Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bobři přehradili potok u Lipna, voda se rozlévá po lese a stromy trpí

  17:14aktualizováno  17:14
Na první pohled to vypadá, jako když v lese řádila vichřice nebo kůrovec. Padlé větve přehrazují potok až do výšky dvou metrů. Před hrází vzniklo jezero s močály, voda se rozlévá po celém lese. Tak to vypadá u Lukavického potoka, který se vlévá do Lipenské přehrady mezi Frymburkem a Černou v Pošumaví.

V lesích mezi Frymburkem a Černou v Pošumaví u Lipna se usadili bobři. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Obejít snad hektarovou bažinu je pro člověka těžké. Lépe jsou na tom pracovití hlodavci. Je to totiž teritorium chráněného bobra evropského.

Fotogalerie

A právě jim místní divočina patří nejvíc. V několika místech tu trčí ze země stromy s ohryzanými kmeny. K jejich pádu stačí málo. Země, kam se vrátili bobři, se podobá džungli. Je ale těžké si udělat na jejich činnost názor. Lidé bobry buď vítají jako atrakci, nebo zatracují.

„Majitelé pozemků a lesa budou v nejbližší době řešit, co s bobry udělat. Trpí tím stromy,“ uvedl lesní hospodář Černé v Pošumaví Libor Ošťádal.

Podle něj nádrž podmáčí i jehličnany, které pak usychají. Bobří sídliště zatím berou jako atrakci jen místní rybáři. Odborníci navíc tvrdí, že komunita na Lukavickém potoce není na Lipensku jediná. Další rodina bobrů hospodaří u Nové Pece na přítoku Vltavy do jezera.

V lokalitě je lov bobra možný

Bobři u Frymburka se drží v potoce druhým rokem. „Loni, když přišli, ještě tolik aktivity neprojevovali. Letos už o sobě dávají vědět. Tak vypadá jejich migrace. Nejdřív zjišťují podmínky, pak se pustí do staveb. Majitelé pozemků se mohou obrátit na mysliveckou organizaci a problém řešit jejich odstřelem nebo rozebráním příbytků a hráze. I když patří mezi zvláště chráněné živočichy, v této lokalitě je jejich lov možný,“ uvedl specialista na bobry ze Správy CHKO Šumava Jan Mokrý.

Území, které bobři obsadili, totiž nepatří do chráněného pásma. Hranici CHKO tvoří silnice mezi Černou v Pošumaví a Frymburkem, chráněné jsou pozemky od silnice k Lipenské přehradě. Hlodavci mají hráze před mostkem přes silnici.

Bobr evropský

V posledních letech se vyskytuje hlavně na Moravě, při řekách Moravě a Dyji. Jeho osídlení tvoří pás od Kojetína, Kroměříže, Hulína, Zlína až po Veselí na Moravě. Tato populace se k nám dostala z Dolního Rakouska. Menší kolonie se objevily i na tocích v Jeseníkách a Orlických horách. Velké problémy dělá v poslední době v Lednickém parku na jižní Moravě, kde škodí vzácným stromům. Letos v lednu byla jedna bobří rodina zaznamenána dokonce v Praze na Veslařském ostrově. Na Šumavě žije několik kolonií na říčce Křemelná, která přitéká do Otavy. Tito bobři k nám přišli z Bavorska.

„Vyhláška obecné povahy rozděluje území, co se týče bobrů, na tři zóny. Lovit se mohou třeba na Třeboňsku, kde ohrožují hráze rybníků, v Národním parku Šumava už ne,“ připomněl Jan Němec z odboru životního prostředí krajského úřadu.

V každém případě ale musí o regulaci bobrů vědět myslivecká sdružení, obecní úřady s rozšířenou působností a krajské úřady. Škody mohou majitelé pozemků zadokumentovat a hlásit na kraj, který je pak vymáhá na ministerstvu financí.

Bobři revitalizují uměle narovnané toky

Proč se majitelé lesů a zemědělských pozemků nemohou shodnout na tom, nakolik bobři škodí a nakolik prospívají? Jejich zastánci připomínají, že dokážou vlnit, takzvaně revitalizovat, uměle narovnané toky a vytvářet mokřady stejně kvalitně, jak to dnes řeší nákladné projekty na zavodňování krajiny.

„Usazují se hlavně tam, kde mají dost měkkých listnatých stromů. Jsou to noční živočichové, proto je lidé těžko zpozorují. Také jejich odstřel je problematický. Nezbývá, než jejich hráze a příbytky pracně rozebírat,“ míní ochranář ze šumavského parku Jan Mokrý.

Bobra evropského začali v Čechách likvidovat v 16. století hlavně majitelé rybníků. V posledních desetiletích se zase vrací. Podle odborníků k nám migruje hlavně z Rakouska a Bavorska, kde je chráněný. Dnes žije odhadem v Česku kolem tří tisíc bobrů, nejvíc při Dyji na Moravě. Po celé Šumavě napočítali ochránci přírody na čtyřicet bobřích stanovišť, která tvoří vždy jedna rodina.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Šéfka centra sociální pomoci získala cenu za setkávání dětí a seniorů

Za projekt společného setkávání dětí a seniorů získala Daniela Davidová v...

Začínala jako učitelka v mateřské škole, později se Daniela Davidová vrhla do sociálních služeb. Za projekt setkávání...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Najdete na iDNES.cz