Chtěl jsem hlavně zachytit tu náladu v lijáku, líčí fotograf Binter

  13:29aktualizováno  13:29
Je mu teprve 21 let, ale už si do životopisu může zapsat: juniorská cena Czech Press Photo. Tomáš Binter je českým reprezentantem v lezení na obtížnost, podle odborníků však o něm ještě uslyšíme hlavně v souvislosti s fotografií.

Tomáš Binter nyní studuje na Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Zničeho nic se zatáhlo a spustil se prudký liják.

Tisíce věřících oblékly pláštěnky a dál čekaly na nedělní požehnání papeže Františka. Teprve teď přišla chvíle drobného mladíka s dlouhými vlasy.

Místo aby schoval drahý fotoaparát, začal pobíhat po svatopetrském náměstí. Zachycoval atmosféru, kterou Vatikán v polovině září běžně nezažívá. Slavnostní okamžiky v těchto dnech totiž skoro vždy doprovází slunce.

Tomáš Binter

Narodil se v roce 1992 v Českých Budějovicích. Absolvoval Gymnázium J. V. Jirsíka. V současnosti studuje na Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Reprezentuje Českou republiku v lezení na obtížnost. Mezi dospělými závodí druhým rokem. Nedávno získal třetí místo na mistrovství republiky a celkově vyhrál Český pohár. Fotografuje čtvrtým rokem. Uspořádal zatím jednu samostatnou výstavu. Jeho matka Alena Binterová je novinářka, otec Tomáš Binter režisér.

Se sérií snímků z Říma se Tomáš Binter z Českých Budějovic přihlásil do své první fotografické soutěže. Hned té nejprestižnější - Czech Press Photo. A uspěl. Získal cenu v kategorii Canon Junior Awards pro reportéry do 25 let.

"Byl jsem s mamkou v Itálii na reportáži pro časopis Travel Digest. Věděl jsem, že tyto fotky v redakci asi nepoužijí, ale chtěl jsem hlavně zachytit tu náladu v lijáku," líčí 21letý student Západočeské univerzity v Plzni.

Přitom fotografování je hlavně Binterovým koníčkem. Jiných úspěchů už má na svém kontě dost. Věnuje se sportovnímu lezení na obtížnost a nedávno vyhrál Český pohár. "Sport i focení se výborně doplňují. Vždy si odpočinu od té druhé aktivity, zároveň se to vzájemně netluče," přemýšlí.

Se sérií snímků z Říma se Tomáš Binter z Českých Budějovic přihlásil do své...

Se sérií snímků z Říma se Tomáš Binter z Budějovic přihlásil do své první fotografické soutěže. Hned té nejprestižnější - Czech Press Photo. A uspěl. Získal cenu v kategorii Canon Junior Awards pro reportéry do 25 let.

Při tradičních papežových požehnáních se scházejí desetitisíce věřících.

Při tradičních papežových požehnáních se scházejí desetitisíce věřících. Málokdy však kolem letního poledne v Římě prší. Déšť nakonec fotografovi Tomáši Binterovi napomohl k ceně Czech Press Photo.

Vážněji fotografuje teprve čtyři roky. Druhým rokem navštěvuje kurz Davida Veise, dlouholetého fotografa jihočeské ČTK. Podle něj Binter mezi jeho žáky vyčnívá.

"Píli, dril a sebekázeň v něm vypěstoval vrcholový sport. To vše teď zužitkoval ve fotografii. Cenou Czech Press Photo jeho cesta teprve začíná a myslím, že o Tomášovi ještě hodně uslyšíme," říká Veis. Na Binterových vatikánských snímcích oceňuje jejich syrovost. "Jsem rád, že porota vybírá i více volnější snímky, ne jen technicky dokonalé a ostré fotografie," podotýká Veis.

Binter už měl jednu svou samostatnou výstavu v budějovickém Domě U Beránka. Oba cykly, které tam letos na jaře představil, vznikly za jediný den.

První loni na podzim, kdy závodil na mistrovství světa v Paříži. "Bez mapy jsem se vydal poznávat město a během několika hodin se snažil zachytit jeho atmosféru," popisuje. Druhé téma pojal jako vzpomínku na počítačové hry svého dětství. Cyklus Game Over vytvořil pro talentové zkoušky na Ústav umění a designu Západočeské univerzity.

"Vzpomněl jsem si na své dětství, kdy začínaly počítačové hry a mobily. Všichni hráli totéž. Ačkoliv si na tyto hry dnes málokdo vzpomene, tehdy byly k sežrání. Proto jsem pod heslem S jídlem se nehraje aranžoval motivy z monitorů a displejů," vypráví.

Zkoušky na plzeňskou vysokou školu úspěšně složil a před pár týdny nastoupil ke studiu oboru užitá fotografie.

"V začátcích mě nejvíc bavila reportáž a život lidí. Jak jsem se postupně zdokonaloval, začal jsem se víc věnovat reklamní fotografii a všemu, co s ní souvisí včetně produkce. Tím bych se jednou rád i živil," uvažuje.

Autor:

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Kladno prohrálo v Edenu se Slavií, ostatní favorité slavili výhry

Radost slávistických fanoušků

Hokejisté Jihlavy otočili v 36. kole první ligy duel s Havířovem a po výhře 2:1 mají v čele tabulky už devítibodový...

Další z rubriky

Oční lékařka Stanislava Brůhová propadla cestování i fotografii

Oční lékařka Stanislava Brůhová ve své ordinaci.

Oční lékařka Stanislava Brůhová tvrdí, že se jí po pacientech z její privátní ambulance často stýská. Vlastní oči si...

VIDEO: U Budějovic otevřeli první polovinu D3, auta mohou jet rychleji

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku Ředitelství silnic a dálnic v úterý po deváté hodině zprovoznilo téměř...

Orlická přehrada zvládne po úpravách za 1,5 miliardy i extrémní povodně

Pohled na hráz Orlické přehrady při jarních povodních v roce 2006.

Povodí Vltavy chystá na Orlické přehradě modernizaci přelivového systému, který hrázi pomáhá přežívat povodně. Nově by...

Najdete na iDNES.cz