„Po čichu poznám dobrou vodku od špatné,“ říká 76letá barmanka Miluše Kelblová.

„Po čichu poznám dobrou vodku od špatné,“ říká 76letá barmanka Miluše Kelblová. | foto: MF DNES

Šestasedmdesátiletá barmanka míchá koktejly, ale sama je abstinentka

  • 1
Koktejly nejrozmanitějších barev, vůní a chutí připravují ve Veterán baru na Gastrofestu v Českých Budějovicích jihočeská barmanská esa Miluše Kelblová a Jaroslav Krátký. Ona je přitom abstinentka, on si v roce 1996 odvezl z Tokia za míchání drinků titul mistra světa.

"Prohibice nás hodila všechny zpátky. Tržby v barech propadají o 60 procent a myslím, že by se lidé měli konečně poučit, že kupovat něco na stáncích je vždycky životu nebezpečné," říká 76letá Miluše Kelblová.

Než si stačíte malý festivalový bar pořádně prohlédnout, postaví před vás hotový drink. Vypadá skvěle a chutná ještě lépe. Jak je to možné, když ho usměvavá barmanka nikdy neokusila?

Lahve alkoholu dokáže Miluše Kelblová poslepu rozlišit podle druhu.

"Když se mě lidé ptají, jaký je můj nejoblíbenější drink, stydím se za to, že alkohol vůbec nepiju. Ale tak, jako má někdo od pánaboha bravurní sluch, já jsem dostala do vínku úžasný čich. Po čichu poznám dobrou vodku od špatné. Lahve alkoholu dokážu poslepu rozlišit podle druhu," líčí barmanka, která napsala o tajemství přípravy drinků čtyři knihy.

Ale než se k tomu dopracovala, musela doslova experimentovat v docela drsných podmínkách. S barmanským řemeslem začínala v budějovické vinárně U Švejka. Šéf ji postavil za bar s tím, že tam může dělat "každý blbec".

Mladá žena, která nepoznala rum od vodky, protože alkohol nikdy nepila, získala motivaci ukázat, že to tak není. Jenže to nebylo lehké, protože koktejly byly zakázané, aby do nich personál nedával něco levnějšího a vinárny mícháním "podezřelých drinků" nevydělávaly.

K silné barové pětce přidala slivovici

"Proto jsem to obešla tím, že jsem psala účtenky. A na nich stálo 2 cl toho, 1 cl onoho a vedle názvu alkoholu jsem přidala cenu 20 haléřů, 30 haléřů, pak jsem to sečetla a hostům řekla, nechte si to v kapsičce. Když to budete chtít příště, máte recept i s cenou a můžete si to objednat," připomíná své začátky Kelblová.

Ačkoli dnes mohou začínající barmani i milovníci kreativních koktejlů čerpat inspiraci i z jejích publikací, sama se musela nejdřív prokousávat návody a recepty v angličtině, němčině či španělštině, protože české barmanské kuchařky k mání na pultech knihkupectví prostě nebyly.

Míchání moderních koktejlů je podle odbornice, která až do loňska jezdila se svým barmanským kurzem po celé republice, čirá radost.

"Základem je silná barová pětka: gin, vodka, brandy, whisky a becherovka. A já jsem k tomu přidala slivovici, protože je naše. Z těchto ingrediencí dokážete udělat stovky koktejlů, protože teď se používá spousta sirupů a ovoce. Fantazii se meze nekladou, a tak jako kuchaři dokážou udělat z jednoho masa báječnou věc, my dokážeme třeba jenom z vodky udělat nejméně dvacet koktejlů, každý jiný," vypráví Miluše Kelblová.

Její koktejly můžete ochutnat na Gastrofestu na budějovickém výstavišti ještě v pátek a v sobotu. Minibar má v pavilonu T1.