Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veterán z Afghánistánu léčí na jihu Čech. Válčil s pořízením ordinace

  16:29aktualizováno  16:29
Po téměř roce mají jihočeské obce Benešov nad Černou a Malonty obvodního lékaře. Na místo doktora, který zemřel loni v srpnu, nastoupil po dlouhých peripetiích Jaroslav Radík. Veterán z Afghánistánu a bývalý primář mikrobiologie ve Zdravotním ústavu v Praze.

Nový lékař pro Benešov nad Černou a Malonty Jaroslav Radík. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Chtěl jsem dělat medicínu, která mě baví, protože jako praktický lékař musíte zvládat vše od A do Z. Je to výzva. Navíc jsem chtěl být v hezké přírodě, kterou mám rád,“ říká osmatřicetiletý lékař Radík.

Za svou dosavadní kariéru stihl s hodností majora působit jako vedoucí starší lékař ve dvou polních nemocnicích. Po odchodu z armády byl primářem mikrobiologie.

Příchod na jih Čech byl značně komplikovaný. „Musím říct, že to bylo hrozné, lékaře jsme získali až ze třetího výběrového řízení,“ podotkla benešovská starostka Veronika Korchová. „Je to vina nefungujícího státu a nesmyslné byrokracie. Takové, jakou běžný lékař nemůže vůbec zvládnout,“ povzdychla si. Upozorňuje na fakt, že nastupující doktor musel projít nekonečným a nákladným martyriem papírování.

To potvrzuje i Radík. „Nikde není návod, jak se zřizuje ordinace praktického lékaře. Na fakultě to neučí, nikde žádný postup není,“ popisuje lékař. „Nikdo vám nepomůže. Jediný, kdo mi vyšel vstříc, byla paní starostka z Benešova nad Černou a nemocnice svaté Alžběty v Praze, která mi půjčila přístroje a licence na programy. Bez nich bych to nezvládnul,“ poukazuje.

„Podruhé bych do toho nešel“

Paradoxní je, že aby lékař dostal smlouvu, musí mít nakoupené přístroje. To znamená, že musí ze svého investovat statisícové částky bez toho, aniž by měl jistotu, že nakonec bude praxi provozovat.

„Nevím, jak by to dělal doktor, který by sem šel bez úspor. Mám-li být upřímný, sám už bych do toho podruhé nešel. A nikomu to ani nedoporučuju,“ říká Radík na rovinu.

Není se tak čemu divit, že je na českém venkově, zvláště v pohraničních oblastech, nedostatek lékařů. A ti, co tam jsou, už většinou přesluhují. Místo aby se mladý doktor zadlužil a šel s nejistým výsledkem otevřít ordinaci na vesnici, raději jde do zahraničí, kde si v klidu vydělá mnohonásobně víc.

„Ordinuji v Benešově nad Černou a v Malontech. To znamená, že většinu vybavení musím mít dvakrát, protože to nemůžu každý den stěhovat. Mám ordinovat i v Pohorské Vsi, která má 300 obyvatel. Vybavení by tam ale stálo další peníze. Já na to ale zatím nemám,“ kroutí hlavou.

Lidé se musí osobně zaregistrovat

V současné době už jsou karty pacientů, kteří chodili za bývalým lékařem, v ordinacích Benešově a v Malontech. Pacienti však musí přijít osobně a zaregistrovat se. Teprve pak mohou být podle pravidel pojišťoven ošetřeni. Zatím se v ordinaci Jaroslava Radíka registrovalo jen 270 pacientů. K tomu, aby mohl fungovat, jich však potřebuje minimálně 1 500. To aby měl na mzdu sestry, energie a další poplatky.

„Jestli nebudu mít v polovině září 1 700 pacinetů, tak rovnou můžu vyhlásit bankrot,“ avizuje hořce. Benešov a Malonty mají dohromady zhruba 2 600 obyvatel. Takže by to problém být neměl.

Místní jsou z toho, že konečně mají svého lékaře, nadšení. „Člověk se cítí mnohem klidněji, když ví, že se může spolehnout na péči, která je v dosahu. Ale trvalo to,“ posteskla si starší paní z Benešova nad Černou.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz