V Blatné zpřísnili boj proti narkomanům poté, co se tu dítě v mateřské škole píchlo o použitou jehlu. (Ilustrační snímek)

V Blatné zpřísnili boj proti narkomanům poté, co se tu dítě v mateřské škole píchlo o použitou jehlu. (Ilustrační snímek) | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

Blatná bojuje proti narkomanům, dítě se tu píchlo o použitou jehlu

  • 13
Blatná na Strakonicku zesílila boj proti narkomanům a strážníkům nařídila častější kontroly. Změnu odstartoval případ z minulého měsíce, kdy se ve zdejší mateřské škole píchlo dítě o použitou injekční stříkačku. Podle testů je v pořádku. Rodiče dětí ale sepsali petici a chtějí, aby město situaci okamžitě řešilo.

V Husových sadech v Blatné sedí partička mladých. Popíjí víno, hraje si se dvěma psy. Ve vzduchu je cítit kouř marihuany. A právě s těmito lidmi má nyní Blatná problém. Rodiče dětí žádají okamžité řešení situace. Radnice už nařídila strážníkům častější kontroly.

"Jen tu sedíme, nikomu nevadíme. Občas si zahulíme trávu, to jo, ale nejsme smažky, který by si tady píchaly a házely injekční stříkačky přes plot do školky. Štve nás, jak se na nás lidé dívají," říká mladík v kapsáčových kraťasech, který si přezdívá Matthew.

Blatná byla drogovou scénou vždy pověstná. Ve městě, které má necelých sedm tisíc obyvatel, vymění streetworkeři narkomanům ročně deset tisíc použitých injekčních stříkaček za nové. Ještě před dvěma lety bylo toto číslo trojnásobné.

Nejčastěji se narkomani scházeli v Husových sadech nedaleko rybníka Pustý. Právě tam někdo hodil použitou stříkačku přes plot na pozemek mateřské školky. O jehlu se pak píchlo dítě, které je podle testů naštěstí v pořádku. "Stříkačka s jehlou ležela deset centimetrů za plotem. Je to průšvih," popsal velitel blatenské městské policie Petr Vaněk, kterého učitelky okamžitě po incidentu přivolaly na místo.

Vaněk pak použitou stříkačku sbíral, aby mohla skončit na expertize. Strážníci potom začali park častěji kontrolovat. Narkomani se tam už nescházejí tak často jako dříve. "V současné době z parku zmizeli, ale je to asi i tím, že je teplé počasí a oni se pohybují i jinde," dodal Vaněk.

Narkomani z Blatné před léty už i zabíjeli

Obyvatelé Blatné teď mají jasno: město by mělo okamžitě situaci řešit. Už proto, že mají v paměti minimálně dva incidenty, které způsobili blatenští uživatelé drog.
Prvním byla před devíti lety loupežná vražda, při níž narkoman zabil kamaráda. Druhým pak o rok později zběsilá jízda místního drogově závislého v protisměru na dálnici D1, při níž jednoho člověka zabil a dva těžce zranil.

"S narkomany jsou problémy všude, ale tady se všichni tváříme, jako že tento problém neexistuje. Místo aby se problematika už roky řešila, tak se tiše respektovala, vlastně do chvíle, než se něco stalo. Všichni by si měli sáhnout do svědomí, co udělali pro to, aby drogová scéna v Blatné tak nekvetla," míní Alena z Blatné.

Podobně hovoří i členové organizace Jihočeský streetwork Prevent, která mění narkomanům použité injekční stříkačky za sterilní. "Blatná patřila v porovnání se stejně velkými obcemi vždy mezi města s největší drogovou sítí. Chce to začít situaci řešit více koncepčně, a ne až se něco stane. Podle mě tam policie nefungovala tak, jak měla, protože to, že se tam běžně drogy prodávají na ulici, se všeobecně ví," říká vedoucí jihočeských streetworkerů Kamil Podzimek.

Dříve se v Blatné streetworkeři objevovali každý týden. Nyní je to jednou za čtrnáct dnů. Provoz této služby vyjde ročně Prevent na čtvrt milionu korun. Radnice platí dvacet tisíc korun. "Pokud nepřidá, nemůžeme své služby rozšířit," dodává Podzimek.

Vedení města nyní rodičům slibuje, že udělá vše pro to, aby se podařilo narkomany z Husových sadů vytlačit třeba do okrajových částí. "Už mám na stole dopis na krajské vedení policie i strakonickou policii. Dovedu rodiče, kteří si stěžují, naprosto pochopit. Situace se měla řešit mnohem dříve a nenechat zajít tak daleko. Dneska ale nikdo nemůže čekat okamžité zázraky," dodal starosta Blatné Bohuslav Navrátil.