Po letech sporů je jasno. Bahno z rybníka Jordán rozvezou na tři místa

  8:33aktualizováno  8:33
Hned na tři skládky se bude vozit bláto ze dna táborského rybníka Jordán. K Týnu nad Vltavou, do Plané nad Lužnicí a k obci Pohnánec nedaleko Tábora. V Plané tak skončí jenom zhruba třetina bahna, ačkoliv původně sem Tábor chtěl vyvézt celých zhruba 250 tisíc kubíků.

Bahno z táborského rybníka Jordán budou vozit na tři různé skládky | foto: Slavomír KubešMF DNES

Dohady o tom, kam vyvézt bahno obsahující i arsen, se táhly tři roky. Tábor jej chtěl vozit do pískovny, kterou vlastní u Plané nad Lužnicí, ale místní obyvatelé byli od začátku jasně proti. Organizovali protesty, psali petice i stížnosti.

Zpráva, že Planá nebude jediným místem, kde skončí jordánské bahno, jim udělala radost. "Je to vstřícný krok, který vítáme. Ale samozřejmě si ohlídáme, co tam vozí a co bahno obsahuje. Zatím známe jen rozbory, které pokaždé dopadly jinak," komentoval jeden z obyvatel Plané Daniel Sitter.

Starosta Tábora Jiří Fišer do Plané vzkázal, že se rozhodně nemusí obávat, že by do pískovny město navozilo bahno nesplňující limity. "Provozní řád pískovny je schválen krajským úřadem. Hodláme dělat pravidelné rozbory bahna vždy po určitém množství, než jej vůbec někam povezeme," prohlásil Fišer.

Plánští se odvolali proti provoznímu řádu pískovny

Občanské sdružení Za zdravou Planou i místní radnice jsou však nedůvěřiví. Plánští se už proto proti novému provoznímu řádu pískovny odvolali.

"Tady nejde jen o bahno, ale i o to, že navýšení limitů je účelové a v budoucnu zde může končit i jiný odpad. Nicméně, že Tábor zvolil tři místa, kam bude bahno ukládat, nás potěšilo, protože takovou zprávu jsme neslyšeli roky," řekl místostarosta Plané Jiří Rangl.

V Pohnánci severovýchodně od Tábora ale z plánů táborské radnice radost nemají. V 80. a 90. letech tam byla skládka teplárenského popílku, kterou rekultivují, a nyní zde může podle limitů skončit bahno z Jordánu.

"Už v únoru jsme napsali, že žádné bahno nechceme. Při rekultivaci má přijít nahoru 20 tisíc kubíků čistírenských kalů – proti tomu protestovat nemůžeme, ale stejně si myslím, že se tam už nic nevejde, protože skládka je plná," poznamenal starosta Pohnánce Jiří Maleninský.

I když se Plánští proti novému provoznímu řádu pískovny odvolali, vyvážení bahna z Jordánu, které začne na podzim, už zřejmě nic neohrozí. Než se o stížnosti Plánských rozhodne, bahno zatím může končit na zbylých dvou skládkách.

V případě, že by část bahna nevyhovovala limitům skládek, tedy že by v něm byl větší obsah například arsenu, má Tábor připravené v rozpočtu peníze na ukládání tohoto nebezpečného odpadu na specializovanou skládku do Mydlovar na Českobudějovicku.

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Extraligový lídr z Litvínova si půjčí budějovického brankáře Kváču

Českobudějovický gólman Petr Kváča

Hokejový Litvínov dá v extralize šanci talentovanému brankáři Petru Kváčovi, kterého získal na měsíční hostování z...

Další z rubriky

V Budějovicích se o koalici jedná opatrně, strany rozděluje otázka MHD

Českobudějovický primátor Jiří Svoboda (vlevo) a jeho náměstek Petr Holický...

V Českých Budějovicích je k sestavení koalice stále dost daleko. Tři nejsilnější uskupení ANO, Občané pro Budějovice a...

Debatu na budějovické radnici o parkovacích zónách provázely výkřiky i potlesk

Zastupitelský sál na budějovické radnici byl při projednávání parkovacích zón...

V zastupitelském sále představilo v úterý odpoledne vedení Českých Budějovic spolu s projektanty plány, jak chce...

Na Vysočině odhalili pomník Napoleonovu generálovi. Kritici protestovali

Odhalení pomníku napoleonskému generálu Jeanu Boudetovi v Moravských...

Obnovený pomník významnému Napoleonovu generálovi Jeanu Boudetovi odhalili jeho potomci v parku před gymnáziem v...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz