Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Budějovice vítězí v boji o azbest ve školách na Máji. Chtějí miliony

  • 0
Je to pět let, kdy začala při rekonstrukci základních škol Máj I a II v Budějovicích unikat do budov škodlivá azbestová vlákna. Okresní soud nyní vyhlásil takzvaný mezitimní rozsudek a dal za pravdu městu. Firmu OHL ŽS to může stát miliony.

Základní školy Máj I a II v Budějovicích na podzim 2011 ze dne na den zavřely. Pracovníci Zdravotního ústavu tam naměřili nadlimitní hodnoty minerálních vláken včetně škodlivého azbestu.

Náklady na sanaci a za zavření májských škol

  • Dekontaminace škol 12,8 mil. Kč
  • Kontroly a měření 2,45 mil. Kč
  • Odvoz dětí MHD 625 tis. Kč

Soud prozatím v plné výši uznal pouze náklady spojené s provozem MHD. O výši dvou se ještě bude jednat. Další čtyři nároky neuznal jako oprávněné.

Odstartovala tím velká kauza. Areál zůstal mimo provoz několik měsíců, děti dojížděly do náhradních škol, město zaplatilo miliony korun za důkladné vyčištění objektů.

A všichni se ptali, kdo za to může. Až v pátek padla odpověď. Okresní soud v Českých Budějovicích vydal sice jen mezitimní rozhodnutí a žalovaná strana dostane možnost k odvolání, ale město nyní vyhrává. A bude mít zřejmě nárok požadovat miliony od společnosti OHL ŽS, která měla rekonstrukci škol v létě 2011 na starost.

Právě tehdy dělníci patrně sondou narušili ve strojovně vzduchotechniky takzvaný boletický panel obsahující azbestová vlákna. Ta se pak ve větším množství rozptýlila po budově. Podle výpovědí některých svědků nebyla dostatečně zajištěna bezpečnost a správné pracovní postupy. I to nyní zaznělo u soudu.

„Žalovaný měl postupovat podle smluvní dokumentace. Její součástí byl i plán bezpečnosti, ze kterého jasně vyplývá, že jsou ve škole panely obsahující azbest. Plán obsahoval i postup, jak ho likvidovat. Bylo tam vymezené kontrolované pásmo, které mělo být oddělené od zbytku prostoru. Je smutné, že když jsme vyslýchali stavbyvedoucí žalované firmy, tak tvrdili, že v plánech nic takového nebylo. Buď si to už nepamatovali, nebo ho nečetli,“ zmínil soudce Dušan Hrabánek.

Některá bezpečnostní opatření sice firma udělala, ale podle dalších výpovědí nefungovala, jak měla. Kontrolované pásmo tak bylo nedostatečné, stejně jako úklid po odstranění panelů, kdy na místo hned nastupovali zedníci.

Ze sedmi požadavků soud uznal tři

Soudce už rozsudkem uznal přesnou výši, kterou město a jeho dopravní podnik stálo rozvážení dětí do náhradních škol. Zde vznikl nárok požadovat od OHL ŽS 625 tisíc korun.

Žalobce, tedy město, ovšem uplatnilo celkem sedm nároků. Soudce uznal tři, z toho dva ty největší. Radnice požaduje dalších více než 15 milionů korun za odborné vyčištění, tedy dekontaminaci škol, a kontrolní měření a průzkumy.

„O přesné výši uznatelných nároků ještě povedeme jednání,“ upřesnil Hrabánek.

Obě strany budou nyní ještě čekat na rozsudek a je možné, že se zástupce OHL ŽS odvolá ke krajskému soudu. „Vyčkáme na písemné vyhotovení rozsudku,“ sdělil advokát Miloš Procházka.

Zdůraznil, že hluboce nesouhlasí se shrnutím žalující strany. Podle něj společnost OHL ŽS není odpovědná k náhradě škody. Tvrdil, že rozsáhlá kontaminace škodlivými vlákny byla ve školách ještě předtím, než firma převzala staveniště.

Termín dalšího stání zatím nebyl stanoven. Vyhotovené jsou přibližně dvě třetiny rozsudku a soudce ho chce rozeslat ve lhůtě do 30 dní. Budějovice tedy ještě budou muset o nárokované peníze usilovat.