Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez pitné vody jsou tisíce Jihočechů. U Třeboně hrozí přemnožení komárů

  11:44aktualizováno  11:44
Většinu Jihočeského kraje sice už záplavy opustily, místo nich teď ale musí lidé čelit jiným hrozbám. Třeba nákaze ze znečištěné vody. Studny jsou zanesené. V obcích neteče pitná voda. Lidé jsou odkázáni na dodávky z cisteren a do toho často bojují s bahnem.

Reichlovi z Putimi sušili rodinné fotografie na kamenné zídce u mostu přes Blanici, která obec zaplavila. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Osm tisíc Jihočechů je nyní bez pitné vody, někteří se jí dočkají až příští týden.

"Už v neděli jsme hlásili rozhlasem a rozesílali obyvatelům SMS, že neteče pitná voda. Způsobilo to vzedmutí řeky Lomnice, kdy se znečištěná voda dostala do prameniště," vysvětlil Milan Brunclík, starosta Mirotic na Písecku. Dodávka vody v cisternách je podle něj dostatečná, zatím však neví, kdy bude téct pitná opět z kohoutků.

Podobné je to třeba i v Tučapech na Táborsku či Mirovicích a Horosedlech na Písecku. "Ve středu jsme se ptali, jaká je situace. Zatím není možné brát vodu z kohoutků jako pitnou. Dostali jsme i doporučení, že s ní lidé nemají mýt ani nádobí," upozornil místostarosta Horosedel Josef Jouja.

Velká voda na jihu Čech

Naopak v Bavorově na Strakonicku už se ve čtvrtek podařilo dodávku ze sítě obnovit. "Může se stát, že kvůli čištění bude voda zpočátku více cítit chlorem," doplnila mluvčí společnosti Čevak Jitka Kramářová.

V Českých Budějovicích je pitná voda bez problémů, stejně tak nejsou žádné větší závady na kanalizační síti.

Kramářová dále upozornila, že pokud mají lidé vlastní studni a jsou v zaplavených oblastech, je nejjistější nechat si udělat rozbor vody v akreditované laboratoři a zatím ji nepoužívat jako pitnou.

Krajská hygienická stanice napočítala ve středu 348 zasažených studní, z toho 33 veřejných, 16 komerčních a 299 soukromých. Hygienici zároveň připojili jednu dobrou zprávu.

"Provedli jsme kontrolu kvality vody v obci Chyšky. Ta již odpovídá normám pro pitnou, a proto je obnoven i provoz v tamní základní škole," upozornil František Kotrba z krajské hygienické stanice.

Zatím její zaměstnanci udělali více než 100 kontrol v desítkách zatopených stravovacích zařízení. Zasaženy byly především restaurace, kavárny, hotely či bufety, naopak prakticky žádná závodní nebo školní kuchyně.

Ředitel krajské hygienické stanice Zdeněk Velikovský vyzval obyvatele k maximální opatrnosti, protože po povodních se mohou snadno nakazit kontaminovanou vodou nebo potravinami.

"Stresové situace navíc znamenají zátěž pro imunitu postižených občanů. V zasažených oblastech je proto důležité, aby si každý důkladně myl i dezinfikovat ruce a snažil se minimalizovat přímý kontakt s kontaminovanou vodou a bahnem," upozornil Velikovský. Další důležité informace jsou na webu khscb.cz. Po povodních hrozí například onemocnění leptospirózou.

František Kotrba ještě upozornil, že hygienická stanice začne sledovat vývoj populace larev komárů, především na Třeboňsku, ale i v dalších zatopených místech. Někde je ještě třeba počkat, až opadne tekoucí voda.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Národní park obnoví mokřady i rašeliniště, aby Šumava udržela více vody

Dobrovolníci pomáhali v létě 2008 odstraňovat odvodňovací strouhy v rašeliništi

Národní park Šumava čeká několik náročných let. Do roku 2024 má stihnout revitalizovat mokřady a obnovit kilometry...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

VIDEO: Zatáčka a sešup do louže. Prales zvládl na akci jediný traktorista

V Dráchově na Soběslavsku se konal sedmý ročník závodů traktorů Traktoriáda.

V areálu poblíž mostu přes řeku v Dráchově u Soběslavi se o víkendu posedmé konala oblíbená Traktoriáda. Více než...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz