Reichlovi z Putimi sušili rodinné fotografie na kamenné zídce u mostu přes

Reichlovi z Putimi sušili rodinné fotografie na kamenné zídce u mostu přes Blanici, která obec zaplavila. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bez pitné vody jsou tisíce Jihočechů. U Třeboně hrozí přemnožení komárů

  • 0
Většinu Jihočeského kraje sice už záplavy opustily, místo nich teď ale musí lidé čelit jiným hrozbám. Třeba nákaze ze znečištěné vody. Studny jsou zanesené. V obcích neteče pitná voda. Lidé jsou odkázáni na dodávky z cisteren a do toho často bojují s bahnem.

Osm tisíc Jihočechů je nyní bez pitné vody, někteří se jí dočkají až příští týden.

"Už v neděli jsme hlásili rozhlasem a rozesílali obyvatelům SMS, že neteče pitná voda. Způsobilo to vzedmutí řeky Lomnice, kdy se znečištěná voda dostala do prameniště," vysvětlil Milan Brunclík, starosta Mirotic na Písecku. Dodávka vody v cisternách je podle něj dostatečná, zatím však neví, kdy bude téct pitná opět z kohoutků.

Podobné je to třeba i v Tučapech na Táborsku či Mirovicích a Horosedlech na Písecku. "Ve středu jsme se ptali, jaká je situace. Zatím není možné brát vodu z kohoutků jako pitnou. Dostali jsme i doporučení, že s ní lidé nemají mýt ani nádobí," upozornil místostarosta Horosedel Josef Jouja.

Velká voda na jihu Čech

Naopak v Bavorově na Strakonicku už se ve čtvrtek podařilo dodávku ze sítě obnovit. "Může se stát, že kvůli čištění bude voda zpočátku více cítit chlorem," doplnila mluvčí společnosti Čevak Jitka Kramářová.

V Českých Budějovicích je pitná voda bez problémů, stejně tak nejsou žádné větší závady na kanalizační síti.

Kramářová dále upozornila, že pokud mají lidé vlastní studni a jsou v zaplavených oblastech, je nejjistější nechat si udělat rozbor vody v akreditované laboratoři a zatím ji nepoužívat jako pitnou.

Krajská hygienická stanice napočítala ve středu 348 zasažených studní, z toho 33 veřejných, 16 komerčních a 299 soukromých. Hygienici zároveň připojili jednu dobrou zprávu.

"Provedli jsme kontrolu kvality vody v obci Chyšky. Ta již odpovídá normám pro pitnou, a proto je obnoven i provoz v tamní základní škole," upozornil František Kotrba z krajské hygienické stanice.

Zatím její zaměstnanci udělali více než 100 kontrol v desítkách zatopených stravovacích zařízení. Zasaženy byly především restaurace, kavárny, hotely či bufety, naopak prakticky žádná závodní nebo školní kuchyně.

Ředitel krajské hygienické stanice Zdeněk Velikovský vyzval obyvatele k maximální opatrnosti, protože po povodních se mohou snadno nakazit kontaminovanou vodou nebo potravinami.

"Stresové situace navíc znamenají zátěž pro imunitu postižených občanů. V zasažených oblastech je proto důležité, aby si každý důkladně myl i dezinfikovat ruce a snažil se minimalizovat přímý kontakt s kontaminovanou vodou a bahnem," upozornil Velikovský. Další důležité informace jsou na webu khscb.cz. Po povodních hrozí například onemocnění leptospirózou.

František Kotrba ještě upozornil, že hygienická stanice začne sledovat vývoj populace larev komárů, především na Třeboňsku, ale i v dalších zatopených místech. Někde je ještě třeba počkat, až opadne tekoucí voda.