Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Literární rekordman Jan Bauer oslavil 70 let, letos vydá už 150. knihu

  11:41aktualizováno  11:41
Jan Bauer je nejplodnějším jihočeským autorem. Na samotě u Vodňan píše každý den, zvládne vydat i čtyři historické romány ročně. Čtenáře zavádí do časů Karla IV. i Václava IV. nebo magické rudolfinské doby. Mezitím stíhá psát také literaturu faktu.

Jihočeský spisovatel Jan Bauer žije na samotě u Vodňan. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Hlavní oslavu odkládám až na podzim, kdy mi vyjde 150. kniha Zlatodějové z doby Rudolfa II.,“ říká Jan Bauer, kterému bylo v sobotu 11. března sedmdesát let.

Jan Bauer

spisovatel a publicista

Spisovatel a publicista se narodil 11. dubna 1945 v Jihlavě. Po maturitě v Českém Krumlově vystudoval v Českých Budějovicích Vysokou školu zemědělskou. Do literatury vstoupil v roce 1964 na stránkách studentského literárního časopisu Dialog, který sám založil. Knižně debutoval až o čtrnáct let později populárně-naučnou publikací Uživí naše planeta lidstvo? Od té doby vydal téměř 150 knih a patří k současným nejčtenějším autorům.

Zlatodějové jsou přepracovanou verzí předchozích tří knih Záhada kamene mudrců, Ve stínu pětilisté růže a Poslední slovo má ďábel.

„Nyní jsem příběh přepsal, doplnil, rozšířil a sloučil do jednoho svazku. Za ty roky jsem dospěl k trochu jinému pohledu. Čtenáři se setkají s Rudolfem II., anglickými alchymisty i jezuitským agentem českého původu, kterého jsem si vymyslel,“ líčí Bauer.

Letos pokračuje také v cyklu V tajných službách otce vlasti, v němž historické období vlády Karla IV. oživuje postavou dominikánského mnicha Pavla, jakéhosi Jamese Bonda středověku. Čtenáři si užijí také nové dobrodružství mnicha Blasia a Jakuba Protivy.

Právě Blasia má Bauer ze svých fiktivních postav nejraději. „Je to dobrosrdečný a dá se říci nehodný kněz. Nehledí moc na celibát, nevyhne se dobrému truňku, s každým vychází. Je i přítelem mistra Jana Husa, ze kterého si utahuje, že si oškliví krásné ženy, a vyhýbá se vínu,“ usmívá se Bauer.

Příhody Blasia a Protivce se odehrávají v neklidné době konce vlády Václava IV., která se vyznačovala zvýšenou kriminalitou. Detektivky Bauer často okoření až hororovou atmosférou. Několikrát čtenáře zavádí i do jihočeských míst. Například Rožmberské dědictví se z velké části odehrává v Českém Krumlově.

Od thrillerů a historických detektivek si každý rok rád odskočí k literatuře faktu. Nedávno se například věnoval posledním Rožmberkům nebo skryté tváři českých dějin.

Románově by ho lákalo zpracovat ještě období baroka. „Kvůli Jiráskovi ho vnímáme jako dobu temna, ale ono to bylo naopak období obrovského vzedmutí, baroko je dramatický a barvitý sloh. Také se chci někdy vrátit k postavě Albrechta z Valdštejna. Rád bych ho viděl i na filmovém plátně, ale to je asi moc velký sen,“ přemýšlí. 

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

V dole poznáte opravdovou tmu. Grafit v Krumlově vznikal 400 milionů let

Průvodce návštěvníkům vysvětlí, jak se v dole těžil grafit.

Poslední důlní vlak s horníky zajel do grafitového dolu v Českém Krumlově před patnácti lety. Nyní už dovnitř vozí jen...

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Najdete na iDNES.cz