VIDEO: Sté narozeniny slavil volejbalovým dortem i jízdou v kočáře

  15:57aktualizováno  15:57
Kdyby se narodil jen o osm dní dříve, mohl své sté narozeniny slavit společně s Československou republikou. Ale protože Bohumil Puffer z Rudolfova u Budějovic přišel na svět 5. listopadu 1918, sfoukl svíčky z dortu o pár dní později. Dlouholetý sportovec na radnici přijel v kočáru taženém koněm.

Zpočátku značně rozrušený kůň si nakonec dal říci a poslušně klusal po asfaltových cestách. Při průjezdu Třeboňskou ulicí u kostela jubilanta zdravila část dětí z místní základní školy a on jim z odkrytého vozu kynul rukou.

„Počkejte, až přijede. Nebudete mu jeho věk vůbec věřit,“ neskrývá obdiv ke kondici starého pána vedoucí Hornického muzea v Rudolfově Jiří Malšovský, jenž se na pořádání oslav také podílel.

Povoz po kratší promenádě po městě dorazil před budovu radnice. V předsálí se velký fanoušek volejbalu a tenisu dočkal přivítání od vedoucích představitelů města a několika žáků, kteří mu za doprovodu jedné z učitelek zazpívali lidové písničky Okolo Frýdku cestička a Ach synku, synku.

Fotogalerie

„Jsme moc rádi, že s vámi stojíme na prahu druhého století, které vás, možná i s některými z nás, ještě čeká,“ žertovně poblahopřál Pufferovi jeden z přítomných. Jubilant si poté připil s ostatními na zdraví a zakrojil z dortu, na jehož vršku byl kromě svíček také marcipánový volejbalový míč.

„Byl to vlastně první sport, kterému jsem se pořádně věnoval,“ vzpomíná dojatý Puffer, který volejbal začal hrát už jako chlapec. Hřiště jemu a pár dalším dětem postavil lesník u myslivny v Třebíně, kde v mládí žil.

Nedaleko odtud si později svépomocí vybudovali vlastní hřiště i se sítí a vším potřebným. „Po nějakém čase jsme dokonce jezdili i na soutěžní zápasy do okolních vesnic,“ dodává s úsměvem.

V první polovině čtyřicátých let byl totálně nasazený v Rakousku a na sport mohl zapomenout. „Po válce jsem ale začal hrát volejbal v Týně nad Vltavou, kde jsme na začátku šedesátých let stavěli nové kurty,“ pokračuje.

Zpočátku pomáhal místním s provozem areálu, staral se o hřiště a aktivně hrál. Během této dekády ale v Týně také vznikal tenisový klub a na kurtech se tak později začal prohánět s raketou v ruce.

Sportu se Puffer věnoval prakticky celý život. „Když jsem nehrál volejbal, tak jsme s klukama lítali po plácku za třebínskou stodolou a kopali do míče,“ říká.

Kromě toho se věnoval i cyklistice, lyžování a hokeji, na který jezdil jako zapálený fanoušek. Jeho oblíbeným klubem byl Slavoj České Budějovice.

Později sledoval i mistrovská utkání fotbalového Dynama a od roku 1968 také vyrážel na zápasy českobudějovické volejbalové Škodovky. „Od té doby, co jsem v důchodu, jsem se věnoval už jenom své zahrádce,“ jmenuje svou další zálibu.

Do penze odešel v roce 1980 ve svých jednašedesáti letech. „Do té doby jsem od mládí do důchodu pracoval v oboru peněžnictví,“ vypráví Bohumil Puffer, který si oslavy a spoustu přání pevného zdraví do dalších let užíval.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Tři zájemci o dostavbu dálnice D4 mají smůlu, ministerstvo je vyloučilo

Vizualizace dálnice D4 u Příbrami

Do druhého kola výběrového řízení na dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem vybralo ministerstvo...

Na sídlišti Máj se porvalo nejméně deset lidí, agresory odvezla policie

Policisté po rvačce v herně v pražské Koněvově ulici zadrželi celkem sedm osob...

Alkohol, zmatek a několik lehce zraněných. Tak to v sobotu vypadalo v jednom z podniků na českobudějovickém sídlišti...

Jihočeský Ikaros létal v 18. století s křídly na trhy do Vodňan

Vít Fučík na ilustraci A. Hermana v knize Z dějin naší vzduchoplavby od Václava...

Průkopník české aviatiky Vít Fučík údajně létal v 18. století v unikátním postroji. Pomáhaly mu měchy naplněné...

Další z rubriky

Vědci v Letech našli boty i šperky vězňů, hromadné hroby Romů zatím ne

Památník v Letech je na místě přesně dvacet let.

Muzeum romské kultury provedlo archeologický výzkum v místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku....

Z parkoviště před budějovickou Budvar arénou může být zastřešený bufet

Před Budvar arénou přibude přístřešek. V případě pořádání společenských akcí...

Auta pod novým přístřeškem zmizí a nahradí je stolky s občerstvením pro hokejové fanoušky. Tak by to od příští sezony...

Je muž souzený za podvod příčetný? Jeden posudek říká ano, druhý ne

Ilustrační snímek

Otázkou, zda obžalovaný trpí bludy, nebo ne, se zabývají už třetím rokem soudy. Na duševní poruchu totiž svádí své...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz