Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smějte se, vzkazuje Mandžuková. V knihách radí s motivací i vařením

  10:15aktualizováno  10:15
Mějte dobrou náladu a myslete pozitivně. Takové poselství vyslala Jarmila Mandžuková prostřednictvím své zatím poslední knihy. Má název Dotek léčí tělo, úsměv duši. V její domácí spisovatelské knihovně získala pořadové číslo 92.

Autorka kuchařek Jarmila Mandžuková. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Psát jsem chtěla už jako školačka. A protože i ve svých knihách tvrdím, že když si člověk opravdu něco hodně přeje, určitě se mu to splní, podařilo se to i mně,“ konstatuje a rozkládá jich pár na stole.

Energická žena v hodince, kterou si v diáři vyhradila pro naše setkání, neustále gestikuluje. „Hodně jezdím na přednášky do knihoven, škol i domovů seniorů a neumím být příliš statická,“ vysvětluje s úsměvem.

Zalituje, že nevzala ukázat svou úplně první knihu, díky které v ní uzrálo rozhodnutí být spisovatelkou na volné noze. Jmenuje se Jihočeská kuchařka aneb Vaříme podle vyzkoušených receptů. Dala ji dohromady v roce 1992 společně s majitelem nakladatelství Dona Vladimírem Doležalem.

„Já původně vařit vůbec neuměla. Ale když jsem ve 27 letech čekala dvojčata a nemohla vůbec jíst maso, musela jsem začít vytvářet nové recepty. Bílkoviny bylo potřeba tělu dodat jinak,“ vzpomíná. Pak se začala dělit o vyzkoušené netradiční recepty s kamarádkami a poté i se čtenářkami časopisu Vlasta.

To jí posílilo sebevědomí. I proto začala také se zajímavými náměty oslovovat nakladatele. Tak vznikly například knihy Švindlujeme v kuchyni, Vánoční netloustnutí nebo Co jíst, když… V posledních dvou letech se pustila i do motivačních knih. Ta první, Myšlení uzdravuje, je stále bestsellerem na Slovensku.

A kde hledá náměty? „Hodně čtu odborné časopisy, pátrám na internetu. Kolem nás je spoustu zajímavých informací, nemáme ale možnost či čas prostudovat je všechny. V mých knihách je čtenáři najdou najednou a propojené i řadou vysvětlujících souvislostí,“ poznamenává.

„Člověk musí zapojit fantazii“

Inspirací jsou jí také setkání s lidmi na besedách, kde se dozvídá, co je zajímá.

„Jsem hodně pozitivní člověk. Po zjištění, že naše psychika a myšlení až z 80 procent může ovlivnit vznik nemocí, jsem se rozhodla ostatním poskytnout tak trochu návod na to, jak udělat zásadní inventuru ve svých myšlenkách,“ vypráví.

Jarmila Mandžuková

Je autorkou 92 populárně naučných knih, které se zabývají především zdravým životním stylem, stravováním a ezoterikou. Spisovatelskou kariéru odstartovala publikováním kuchařských receptů v časopisech. Její cesta k adrese na Včelné vedla z rodného Turnova přes Rokycany, studium zemědělské školy v Plasích a obor zoologie na Vysoké škole zemědělské v Českých Budějovicích. Do místní politiky se zapojila před šestnácti lety, letos na podzim se stala na Včelné u Českých Budějovic starostkou. Je rozvedená. Dcery, dvojčata Andrea a Kateřina (28), pracují v logistice.

Vzápětí přidává návod na to, jak s pomocí vizualizace jednoduše relaxovat a vlastně detoxikovat tělo.

„Člověk musí zapojit fantazii a představivost. Na klidném místě si představí, jak stojí pod sprchou a voda z něj odplavuje všechnu vnitřní špínu, protéká i tělem. Nakonec je z té špinavé čistá, stejně jako uvnitř my,“ emotivně popisuje metodu.

Se smíchem dodává, že od podzimních voleb, kdy se stala starostkou obce Včelná, relax všeobecně velmi potřebuje.

„Dřív jsem si vyšla do nedalekého lesa, přiložila ruce na břízu, pohladila ji a bylo mi fajn. Je dokázáno, že právě tenhle strom dává nejvíc energie. Teď nějak nestíhám,“ svěřuje se.

Do komunální politiky se rozhodla vstoupit před 16 lety. Jednak se chtěla aktivně zapojit do práce pro obec, jednak potřebovala od stolu s počítačem vyjít mezi lidi.

Smíchem pak odpoví na otázku, jak se chystá na vánoční čas. Až do úterý bude úřadovat, protože ostatní zaměstnanci si berou dovolenou.

„Letos jsem ani nestihla napéct cukroví, ale to vůbec nevadí. Pohoda u nás rozhodně chybět nebude. A to je přece to nejdůležitější. Ostatně i o tom píšu ve svých knihách,“ dodává.

Tajemně pak přizná, že pokud stihne mezi svátky otevřít počítač, zapracuje na té úplně nové.

„Nechci přesně prozradit obsah, ale budou to rady na hubnutí pro chronické dietářky. Snad jim můj netradiční přístup umožní dostat se konečně na vysněnou váhu,“ naznačuje.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Najdete na iDNES.cz