Po letech sporů je jasno. Bahno z rybníka Jordán rozvezou na tři místa

  8:33aktualizováno  8:33
Hned na tři skládky se bude vozit bláto ze dna táborského rybníka Jordán. K Týnu nad Vltavou, do Plané nad Lužnicí a k obci Pohnánec nedaleko Tábora. V Plané tak skončí jenom zhruba třetina bahna, ačkoliv původně sem Tábor chtěl vyvézt celých zhruba 250 tisíc kubíků.

Bahno z táborského rybníka Jordán budou vozit na tři různé skládky | foto: Slavomír KubešMF DNES

Dohady o tom, kam vyvézt bahno obsahující i arsen, se táhly tři roky. Tábor jej chtěl vozit do pískovny, kterou vlastní u Plané nad Lužnicí, ale místní obyvatelé byli od začátku jasně proti. Organizovali protesty, psali petice i stížnosti.

Zpráva, že Planá nebude jediným místem, kde skončí jordánské bahno, jim udělala radost. "Je to vstřícný krok, který vítáme. Ale samozřejmě si ohlídáme, co tam vozí a co bahno obsahuje. Zatím známe jen rozbory, které pokaždé dopadly jinak," komentoval jeden z obyvatel Plané Daniel Sitter.

Starosta Tábora Jiří Fišer do Plané vzkázal, že se rozhodně nemusí obávat, že by do pískovny město navozilo bahno nesplňující limity. "Provozní řád pískovny je schválen krajským úřadem. Hodláme dělat pravidelné rozbory bahna vždy po určitém množství, než jej vůbec někam povezeme," prohlásil Fišer.

Plánští se odvolali proti provoznímu řádu pískovny

Občanské sdružení Za zdravou Planou i místní radnice jsou však nedůvěřiví. Plánští se už proto proti novému provoznímu řádu pískovny odvolali.

"Tady nejde jen o bahno, ale i o to, že navýšení limitů je účelové a v budoucnu zde může končit i jiný odpad. Nicméně, že Tábor zvolil tři místa, kam bude bahno ukládat, nás potěšilo, protože takovou zprávu jsme neslyšeli roky," řekl místostarosta Plané Jiří Rangl.

V Pohnánci severovýchodně od Tábora ale z plánů táborské radnice radost nemají. V 80. a 90. letech tam byla skládka teplárenského popílku, kterou rekultivují, a nyní zde může podle limitů skončit bahno z Jordánu.

"Už v únoru jsme napsali, že žádné bahno nechceme. Při rekultivaci má přijít nahoru 20 tisíc kubíků čistírenských kalů – proti tomu protestovat nemůžeme, ale stejně si myslím, že se tam už nic nevejde, protože skládka je plná," poznamenal starosta Pohnánce Jiří Maleninský.

I když se Plánští proti novému provoznímu řádu pískovny odvolali, vyvážení bahna z Jordánu, které začne na podzim, už zřejmě nic neohrozí. Než se o stížnosti Plánských rozhodne, bahno zatím může končit na zbylých dvou skládkách.

V případě, že by část bahna nevyhovovala limitům skládek, tedy že by v něm byl větší obsah například arsenu, má Tábor připravené v rozpočtu peníze na ukládání tohoto nebezpečného odpadu na specializovanou skládku do Mydlovar na Českobudějovicku.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Nazí a vychrtlí andělé nad hlavami vyvolali pře v Jindřichově Hradci

V Panské ulici v Jindřichově Hradci se vznášejí plastoví andělé od sochaře...

V Jindřichově Hradci vyvolali velký rozruch andělé od Michala Trpáka z recyklovaných PET lahví v Panské ulici. Sochy...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Další z rubriky

Slevy na jízdném v MHD stojí České Budějovice 20 milionů ročně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Vyšší náklady na provoz dopravního podniku v Českých Budějovicích mohou zpomalit růst platů zaměstnanců. Město dá firmě...

Zastupitelé Budějovic schválili peníze na školky i větší počet strážníků

Minulý týden bylo v Českých Budějovicích ustavující zastupitelstvo.

Radnice krajského města počítá na příští rok se schodkovým rozpočtem. Dvě stě milionů korun má na největší investici,...

Písecký rozpočet počítá s dokončením knihovny i čističkou za 46 milionů

Budova téměř dokončené moderní písecké knihovny. Rozpočet počítá se zhruba 20...

Po pěti letech má jihočeský Písek přebytkový rozpočet. Investice do škol budou ve výši 113 milionů, otazník ale zatím...

Najdete na iDNES.cz