Azbest na školách na sídlišti Máj odstraňovala specializovaná firma. Děti se...

Azbest na školách na sídlišti Máj odstraňovala specializovaná firma. Děti se jezdily učit do jiných škol v Budějovicích. (21. května 2012) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Azbestová aféra rok po vypuknutí zůstává bez viníka, miliony jsou pryč

  • 0
Budějovická radnice čeká na vyjádření právníků ohledně úniku azbestových vláken na školách na sídlišti Máj. Do konce roku má být jasné, zda se město bude soudit o téměř 20 milionů za sanaci.

V pondělí uplynul přesně rok od zveřejnění prvních informací celé kauzy a zatím nikdo potrestán nebyl. Nejde přitom o to, za každou cenu na někoho ukázat.

Kauza azbest

26. listopadu 2011 - město na tiskové konferenci oficiálně oznamuje, že se do budov ZŠ Máj I a II uvolnila azbestová vlákna

5. prosince - zhruba tisíc dětí se začíná učit v náhradních školách

20. ledna 2012 - začíná sanace škol

7. března - budovy jsou čisté

19. března - děti se vrací do lavic

16. července - areál je definitivně zbaven boletických panelů, které obsahují azbest

Jenže sama od sebe se azbestová vlákna do tříd a dalších prostor neuvolnila. Dokazují to mimo jiné i odborné studie. Navíc stěhování žáků a učitelů a následná sanace stály přibližně 20 milionů korun, navíc z rozpočtu města. Za takovou sumu mohla být třeba postavená další modulová školka.

Případ mají v tuto chvíli v rukou právníci, které si město najalo. "Věřím, že do konce roku se posuneme dál a bude jasné, zda půjdeme k soudu a budeme požadovat náhradu škod," reagoval náměstek primátora Kamil Calta. Ve hře je částka pohybující se mezi 17 až 18 miliony korun.

Soudní spor by město vedlo se společností OHL ŽS, která byla dodavatelem při rekonstrukci májských škol. Samotné uvolnění azbestových vláken pak mohla zavinit společnost Mapoz Zliv. Ta loni podle expertizy magistrátu neodborně postupovala při odstraňování boletických panelů, které zdraví škodlivá vlákna obsahují.

Radnice se nejdříve pokoušela dohodnout se společností OHL ŽS mimosoudně, jenže firma pochybení i na základě vlastního odborného posudku odmítla, a tudíž pro ni neexistoval důvod k úhradě sanačních prací.

"Naše společnost si není vědoma pochybení, z tohoto důvodu se nepřiklání k dohodě o mimosoudním vyrovnání," řekla již dříve mluvčí firmy Taťjana Pelíšková.

Dnes už jsou veškeré opravy v areálu májských škol hotové a rodiče se alespoň nemusí obávat podobných komplikací. "Minulý týden rekonstrukce definitivně skončila a převzali jsme poslední části stavby," potvrdil ředitel ZŠ Máj I Luboš Staněk s tím, že druhá etapa byla úspěšná.

Únikem azbestu se i nadále zabývá policie. Rodiče dětí totiž na konci ledna podali trestní oznámení na neznámého pachatele s tím, že to mělo pomoci odhalit viníky. Vyšetřování podle dostupných informací pokračuje a policie k případu další informace MF DNES neposkytla.

Vycházet tak lze stále pouze ze zveřejněných expertiz, které ukazují především na zmíněný nesprávný postup při odstraňování panelů, na což však mohl už na začátku důrazně upozornit stavební dozor, případně další kontrolní orgány.

To se nestalo, a dodnes tak na sebe nikdo nevzal osobní odpovědnost. Radnice v tomto ohledu čeká na výsledky policejního vyšetřování a více nyní nechce zasahovat.