, aby autobusy jezdící přes Máj zajížděly také na Mír ke Kauflandu. Dnes už především důchodce nezajímá tolik cesta na nádraží nebo k lékaři jako do marketu,“ prohlásil Oberfalcer a dodal, že na radnici dokonce dorazila i petice.

Po rekonstrukci před čtyřmi lety bylo náměstí vyřazeno z trasy MHD, protože kruhový objezd znemožňuje průjezd klasickým autobusům, projedou tam jen malé.

„Chtěli jsme sem autobusy vrátit. V podmínkách rekonstrukce části náměstí ale bylo, že v této ulici bude jednosměrka, která tu historicky nikdy nebyla. Bylo tedy obtížné druhým směrem vést městskou hromadnou dopravu. Proto jsme nakonec přistoupili k tomuto řešení,“ dodal Oberfalcer.

Starosta přemýšlí o využití taxi

Město by chtělo v budoucnu změnit současnou jednosměrku u radnice na obousměrnou. Nejdřív to bude možné v příštím roce. V únoru totiž skončí pětiletá udržitelnost dotace rekonstrukce náměstí.

„Byla ve výši desítek milionů korun, a tak teď nemůžeme riskovat postih za nedodržení projektu. Z obavy, že budou lidé protestovat, jsem v komisi navrhoval, abychom počkali s MHD na skončení dotace za tři čtvrtě roku. Osobně pak budu trvat i na tom, aby byla na začátku náměstí ve směru od Písku zrušena také značka průjezd zakázán,“ podotkl Oberfalcer.

Tato značka zamezuje tomu, aby si řidiči zkracovali cestu přes náměstí. Ti, ktěří tam chtějí zastavit a jít nakoupit nebo na úřady, tudy vjet mohou. Ale řada lidí může tápat a hledá cestu k náměstí přes okolní ulice.

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička naopak uvažuje nad tím, že by stejná značka průjezd zakázán mohla přibýt i v současné jednosměrce u radnice.

„Budeme teď přemýšlet o obousměrném provozu i pro automobily, protože se mi to zdá trochu nedotažené. Na zářijovém zasedání zastupitelstva navrhnu, abychom ulici udělali obousměrnou se zakázaným průjezdem na obě strany. Kdo chce, ať si u radnice zastaví, ale ne aby tudy auta jen tak projížděla a zkracovala si cestu,“ naznačil Hrdlička.

Trasy městské hromadné dopravy se ve Strakonicích budou nejspíš podle požadavků cestujících měnit i nadále.

„Budeme vycházet ze žádostí lidí. Když to bude v našich silách, změníme trasy podle jejich požadavků. Zkusíme na podzim oslovit vysokou školu dopravní, jestli by nebylo možné navrhnout řešení třeba v rámci prací studentů. Soukromě jsem začal přemýšlet o taxislužbě. Mohla by se nějakým způsobem včlenit do městské dopravy a trochu ji změnit,“ nastínil starosta Hrdlička.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Najdete na iDNES.cz