Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dívka, která maluje ústy. Pusopiska nakreslila kalendář i novoročenku

  9:32aktualizováno  9:32
Barbora Sedláčková vinou onemocnění neovládá ruce ani nohy. Při malování drží štětec v ústech. Obrázek Kampy této osmačky si pro novoročenku vybral pražský magistrát. A klasová českobudějovická Madona připomínající princeznu spolu s dalšími dvanácti náměty zase zdobí netradiční nástěnný kalendář pro příští rok.

Barbora Sedláčková s maminkou. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Všechny obrazy maluje tak, že drží štětec nebo tužku v puse. Stejnou metodou píše i ve škole. Vinou svého onemocnění totiž neovládá ruce ani nohy.

„Barča ve třech letech dostala plané neštovice a také mononukleózu. Když začala mít problémy se stabilitou, uklidňovali nás tady doktoři, že to spraví cvičení. Nepomohlo. Ani léky, které dostávala,“ vzpomíná 48letá Milada Sedláčková na počátky určité formy ochrnutí své dcery.

Barbora Sedláčková (14 let)

Zánětlivé onemocnění polyradikuloneuritida (forma neuropatie) ji postupně během tří let posadilo na vozík. Až do 5. třídy byla školačkou v Arpidě. Právě tady objevili její malířský talent. Při kreslení i psaní drží štětec mezi zuby, takže se jí říká Pusopiska. Její obrázky jsou velmi optimistické, hýří barvami a měla už několik samostatných výstav. V současné době je už osmačkou v českobudějovické ZŠ Matice školské, kde je její levou i pravou rukou asistent Petr. Kromě malování ji baví potápění a jízda na speciální lyži. Jednou by chtěla být bytovou architektkou. Má tři sourozence – Janu (28), která je v současné době pracovně v Indii, Pavla (25), jenž se v Plzni věnuje výrobě 3D tiskáren, a osmiletou Aničku.

Zoufale hledali pomoc na všech stranách. Nechtěli se totiž smířit s tím, že jim Barunka prakticky odcházela před očima. V jedné nemocnici radili podávat vyšší dávky vitaminu B, ve druhé to úplně zavrhli.

Dodnes nevědí, kdo ze známých o malé budějovické pacientce pověděl pražské doktorce Věře Dolejšové, která se věnovala homeopatii. Ta nabídla vyšetření.

„Najednou Barča přestala být apatická a pokrok byl vidět do týdne. Tehdy jsem pochopila, že musíme cesty ke zlepšení jejího stavu hledat sami. Předtím jsme měli jen diagnózu, teď jsme viděli šanci,“ dodává paní Milada.

Její obrázky znají lidé i ve světě

Například už dvakrát zaplatili unikátní operaci zkrácených šlach u ruského chirurga Nazarkina. V českých nemocnicích je totiž zákrok placený pojišťovnou velmi invazivní a pacient musí ležet šest týdnů v sádře. Sedláčkovi se báli, že křehká dívenka, která i dnes váží necelých 19 kilogramů, by to nezvládla. Naopak operace Ulzibat, pojmenovaná podle jejího autora, je velmi šetrná.

„Spočívá v tom, že v narkóze doktor takovým speciálním nástrojem šlachy jen lehce nařezává. Cena je ovšem osmdesát tisíc korun.“

S pomoci známých a taky docela neznámých lidí se podařilo peníze sehnat. Teď zase díky akci Vyletí rybka získávají finanční prostředky na terénní kolečka pro Barčin vozík, aby tolik nedrncal po budějovické dlažbě.

Ne všechno se však podaří. „Barča měla předepsané lázně a pojišťovna je zamítla. Prý že je moc hubená. Přitom jsme měli dvě lékařská doporučení,“ diví se maminka.

Rodinný rozpočet totiž není nafukovací. I když se ho paní Milada snažila vylepšit tím, že pekla dorty a uvažovala o dráze cukrářky. Když zjišťovala podmínky pro získání výučního listu, dostala radu, aby třeba pekla pro psy.

„V kuchyni nám voněly paštikové, rybí a já nevím ještě jaké sušenky, experimentovala jsem úspěšně na kamarádčiných psech, ale tak velká díra na trhu zase nebyla,“ směje se Milada, která předtím, než Bára onemocněla, pracovala u soudu.

V době, kdy o ni pečovala, vystudovala finanční matematiku na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. Nyní je už pět let asistentkou v cestovní kanceláři potápěče Jindřicha Soukala v Hluboké nad Vltavou. Potřebuje být kvůli dceři časově flexibilní.

Těší ji, že Barunka maluje a její obrázky se líbí. Svědčí o tom už i několik samostatných výstav. Stala se rovněž nejmladší českou členkou světové organizace UMUN, tedy Umělci malují ústy a nohama. Posuzovala je odborná zahraniční komise a budějovická žákyně uspěla. Její obrázky tedy dnes znají lidé i ve světě.

Sedláčkovi by rádi věnovali Barčin obraz do nějaké speciální dražby, jejíž výtěžek by pomohl někomu potřebnému. Těší se na to i sama malá umělkyně.

„Když jsem byla v přípravce v Arpidě a ruce už mě neposlouchaly, paní psycholožka mi přečetla článek o pánovi, který maloval a psal tak, že měl tužku v puse. Začali jsme to tedy zkoušet,“ říká s úsměvem Barča. Techniku natolik vypilovala, že se jí dnes říká Pusopiska. V Arpidě jí byla velkou rádkyní Alena Jankovská. Ta za Barunkou dochází jednou týdně dodnes.

Kromě malování je ale jejím velkým koníčkem i lyžování a potápění. Usazená na speciální monoski si užívala sněhu a rychlé jízdy s tatínkem nejprve na Lipně. Když našla pod stromečkem lyži vlastní, začala rodina vyrážet do Krkonoš a zkouší i rakouské alpské středisko Sölden.

K potápění se dostala ve chvíli, kdy Milada Sedláčková začala pracovat v Relax dive v Hluboké. „Nic není náhoda. Barče to tak přivedlo do cesty další dimenzi života. Když se na Elbě se dvěma instruktory dostala až do šestimetrové hloubky, byla nadšená,“ líčí maminka a Barča doplňuje, že láhev by na zádech rozhodně neunesla. Dýchá tedy z té instruktorské.

„Maluju teď ryby, které jsem viděla pod vodou hodně zblízka. Fakt úžasné,“ raduje se.

Jedničkářka je šikovná na jazyky

Baví ji i knížky. Teď ji zrovna okouzlil Harry Potter, ale obracet stránky nedokáže. Pomohla tedy čtečka a fix v puse, kterým posunuje obraz. Pod stromečkem by ráda našla pejska. Tohle přání se jí podle maminky Milady letos určitě nesplní. Tak alespoň s kamarády díky elektrickému vozíku jezdí venčit pejsky do útulku.

Už dopředu ale dostala od staršího bratra Pavla speciální ruku z 3D tiskárny připomínající kostru mamuta. „On tyhle tiskárny vymýšlí a slíbil mi, že možná se ruka jako podložka té mé ochrnuté bude i hýbat,“ těší se.

Slzičky jí ale skočí do očí ve chvíli, kdy si povídáme o plánech na budoucí střední školu. Zatímco rodiče navrhovali, že by šla na gymnázium při pražském Jedličkově ústavu, ona se brání. „Nechci opustit budějovické kamarády a vás,“ nesměle popotahuje.

Zřejmě tedy vyhraje Česko-anglické gymnázium, protože jedničkářce Barče jdou i jazyky. „Chtěli jsme, aby se naučila být víc soběstačná,“ obhajuje Milada Sedláčková původní plán. Dobře ví, že když nikdo z lékařů nedokázal určit příčinu Barunčiny nemoci a neodhalily ji ani genetické testy, čeká je ještě dlouhá cesta.

„Máme čtyři děti, ty starší se snaží nám péči ulehčit. Třeba Jana ji vzala na dva týdny do Paříže, syn zase vymýšlí nejrůznější zlepšováky a malá Anička pomáhá Barče zlobit,“ dodává se smíchem.

Když vyzvídám, co by ona ráda našla pod stromečkem, Barunka sice napovídá, že robot na těsto, ale oči Milady Sedláčkové vypovídají o tom, že by jí stačilo splnění jediného přání. „Ale zázraky se zatím, bohužel, dějí jen v pohádkách,“ dodává.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

O hale se s námi radnice měla bavit dřív, říká šéfka moderních gymnastek

Ivana Pokorná je dlouholetou předsedkyní SK MG Máj.

Pod petici proti bourání sportovní haly v Českých Budějovicích se podepsalo už přes pět tisíc lidí. Její autoři vyzvali...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Najdete na iDNES.cz